Jak zrobić skalniak? Sposoby i pomysły na jego założenie.

Jak zrobić skalniak? Sposoby i pomysły na jego założenie.

Skalniak – pięknie wygląda i urozmaica ogród. To z pewnością marzenie niejednego wielbiciela flory. Od czego zacząć? Jak się do tego zabrać? Na początku warto zaznaczyć, że skalniak to  naturalny ogród skalny. Oznacza to, że spośród rozrzuconych przypadkowo kamieni i skał wyrastają kępki miniaturowych roślin i kwiatów, tak jak ukształtowała je natura. Nasz ogród oczywiście nie będzie „przypadkiem”, lecz przemyślanym i logicznie opracownaym planem.

Najważnieszy na wstępie jest projekt. Musimy ustalić lokalizację naszego skalniaka, aby współgrała ona z pozostałymi elementami naszego ogrodu. Nie może stanowić przeszkody w poruszaniu się oraz musi być umieszczony w miejscu odpowiednio nasłonecznionym. Dostęp promieni słonecznych odgrywa tu ważną rolę. 

Po opracowaniu planu rozmieszczenia skalniaka przychodzi czas na zastanowienie się, jakie rośliny chcemy posadzić. Skalniak uwielbia słońce, trzeba wiec zadbać, aby rośliny były światłolubne. W sytuacji, gdy skalniak mieści się w miejscu z mniejszym dostępem promieni słonecznych należy wybrać inną florę do posadzenia. Nie poleca się formowania skalniaków pod drzewami, które będą rzucać cień. Dodatkowo opadające liście mogą go niszczyć i nie wydobędą jego piękna jesienią.

Jak zrobić skalniak? Sposoby i pomysły na jego założenie.

Skalniak na skarpie – najlepsze rozwiązanie

Skarpa w ogrodzie to idelne miejsce na zrobienie skalniaka. Naturalny spadek terenu wcale nie musi być wadą. Ułożenie odpowiednich kamieni na nasłonecznionej pochyłości i posadzenie pomiędzy nimi roślinek będzie świetnym pomysłem. Rojniki i rozchodniki będą się tu dobrze prezentować w sezonie letnim. Wiosną przyozdobią go zaś żagwin i barwinek, który bardzo szybko rozrasta się i pokrywa ogród błękitnym kobiercem.

Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie sztucznej skarpy przy podwyższonym tarasie. Rozmyślnie umieszczone piaskowce, łupki, wapienie czy modne otoczaki a pomiędzy nimi minaiturowe trawy i kwitnące kępki niecierpków będą pięknie się prezentować.

Warto wiedzieć, że skalniaki w sposób naturalny uwielbiają rośliny iglaste. Warto więc robić ogrody monotematyczne, aby podkreślić piękno pojedynczych egzemplarzy. Malutkie świerki, sosny i przycięte na kształt bonzai cyprysiki zadbają o wrażenia estetyczne.

Nowatorskie pomysły na skalniak 

Nie każdy posiada przestrzeń, w której dowolnie można zaprojektować sobie skalniak. Posiadacze mniejszych zakątków mogą urządzić namiastkę skalniaka w postaci urządzenia pasów zieleni obok uczęszczanych ścieżek (np. ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych). Wystarczy zadbać o odpowiednie rozłożenie kamieni i posadzić gotowe roślinki. Dodatkowo przestrzeń można wysypać ozdobnym żwirem lub kolorową korą drzewną.

Taki pas mini zieleni może zdobić podwórko cały rok. Jesienią można posadzić cebulki tulipanów, narcyzów, które zakwitną wczesną wiosną. Dwukolorowe, liściaste funkie, trawy i posadzone między nimi goździki stworzą niepowtarzalne kompozycje latem.

Jak zrobić skalniak? Sposoby i pomysły na jego założenie.

Jak zrobić skalniak na płaskiej przestrzeni?

W przypadku, gdy dysponujemy płaskim terenem na naszej posesji a marzy nam się skalniak to trzeba w to włożyć nieco więcej wysiłku. Przede wszystkim musimy zadbać o stworzenie pagórka, poprzez nawiezienie gleby w wyznaczone miejsce. Takie skalniaki, obsadzone następnie gotowymi roślinami prezentują się najlepiej.

Alternatywą tworzenia sztucznego wzniesienia może być przygotowanie odpowiedniego miejsca wśród trawnika, wysypanie go drobnymi kamieniami i obsadzenie roślinnością np. iglakami i krzewami o ozdobnych liściach, które można formować. Żwir zapewni wilgoć dla podłoża oraz uniemożliwi rozrastanie się chwastów.