Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Wysokie temperatury to prawdziwa zmora. Podczas letnich upałów nie tylko nie da się efektywnie pracować czy wysypiać, ale także są one szkodliwe dla zdrowia. Nic więc dziwnego, że wszyscy w tym czasie szukają sposobów na ochłodzenie mieszkania. Sprawdź kilka sprawdzonych pomysłów, które pozwolą Ci poczuć ulgę.

Zainwestuj w klimatyzację

Najbardziej efektywnym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest instalacja klimatyzacji. Dzięki niej temperatura znacznie się obniża zaledwie po wciśnięciu jednego przycisku. Niestety minusem jest to, że odpowiednie urządzenie potrafi dużo kosztować. Dodatkowo cenę chłodzenia mieszkania w ten sposób podnosi fakt, że klimatyzacja musi być serwisowana dwa razy do roku. Co więcej, nie zawsze instalacja sprzętu jest możliwa, np. w wynajmowanym mieszkaniu. To sprawia, że choć ten sposób jest najbardziej pożądany w trakcie upalnych dni, to niekoniecznie zawsze możliwy.

Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Wiatrak – tani gadżet dający dużą ulgę

Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji, ulgę może przynieść przenośny wiatrak. To stosunkowo tani sprzęt, ponieważ ceny urządzeń biurkowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Prawdzie można postawić na nieco droższe urządzenie, które jednocześnie będzie miało większą moc, jednak nierzadko wystarczy słabszy model. Zaletą wiatraka jest fakt, że możesz go przenosić ze sobą, gdzie tylko chcesz. Minusem natomiast, że realnie nie zmniejsza temperatury w mieszkaniu, a jedynie daje uczucie ochłodzenia. 

Domowa klimatyzacja – sposób na chwilowe ochłodzenie mieszkania

Uczucie ochłodzenia może także dać Ci domowa klimatyzacja. To świetny pomysł, kiedy nie masz wiatraka i jednocześnie nie możesz sobie pozwolić na klimatyzację. Jak ją wykonać? Zanim położysz się spać, napełnij wodą kilka dużych butelek. Pamiętaj jednak o tym, aby nie nalewać płynu do pełna. Następnie włóż je go zamrażarki. Kiedy rano obudzisz się w gorącym mieszkaniu, takie butelki dadzą Ci ulgę. Możesz umieścić je niedaleko siebie, dzięki czemu ich chłód będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Zasłony zaciemniające i rolety – zablokuj słońce

Podczas upalnego dnia zadbaj o to, aby jak najbardziej ograniczyć napływ słońca do mieszkania. W tym celu postaw na porządne rolety zewnętrzne lub wewnętrzne. Jeśli nie jest to możliwe, swoją rolę świetnie spełnią także zasłony zaciemniające. Powinny one zostać wykonane z grubego materiału, przez który promienie nie będą w stanie się przedrzeć. Dzięki temu w mieszkaniu będzie znacznie chłodniej niż wtedy, kiedy słońce cały dzień nagrzewa pokoje.

Nie zapomnij o wietrzeniu

Niewątpliwą pomocą w walce z wysokimi temperaturami jest wietrzenie mieszkania. W tym celu najlepiej spać przy otwartym oknie, aby chłód nocy zdążył wejść do mieszkania. Pamiętaj jednak, aby zamknąć je i najlepiej zasłonić zasłoną lub roletą, zanim pojawią się ostre promienie słoneczne. Jeśli samo wietrzenie w nocy nie pomaga, dobrym pomysłem może być także zrobienie przeciągu, czyli silnego strumienia powietrza, które będzie przelatywać pomiędzy dwoma otwartymi oknami lub otwartym oknem i drzwiami balkonowymi. Choć podobnie jak w przypadku wiatraka ten sposób nie obniży temperatury powietrza, to da przyjemne uczucie chłodu, w którym funkcjonowanie będzie znacznie łatwiejsze.

Chłodząc mieszkanie podczas upałów, pamiętaj o tym, aby zachować umiar. Temperatura w Twoim mieszkaniu nie powinna być znacznie niższa niż ta na zewnątrz,  ponieważ może to sprzyjać przeziębieniu. Staraj się nie schodzić poniżej 20 stopni Celsjusza.