Marzysz o intrygującym i funkcjonalnym wnętrzu, które nigdy nie przestanie być modne? Pomyśl o stylu loftowym. Jego naturalnym uzupełnieniem jest efekt surowego betonu na ścianie. Poniżej przeczytasz, jak go uzyskać i na co zwrócić uwagę.
Surowy beton – nowoczesne i stylowe wnętrze
Pewne kompozycje w architekturze wnętrz po prostu się nie starzeją. Jedną z nich jest tak zwany styl loftowy, który pełnymi garściami czerpie z industrialnych powierzchni. Nic w tym dziwnego: właśnie z nich się wywodzi. Już w połowie wieku w metropoliach USA zorientowano się, że poprzemysłowe lofty są idealnym miejscem do życia. I pomimo upływu kolejnych dekad charakterystyczne, surowe metody wykończenia (lub wręcz ich brak!) nie tracą na popularności.
Jednym ze standardowych materiałów wykorzystywanych w tej estetyce jest beton. Charakterystyczna intensywnie szara powierzchnia przyciąga uwagę, ale staje się również doskonałym tłem dla innych elementów. Oczywiście w wykończeniu wnętrz nie używa się surowego materiału, ale sięga po różnego typu imitacje betonu na ścianę. Przyjrzyjmy się właśnie temu aspektowi.
Jak stworzyć efekt surowego betonu na ścianie własnymi rękami
Materiałów i technologii, które miałyby pozwolić na odwzorowanie piękna betonu w wystroju wnętrz, jest naprawdę sporo. Większość propozycji nie prezentuje się jednak ani wiarygodnie, ani nie pozwala uzyskać wysokiej trwałości. Najlepsze rezultaty uzyskasz, sięgając po specjalny beton dekoracyjny na ścianę. Dzięki niemu prosta będzie również sama aplikacja. Oto sześć prostych kroków, dzięki którym osiągniesz zdecydowanie najlepszy rezultat:
- Wybór odpowiedniego produktu: zacznij od wyboru wysokiej jakości masy dekoracyjnej, takiej jak masa o efekcie surowego betonu na ścianie Francesco GUARDI, która zapewni realistyczny wygląd i trwałość.
- Przygotowanie powierzchni: upewnij się, że ściana jest czysta, sucha i wolna od tłuszczu. W razie potrzeby zastosuj preparat gruntujący, aby zwiększyć przyczepność.
- Aplikacja masy: używając pacy stalowej lub pacy weneckiej, nałóż pierwszą warstwę masy o grubości około 1–2 mm. Po całkowitym wyschnięciu nałóż drugą warstwę.
- Formowanie struktury: po nałożeniu drugiej warstwy zacznij formować strukturę betonu. Możesz użyć różnych technik, takich jak wydrapywanie ubytków czy formowanie za pomocą wałka sznurkowego. Imitacja betonu na ścianę będzie w 100% dostosowana do Twoich oczekiwań, a dzięki temu jeszcze bardziej wiarygodna i unikalna, tak jak sam beton.
- Wygładzanie i wykończenie: po upływie około 10–20 minut od formowania struktury delikatnie wygładź powierzchnię, pozostawiając miejscowe wgłębienia i nierówności, które nadadzą betonowi dekoracyjnemu na ścianę autentyczności.
- Ochrona i konserwacja: rozważ użycie farby lazurującej lub innych środków ochronnych, aby zwiększyć odporność ściany na czynniki zewnętrzne i podkreślić detale struktury.
Jak efekt surowego betonu wpływa na atmosferę wnętrza
Jak wspomnieliśmy, efekt surowego betonu na ścianie sprawdza się przede wszystkim w stylu loftowym. Jest naturalnym uzupełnieniem industrialnych inspiracji i znakomicie odnajduje się w połączeniu z innymi materiałami tradycyjnie wykorzystywanymi w tej stylistyce, takimi jak surowa cegła, metale czy efekt rdzy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać masę o efekcie surowego betonu na ścianie również w innych kompozycjach. Jeżeli ograniczysz jej zastosowania na przykład do jednej ściany lub jej fragmentu, zyskasz ciekawy kontrapunkt, który nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter i pozwoli wyeksponować inne elementy wykończenia, na które chcesz zwrócić uwagę gości. Możliwości kompozycyjnych jest naprawdę sporo. Opłaca się zaryzykować!