Choć kołdra obciążeniowa nie jest nowością, to można odnieść wrażenie, że w ciągu ostatnich stała się wyjątkowo popularna. Fakt ten może dziwić tylko osoby, które nigdy nie korzystały z korzyści, jakie daje ten produkt. Też należysz do tej grupy? Sprawdź, czym jest kołdra obciążeniowa – sensoryczna, jak działa, jakie ma zalety, kto powinien ją stosować oraz jak wybrać właściwą.
Kołdra obciążeniowa – co to jest?
Kołdra obciążeniowa, inaczej nazywana także sensoryczną, to produkt, który wykorzystuje się do terapii zaburzeń czucia głębokiego. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona stosunkowo dużo większy ciężar niż inne tego typu modele. Dzięki temu dociska ciało do materaca, dzięki czemu daje przyjemne, a nierzadko także terapeutyczne odczucia.
Kołdra obciążeniowa — jak działa?
Działanie kołdry obciążeniowej – sensorycznej polega na jej subtelnym nacisku na mięśnie i ścięgna. Dzięki temu aktywuje ona konkretne receptory, co w konsekwencji doprowadza do wzrostu produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, oraz melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen i relaks. To sprawia, że wiele osób stosujących kołdrę obciążeniową – sensoryczną doświadcza uczucia bezpieczeństwa, które pozwala im efektywnie się wyspać. Łatwiej także im się zrelaksować.
Zalety kołdry obciążeniowej
Kołdra obciążeniowa – sensoryczna ma wiele zalet, a te wyżej wymienione to tylko niektóre z nich. Do największych korzyści, jakich doświadczają osoby stosujące ten produkt, należą:
- redukcja lęku – dzięki stymulacji czucia głębokiego można się odprężyć, co w konsekwencji niweluje stres;
- ułatwione zasypianie – tę zaletę szczególnie mogą doceniać osoby z autyzmem, które często mają problem z zasypianiem bez dodatkowej stymulacji;
- efektywny sen – dodatkowe ciśnienie, które daje kołdra obciążeniowa – sensoryczna pomaga w uspokojeniu tętna oraz stabilizacji oddychania; to w konsekwencji pozwala na długotrwały sen w fazie głębokiej, który jest znacznie bardziej efektywny;
- wewnętrzny spokój – badania pokazują, że przedmioty obciążające pozytywnie wpływają na osoby z nadpobudliwością ruchową, które dzięki dodatkowemu ciężarowi stają się znacznie bardziej spokojne;
- zmniejszenie bólu – choć kołdra obciążeniowa – sensoryczna absolutnie nie może być stosowana jako lekarstwo na ból, to może pomóc w jego postrzeganiu i przynieść tymczasową ulgę.
Warto podkreślić, że nad kołdrami obciążeniowymi i innymi formami obciążania wciąż trwają badania. To sprawia, że w przyszłości prawdopodobnie dowiemy się o kolejnych zaletach, lub przeciwwskazaniach, jakie niosą ze sobą kołdry obciążeniowe.
Kto powinien stosować kołdrę obciążeniową?
Kołdra obciążeniowa jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci, którzy zmagają się:
- z autyzmem;
- z zespołem Downa;
- z ADHD;
- z nerwicą;
- z zespołem niespokojnych nóg;
- z problemami z zasypianiem;
- cierpiące na chroniczny stres;
- borykające się z przewlekłym bólem.
Kołdra obciążeniowa – jak dobrać?
Kołdry obciążeniowe mogą mieć różną wagę. Należy ją dobrać tak, aby nie była zbyt ciężka. Przyjmuje się, że najlepiej sięgać po model ważący 10% masy ciała użytkownika. Jeśli więc Twoja waga wskazuje 60 kg, postaw na kołdrę obciążeniową o masie 6 kg, dla masy 80kg, to będzie 8kg, a dla dzieci o wadze 30 kg – 3kg. W przypadku osób dorosłych jej rozmiar nie ma większego znaczenia. Kołdra obciążeniowa może mieć rozmiar klasycznej kołdry, czyli 160×200 lub 200×220. Kiedy jednak kupujemy ją z myślą o dziecku, należy zadbać o to, aby nie była zbyt duża.
Kołdra obciążeniowa – sensoryczna to świetny wynalazek, który pozwala obniżyć poziom stresu i dobrze się wysypiać. Jeśli czujesz, że mogłaby Ci pomóc, koniecznie ją wypróbuj!