Pochłaniacz wilgoci w domu - czy to ma sens?

Pochłaniacz wilgoci w domu – czy to ma sens?

Pochłaniacz wilgoci pomaga w znacznym stopniu zniwelować zbyt dużą wilgoć panującą w mieszkaniu. Nadmierny poziom powoduje rozwój pleśni i grzybów. Ma to szczególne znaczenie dla zdrowia człowieka, zwłaszcza dla alergika. Meble z pewnością też będą służyły dłużej. Jednak jakie urządzenie wybrać, aby faktycznie spełniało swoje zadanie? Na co zwrócić uwagę przy jego kupnie? Kilka kluczowych aspektów jest niezbędna dla optymalnego osiągnięcia efektu. 

Wilgoć w mieszkaniu i jej negatywny wpływ

Wilgoć może spowodować wiele szkód. Zarówno dla organizmu ludzkiego, jak i całego mieszkania. Może wywoływać choroby układu oddechowego, reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, śluzówki nosa i oka oraz niszczenie ścian i mebli. Osuszenie powietrza zmniejsza poziom wilgotności. Prawidłowy poziom powinien się wahać miedzy 40 a 60%. Należy również wspomnieć, iż powoduje ona osiadanie roztoczy, grzybów i pleśni na przedmiotach. Stęchły zapach panujący w domu jest na to najlepszym dowodem. Takie zapachy najczęściej wyczuwalne są za meblami. Korozja na sprzętach elektrycznych, czyli komputerach, pralkach itp. również jest przyczyną wilgoci. Oczywiście można temu zaradzić poprzez pochłaniacz wilgoci.

Jakie są zalety posiadania pochłaniacza wilgoci?

Jeśli w twoim domu jest wilgoć, to z pewnością zauważysz różnicę po jego zakupie. Zatem, co zyskujesz? Przede wszystkim zdrowsze powietrze w swoim domu. Dyskomfort znika a oddychanie staje się łatwiejsze. Pierwsze efekty powinny być widocznie w niedługim czasie. W małym mieszkaniu na pewno zauważysz, iż twoje pranie będzie szybciej schło. Nie mając suszarni trzeba rozwieszać je w łazience lub innym komfortowym pomieszczeniu. Zauważalna może być dłuższa świeżość pieczywa, o czym wielu nie ma pojęcia. Wilgotne powietrze nie sprzyja przechowywaniu pożywienia. Pewnie niektórzy z was zauważyli, że pralka pokryła jest korozją po zaledwie dwóch latach lub nawet krócej od kupna. Jak myślicie dlaczego? To nie winna złej jakości sprzętu, lecz wilgoci. Meble z drewna niszczeją, brzydko pachną i schodzi z nich farba. Pojawiają się pęcherze. Wysoki poziom wilgoci powoduje łuszczenie się farb. Możesz temu zapobiec! Przed zakupem pochłaniacza wilgoci należy zwrócić uwagę na pewne czynniki.

Jak wybrać odpowiedni pochłaniacz wilgoci?

W pierwszej kolejności duże znaczenie ma to, gdzie pochłaniacz wilgoci będzie ustawiony. Rozmiar to podstawa. W pomieszczeniach lekko zawilgoconych o małej powierzchni dobrze jest wybrać taki o pojemności około 20 litrów. Natomiast w pomieszczeniach o średniej lub dużej powinien on mieć pojemność około 35 litrów. Drugim ważnym aspektem jest wydajność urządzenia. Jest ona określana przez producenta w litrach na godzinę. Można wyróżnić dwa rodzaje osuszacza: absorbcyjne oraz kondensacyjne. Pierwsze z nich posiadają rotor, czyli element pokryty substancją pochłaniającą wodę. Osuszane powietrze zostaje skraplane do specjalnego pojemnika. Następnie jest wydmuchiwane ciepłe powietrze o wyższej temperaturze niż otoczenie. Takie rozwiązanie może być mniej komfortowe latem. Drugi rodzaj posiada kompresor, gdzie powietrze skraplane jest w parowniku a woda odprowadzana do specjalnego pojemnika. Modele te są zdecydowanie większe i cięższe i mogą pracować na wysokich obrotach. Bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku średnich i dużych wilgoci. Ważna dla użytkownika jest również pobór mocy, który może się wahać os 200 do 900 W w zależności od modelu.

Jakie są przydatne dodatkowe funkcje?

Pochłaniacze wilgoci mogą posiadać dodatkowe funkcje ułatwiające komfortowe użytkowanie. Można tutaj wymienić sterowanie za pomocą pilota, automatyczne wyłączanie i timer (automatyczne wyłączanie po pewnym ustalonym czasie przez użytkownika), wyświetlacz LCD (kontrola wilgotności powietrza i trybu pracy), automatyczne odmrażanie (funkcja przydatna w bardzo chłodnych miejscach, takich jak garaż albo piwnica) oraz filtr z oczyszczaczem powietrza (filtr węglowy niweluje nieprzyjemne zapachy, wyłapuje cząsteczki bakterii, roztoczy i grzybów oraz kurzu). Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i zyskać sprzęt najwyższej jakości, który będzie spełniał twoje indywidualne potrzeby.