Kolor Indygo - jaki to kolor?

Kolor Indygo – jaki to kolor?

Lubisz niestandardowe rozwiązania w domu? Zawsze wybierasz ciekawe kolory? Sprawdź – być może kolor indygo Cię zainteresuje. Jest to odcień wyjątkowy i ponadczasowy. Możesz go wykorzystać w salonie, sypialni, kuchni, a nawet pokoju dziecięcym. Wybierz niebieskie ściany w kolorze indygo lub efektowne dekoracje w tym odcieniu. Zainspiruj się i stwórz swoją niepowtarzalną przestrzeń domową.

Kolor Indygo - jaki to kolor?
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Kolor indygo – jaki to jest?

Indygo to bardzo intrygujący kolor. Określa się go jako kolor balansujący pomiędzy fioletem a błękitem. Indygo ma bardzo duże znaczenie w dziedzinie psychologii. Według specjalistów jest to kolor idealny do medytacji. W domowych wnętrzach wygląda bardzo szlachetnie i pasuje do wielu innych kolorów.

Zastanawiając się nad tym, jakim kolorem jest indygo, można zastanawiać się nad jego unikalną nazwą. Pochodzi ona od krzewu zwanego Indygowce,. Oprócz podstawowej nazwy kolor ten określany jest również jako lazur lub ultramaryna (jest to naturalny niebieski pigment stosowany w produktach malarskich takich jak farby i lakiery).

Kolor indygo jest bardzo ceniony przez specjalistów – zarówno z branży modowej, jak i wnętrzarskiej. Wnętrza, w których dominującym kolorem jest indygo, stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z faktu, że jest to kolor bardzo uniwersalny i ponadczasowy. Można go łączyć z innymi kolorami i wykorzystywać do projektowania ciekawie wyglądających wnętrz.

Kolor indygo w mieszkaniu

Kolor Indygo - jaki to kolor?

Indygo to kolor idealny do wnętrz mieszkalnych. Stąd też cieszy się dużą popularnością. Można zauważyć, że jest często stosowany w salonach. Jego popularność wzrasta w sypialniach, kuchniach, a nawet łazienkach. Co ciekawe, kolor indygo jest bardzo łatwy w użyciu. Powodem tego jest fakt, że można go łatwo dopasować do wielu różnych kolorów.

Nawet duża ilość błękitu indygo nie przytłoczy wnętrza. Co więcej, ma on właściwości uspokajające. Nie trzeba się więc obawiać, że użyjemy go zbyt dużo.

Do czego pasuje?

Indygo jest na tyle uniwersalnym kolorem, że można go dopasować w zasadzie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Świetnie nadaje się do wnętrz w stylu klasycznym, gdzie można go połączyć z beżem lub bielą.

Doskonale nadaje się do przełamania stylu minimalistycznego. Można go również wykorzystać, jeśli chcemy wprowadzić do domu styl industrialny, aby nieco ożywić przestrzeń i nadać jej niepowtarzalny, indywidualny charakter.

Kolor indygo może być głównym motywem pomieszczenia. Jeśli jednak chcesz jedynie zaakcentować wystrój – wykorzystaj go w formie dodatków.

W jakich pomieszczeniach?

Kolor Indygo - jaki to kolor?

Indygo to kolor, który doskonale sprawdza się jako bazowy odcień dla ścian we wnętrzu. Co więcej, jest na tyle uniwersalny, że możesz go wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Jeśli zdecydujesz się na kolor indygo, możesz pomalować wszystkie ściany lub tylko niektóre powierzchnie, dodając ciekawe akcenty. Przy dobrym wykorzystaniu, odcień ten wygląda naprawdę dobrze.

Jeśli zdecydowałeś się na pomalowanie ścian na kolor niebieski indygo, zwróć uwagę na wielkość wnętrza. W przypadku mniejszych pomieszczeń, zaleca się zestawienie go z jaśniejszymi odcieniami.

Meble w kolorze indygo

Meble w kolorze błękitu indygo do niedawna były dość rzadko spotykane – choć wyglądają naprawdę dobrze niezależnie od tego, gdzie są ustawione. Odcień ten nie był tak popularny dawniej, jak obecnie.

Sofy i fotele w kolorze indygo blue to najpopularniejsze meble w tym kolorze. Welurowe fotele skrzydłowe i sofy w kolorze indygo są dość popularne. Można również zobaczyć krzesła do jadalni i kuchni w tym odcieniu. Jeśli chodzi o sypialnię, można wybrać łóżko tapicerowane tkaniną w kolorze indygo.

Aranżacja szafek kuchennych w kolorze indygo jest dość rzadka. Można jednak znaleźć tego typu meble kuchenne i łazienkowe. W tym przypadku można uzyskać niepowtarzalne wyposażenie, inne niż wszystkie, które widzieliśmy u znajomych.

Meble w kolorze indygo doskonale wyglądają na tle jasnych ścian – beżowych lub białych. Ciekawie może też wyglądać na białym tle. Nie powinno się go jednak stosować przy ciemnych ścianach, ponieważ kolory będą się zbytnio mieszać.

Kolor indygo w salonie

Intensywne kolory, takie jak niebieski indygo, stają się coraz bardziej popularne w domowych wnętrzach. Oznacza to, że aranżacje wnętrz domowych są traktowane bardziej odważnie niż kiedykolwiek wcześniej. Salon to wnętrze, w którym większość osób lubi eksperymentować i wykorzystywać ciekawe pomysły. Indygo pojawia się właśnie w tym pomieszczeniu. Jak je wykorzystać?

Dekoracje do salonu w kolorze indygo blue

Kolor Indygo - jaki to kolor?

Jeśli nie chcesz stosować błękitu indygo na ścianie i nie podobają Ci się meble w tym kolorze – być może przydadzą Ci się dodatki w tym kolorze. Jakie elementy sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Przede wszystkim:

  • zegar,
  • wazony na kwiaty cięte,
  • doniczki z kwiatami,
  • świece,
  • obrazy lub plakaty,
  • misy na owoce,
  • lampy,
  • zasłony.




Kolor indygo w sypialni

Ciemny, nasycony kolor niebieski indygo doskonale nadaje się do sypialni. Według wielu psychologów ma on właściwości uspokajające i pomaga się skupić – to bardzo ważne dla zdrowego snu. Nic więc dziwnego, że jest często stosowany na ścianach sypialni. To tylko jedna z możliwości wykorzystania koloru indygo w pomieszczeniu.

Indygo jest często wykorzystywane do obicia mebli w sypialni. Możesz wybrać łóżko, ławę lub pufę w tym kolorze.

Dodatki do sypialni

Boisz się, że możesz przesadzić z kolorem indygo w swojej sypialni? Postaw na jasne – białe lub szare wnętrze i dobierz do niego kolorowe dodatki. Możesz wybrać kolor niebieski indygo:

  • pościel,
  • prześcieradła,
  • koce,
  • poduszki.

Łazienka w kolorze indygo blue – wnętrzarski hit 2023 roku!

Kolor indygo to bardzo dobry wybór, jeśli chcemy urządzić nowoczesną łazienkę. Może być stosowany jako kolor dominujący we wnętrzu. Ściany możesz pomalować specjalną farbą przeznaczoną do wnętrz o dużej wilgotności. Jest to opcja całkowicie bezpieczna i nie musisz się martwić o stan ścian. Jeśli jednak nie odpowiada Ci taka opcja – wybierz płytki w kolorze indygo. W 2021 roku modne są zarówno płytki gładkie, jak i te z np. złotymi akcentami.

Kolor indygo bardzo elegancko wygląda w połączeniu z białą ceramiką łazienkową – to doskonała baza do tworzenia aranżacji w różnych stylach. Jeśli chcesz wprowadzić do swojej łazienki odrobinę glamour, do granatowych ścian, białych umywalek i wanny dobierz złote lub kryształowe dekoracje. Jeśli stawiasz na styl skandynawski – wybierz drewniane blaty pod umywalką i drewnopodobne płytki na podłodze.

Kolor Indygo - jaki to kolor?

Czy kolor indygo pasuje do kuchni?

Wiele właścicielek domów obawia się kuchni w kolorze indygo. Wygląda ona jednak naprawdę dobrze, zwłaszcza w dużych przestrzeniach, gdzie można wybrać ciekawsze rozwiązania.

Jak wprowadzić błękit indygo do kuchni? Kolor ten może pojawić się na meblach. Dotyczy to zarówno szafek, jak i krzeseł. To bardzo dobry odcień, jeśli planujemy zakup jasnych sprzętów kuchennych – lodówki czy ekspresu do kawy. Doskonale wyglądają również ściany w kolorze indygo w połączeniu z jasnymi meblami.




Kolor indygo do sypialni dziecka

Kolor Indygo - jaki to kolor?

W pokoju dziecięcym zazwyczaj wykorzystuje się jasne, delikatne kolory. Najpopularniejsze są biel, błękit, beż, a także szarości i róż. Choć są to bardzo przyjemne odcienie, nie oznacza to, że intensywny kolor indygo nie może być wykorzystany we wnętrzu przeznaczonym dla dziecka – pod warunkiem, że nie przesadzisz z jego ilością.

Kolor indygo nie musi być głównym motywem pokoju. Można go wykorzystać w dekoracjach. Podobnie jak w przypadku aranżacji sypialni dla dorosłych, można wykorzystać: pościel, koc, lampę, a nawet zasłony w tym kolorze.

Kolor indygo do wnętrza

Kolor Indygo - jaki to kolor?

Marzysz o spokojnym miejscu do pracy w swoim domu? Zastanawiasz się, jak zaimplementować swój ulubiony kolor – indygo w domowym biurze? Choć jest to bardzo uspokajający odcień, to jednak zbyt duża jego ilość może przytłoczyć wnętrze. Z tego powodu dekoracje w kolorze indygo są najlepszym wyborem, w tym przypadku. Masz wiele możliwości.

Możesz przemycić kolor indygo, jeśli zastosujesz zasłony lub dywan w tym kolorze. Podobnie jak w salonie, doskonale sprawdzą się tutaj różne wazony, a nawet artykuły piśmiennicze w kolorze indygo. Jeśli zestawisz te dodatki z białymi meblami, w efekcie uzyskasz idealną przestrzeń do pracy.

Kolor indygo – z czym łączyć?

Kolor Indygo - jaki to kolor?

Indygo, podobnie jak inne klasyczne kolory – grafit czy szarość, daje wiele możliwości zestawiania z innymi odcieniami. Oznacza to, że można je łączyć tak, aby się uzupełniały lub tworzyły kontrast. Jeśli nastawiasz się na pierwszy efekt, możesz użyć zwykłego niebieskiego, ciemnego błękitu, kobaltu, chabru, a nawet fioletu. Jeśli chodzi o kolory kontrastowe, miodowy żółty lub fuksja są dobrymi opcjami. Indygo doskonale wygląda również z neutralnymi kolorami, które mogą „uspokoić” wnętrze. Możesz użyć np:

  • biel,
  • delikatną szarość,
  • beż,
  • taupe.

Łącząc kolory, zwróć uwagę, aby nie tylko pasowały do siebie, ale także były odpowiednie do stylu wnętrza.




Kolor indygo – w skrócie

Jaki kolor ma indygo?

Indygo to bardzo popularny, intensywnie niebieski kolor. Jest on powszechnie stosowany w modzie i aranżacji wnętrz domowych. Ma właściwości uspokajające i pomaga się skupić. Z tego powodu jest często wykorzystywany w mieszkaniach i biurach.

Kolor indygo – co to za kolor?

Kolor indygo to wyjątkowy odcień, który jest dość mocno wyróżniający się na palecie barw. Łączy w sobie zarówno fiolet, jak i niebieski. Co ciekawe, wykorzystywany jest do wielu różnych celów. Indygo pasuje do wielu innych kolorów. Jest to kolor uniwersalny.

Jakie kolory pasują do indygo?

Indygo jest dość uniwersalnym kolorem, który można łączyć z innymi barwami, dzięki czemu powstają naprawdę ciekawe aranżacje wnętrz. Idealnie wygląda z ciepłymi kolorami, takimi jak fuksja czy czerwień. Indygo i złoto lub żółć to bardzo oryginalne połączenia. Jeśli stawiasz na coś klasycznego – połącz indygo z bielą lub delikatną szarością.

Jak rozjaśnić indygo we wnętrzu?

Indygo jest ciemnym kolorem, dlatego w małych wnętrzach możesz pokusić się o jego rozjaśnienie. Jeśli masz ściany w kolorze indygo, rozważ pomalowanie jednej z nich na inny jasny kolor. Dobrym rozwiązaniem jest też mocne oświetlenie i dużo punktów świetlnych we wnętrzu. Możesz też wybrać jasne meble, które w naturalny sposób rozjaśnią wnętrze.

Bogaty, ciemny i pełen dramatyzmu, niebieski indygo jest kolorem, który obejmuje okresy czasu i style. Ciemny niebieski, który jest bardziej wytrzymały niż granatowy (dzięki akcentom fioletu), indygo cieszy się popularnością od wieków.

Moc indygo zmienia się w zależności od sposobu jego użycia. Jako kolor ścian, może przyczynić się do stworzenia ciemnej i nastrojowej atmosfery; jako kolor akcentu, może być lekki i podnoszący na duchu. Ta wszechstronność sprawiła, że jest to jeden z najbardziej popularnych kolorów w wystroju wnętrz od setek lat.

9 sprytnych wskazówek, jak urządzić wąski pokój dzienny

Błękit indygo – co i jak

Podążaj za tymi wskazówkami, aby z powodzeniem włączyć kolor indygo do wystroju swojego domu.

  1. Nie bój się spróbować czegoś odważnego! Jako kolor ścian, indygo jest bogaty i pocieszający. Aby dodać głębi ścianom, dodaj kilka stosowanych form i pomaluj je na ten sam kolor.
  2. Używaj indygo na ścianach w pomieszczeniach, które mają być przytulne, takich jak biblioteka, jadalnia lub pokój medialny.
  3. Użyj go jako koloru akcentowego w nadmorskich wnętrzach.
  4. Mieszaj go z odważnymi, jaskrawymi kolorami (np. gorącym różem i pomarańczem), aby stworzyć energetyczną atmosferę.
  5. Nie ograniczaj się do farb, tapicerki i akcesoriów. Stolik boczny lub komoda w kolorze indygo blue może dodać zabawny pop koloru.
  6. Udekoruj wnętrze białą i niebieską porcelaną (wazony, talerze, itp.), aby dodać klasyczny akcent do każdej przestrzeni.
  7. Nie daj się zwieść przekonaniu, że niebieski to chłodny kolor. Indygo może być ciepły i bogaty.
  8. Mieszaj indygo z delikatnymi kolorami, aby uzyskać klasyczny wygląd i jasnymi kolorami, aby uzyskać nowoczesny wygląd.
  9. Nie ograniczaj się. Niebieski indygo jest jednym z tych rzadkich kolorów, który może być używany wszędzie i z każdym innym kolorem. Bardzo trudno jest się pomylić, więc eksperymentuj i baw się nim.

Kolory, które dobrze współgrają z błękitem indygo

Biały

Nie ma nic bardziej klasycznego niż ciemny niebieski i biały paleta kolorów – i może być podjęta w milionie różnych kierunkach. Niebiesko-białe pokoje mogą być tradycyjne, nadmorskie, globalne, poważne, głupie i milion innych rzeczy. Indygo i biel są zawsze bezpieczne.

Czerwony

Indygo i czerwony pasują do siebie jak masło orzechowe i galaretka. Oba są świetne same w sobie, ale kiedy połączysz je razem, stanie się coś magicznego! Podczas gdy mają tendencję do podejmowania ludzi myśli o klasycznej Ameryce i 4 lipca, te kolory działają o każdej porze roku i w każdej kombinacji.

Brązowy

Aby uzyskać uspokajający efekt, spróbuj zmieszać indygo z brązem. Pomyśl o ciemnym, ciepłym drewnie i meblach rattanowych w połączeniu z tapicerką i akcesoriami w kolorze indygo. Ta kombinacja ma w sobie ziemistość, która z natury jest relaksująca.

Chartreuse

Chartreuse to limonkowy kolor, który jest mieszanką żółtego i zielonego. W połączeniu z indygo, to naprawdę pops. Wypróbuj kilka poduszek w kolorze chartreuse na sofie w kolorze indygo lub kawałek sztuki w kolorze chartreuse na tle ściany w kolorze indygo. Połączenie jest dość uderzające.

Żółty

Para indygo z delikatnym żółtym jest świetna do wnętrz w stylu francuskiego country (szczególnie, gdy jest używana razem we wzorze toile); jednak połączenie jaskrawego żółtego z niebieskim indygo tworzy uderzający i energiczny wygląd. Tak czy inaczej, ciemny niebieski i żółty to wspaniała kombinacja.

Pomarańczowy

Komplementarne kolory pomarańczowy i niebieski są świetne, gdy są używane razem. Jeśli chodzi o niebieski indygo, spróbuj zmieszać go z jasnym i odważnym pomarańczem. Kombinacja ta jest uderzająca i nowoczesna.

Niebieski

Niebieski indygo działa niesamowicie dobrze z każdym innym odcieniem niebieskiego. Nie bój się mieszać i dopasowywać różnych odcieni w tym samym pomieszczeniu.




Kolor Indygo - jaki to kolor?
Photo by Content Pixie on Unsplash

Podsumowując gdzie zastosować kolor indygo:

Nie ma powodu, aby ograniczać użycie koloru indygo do jednego pomieszczenia. Dzięki poniższym sugestiom możesz go zastosować w całym domu.

Kuchnia

Malowanie szafek na kolor niebieski indygo to świetny sposób na unowocześnienie kuchni. Wybierz backsplash (Backsplash chroni ścianę przed zabrudzeniami powstałymi w wyniku przygotowywania posiłków. Tym terminem określa się przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami. Oprócz funkcji ochronnej backsplash może pełnić także rolę dekoracyjną ) i oprawy oświetleniowe, które uzupełniają kolor. Jeśli masz wyspę kuchenną, malowanie na kolor indygo będzie miłym akcentem, który sprawi, że Twoja kuchnia będzie błyszczeć.

Sypialnia

Nie wstydź się używać dużo niebieskiego indygo w sypialni. Ciemny kolor sprawi, że pokój czuje się przytulny i zachęcający. Możesz pomalować ściany na kolor indygo lub użyć tego koloru do pościeli i kołdry. Komoda w kolorze indygo będzie stanowiła miły kontrast w pokoju o stonowanych barwach neutralnych.

Pokój dzienny

Rozważ ścianę akcentu indygo dla otwartych przestrzeni, takich jak jadalnie i obszary mieszkalne. To doda śmiałości do przestrzeni bez przytłaczania pokoju. Jeśli nie jesteś gotowy na taki skok, spróbuj akcentów w kolorze indygo, takich jak dywaniki, poduszki lub wazony.

Łazienka

Tapeta w kolorze indygo to prosty sposób na odświeżenie łazienki przy jednoczesnym zachowaniu jej klasycznego charakteru.

Biuro

Indygo dodaje wyrafinowania do gabinetu i wygląda pięknie obok kolekcji książek w twardej oprawie i mebli z litego drewna. Kolor ten jest idealny do miejsc pracy, ponieważ uważa się, że wspomaga koncentrację.