Pomysły na ścianę w salonie – kilka słów o wnętrzarskich hitach

Pomysły na ścianę w salonie – kilka słów o wnętrzarskich hitach

Pomysł na ścianę w salonie – nie bez powodu – nazywanego sercem domu. Pomieszczenie to stanowi bowiem naturalne centrum rodzinnego życia, a jednocześnie swego rodzaju wizytówkę – zarówno miejsca, jak i jego mieszkańców. Nie dziwi więc, że tradycyjne i „jednowymiarowe” aranżacje pokoju dziennego odchodzą do lamusa. Czym jednak zastąpić opcje, które przez lata zdążyły spowszednieć, a tym samym – jak nadać salonowi nowego charakteru? O dziwo, wystarczy… ściana. Konkretniej zaś – jej (mniej lub bardziej) nowatorskie pokrycie.

Praktyczny pomysł na ścianę w salonie – cegła

Poza funkcjonalnością, ścienna cegła charakteryzuje się również niezwykle uniwersalnym charakterem. Niezależnie od koloru sprawdzi się bowiem zarówno w industrialnych, jak i nieco bardziej konserwatywnych wnętrzach. Co istotne, pasują do niej także najróżniejsze dodatki – od drewna, przez szkło, po metalowe wykończenia. Białe materiały optycznie powiększają pomieszczenia, w których zostały wykorzystane, czerwone zaś mogą stanowić wyjątkowo charakterystyczny akcent całości.

artykuł zajawka
Photo by Justin Schüler on Unsplash

Surowo – beton

W nadaniu salonowi surowego i nieco ekscentrycznego charakteru pomoże tak zwany tynk strukturalny, zapewniający – wyróżniającą ten rodzaj krycia – chropowatą, szarą powierzchnię. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku większych przestrzeni, zaznaczając niepowtarzalną atmosferę miejsca, a jednocześnie wyznaczając umowne centrum pomieszczenia. Warto też wspomnieć, że betonowa aranżacja daje wyjątkowo szerokie pole do popisu w zakresie mebli oraz rozmaitych dodatków.

lindsey-lamont-fzqmFDwxKkk-unsplash
Photo by Lindsey LaMont on Unsplash

Ponadczasowy pomysł na ścianę w salonie – tapeta

Tapetowanie ścian kojarzy się w większości z trendami lat dawno minionych. Nic bardziej mylnego. Tapety po dziś dzień stanowią bowiem wyjątkowo popularny element aranżacji rozmaitych pomieszczeń. Co więcej – mnogość kolorów, wzorów oraz faktur sprawia, że odpowiednio ozdobiona ściana nie przyćmi pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – subtelnie podkreśli jego konkretny styl, nawet w przypadku większych i intensywniejszych modeli (o co nietrudno w przypadku fototapet). Te mogą również pomóc w stworzeniu swego rodzaju centrum pokoju dziennego.

dan-gold-4HG3Ca3EzWw-unsplash
Photo by Dan Gold on Unsplash

Klasycznie – boazeria

Drewniane wykończenia salonowych ścian to trend stopniowo wracający do łask, szczególnie gdy w grę wchodzi jasna kolorystyka tego rodzaju krycia. Białe, stylizowane deski przywodzą bowiem na myśl wnętrza nadmorskich, skandynawskich chat, a tym samym idealnie wpasowują się w panującą od pewnego czasu „północną” modę. Warto też zauważyć, że odpowiednio zamontowane – a w późniejszym czasie zabezpieczone – drewno posłuży przez długie lata (i to w niezmienionej formie).

pomysł na ścianę w salonie - boazeria
Photo by Drew Coffman on Unsplash

Dekoracyjnie – sztukateria

Ścienna sztukateria, mimo że pierwotnie zdobiła najbogatsze wnętrza pałaców, dziś może stanowić idealne uzupełnienie domowego salonu. Co ważne, równie dobrze sprawdzi się w przypadku wnętrz określanych mianem glamour, jak i kontrastując z surowym, nowoczesnym wystrojem. Dekoracyjność tego rodzaju pokrycia daje bowiem niespotykane możliwości aranżacyjne, nie sprawiając jednocześnie wrażenia przepychu.

Elegancko – płytki

pomysł na ścianę w salonie - płytki
Photo by Liana Mikah on Unsplash

Stylowe… płytki? Właśnie tak. Mimo że kojarzą się one przede wszystkim z innymi domowymi pomieszczeniami, mogą wyjątkowo zgrabnie wpasować się także w wystrój salonu. Będą stanowić doskonały wybór zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych pomieszczeń – wszystko ze względu na uniwersalność dostępnych wzorów, mogących imitować najróżniejsze materiały (od drewna aż po marmur). Opcję tę warto wziąć pod uwagę szczególnie w przypadku obudowywania kominka lub też w momencie, gdy pokryta płytkami ściana ma stanowić centralny punkt salonu.

Nowocześnie – kamień

Kamień – w większości przypadków – niekoniecznie musi kojarzyć się z nowoczesnością. Wnętrzarskie trendy rządzą się jednak własnymi regułami. Kamienie dekoracyjne uznawane są w związku z tym za jedne z najbardziej eleganckich, a tym samym nowatorskich (choć stoją za nimi lata historii) rodzajów pokrycia. Wpływ na to ma przede wszystkim ponadczasowy charakter (na co wpływ ma chociażby jednorodność pojedynczych elementów), lecz także możliwość dopasowania do dowolnego rodzaju wnętrza. Odpowiednio dobrane materiały dadzą jednocześnie gwarancję długoletniej wytrzymałości na rozmaite warunki.

pomysł na ścianę w salonie - kamień
Photo by Sonnie Hiles on Unsplash

Niestandardowy pomysł na ścianę w salonie – lustro

Powiększanie pomieszczenia za pomocą mniejszych lub większych luster to wyjątkowo popularny trik wnętrzarski. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokryły one całą ścianę, a tym samym dały niecodzienny i nowatorski efekt. Ten niebanalny sposób krycia idealnie uzupełni zarówno klasyczne i tradycyjne wnętrza, jak i wpasuje się w przestrzenie inspirowane wielkomiejskimi loftami.

pomysł na ścianę w salonie - lustro
Photo by Cat Han on Unsplash

Żywo – mech

Wiecznie zielona, a na dodatek żywa ściana w salonie. Niemożliwe? A jednak. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi bowiem mech. Opcja ta sprawdzi się idealnie szczególnie w przypadku pomieszczeń utrzymanych w duchu zdrowego minimalizmu. Warto jednocześnie zaznaczyć, że – wbrew pozorom – odpowiednio spreparowane pokrycie pozostaje niezwykle łatwe w utrzymaniu, nie wymaga bowiem zachodu większego, aniżeli w przypadku klasycznej ściany.

pomysł na ścianę w salonie - mech
Photo by Robert Stemler on Unsplash