Ściana w salonie - inspiracje

Ściana w salonie – inspiracje

Pomysł na ścianę w salonie – nie bez powodu – nazywanego sercem domu. Pomieszczenie to stanowi bowiem naturalne centrum rodzinnego życia, a jednocześnie swego rodzaju wizytówkę – zarówno miejsca, jak i jego mieszkańców. Nie dziwi więc, że tradycyjne i „jednowymiarowe” aranżacje pokoju dziennego odchodzą do lamusa. Czym jednak zastąpić opcje, które przez lata zdążyły spowszednieć, a tym samym – jak nadać salonowi nowego charakteru? O dziwo, wystarczy… ściana. Konkretniej zaś – jej (mniej lub bardziej) nowatorskie pokrycie.

Ceglana ściana w salonie

Poza funkcjonalnością, ceglana ściana w salonie charakteryzuje się również niezwykle uniwersalnym charakterem. Niezależnie od koloru sprawdzi się bowiem zarówno w industrialnych, jak i nieco bardziej konserwatywnych wnętrzach. Co istotne, pasują do niej także najróżniejsze dodatki – od drewna, przez szkło, po metalowe wykończenia. Białe materiały optycznie powiększają pomieszczenia, w których zostały wykorzystane, czerwone zaś mogą stanowić wyjątkowo charakterystyczny akcent całości.

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Justin Schüler on Unsplash

Betonowa ściana w salonie

W nadaniu salonowi surowego i nieco ekscentrycznego charakteru pomoże tak zwany tynk strukturalny, zapewniający – wyróżniającą ten rodzaj krycia – chropowatą, szarą powierzchnię. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku większych przestrzeni, zaznaczając niepowtarzalną atmosferę miejsca, a jednocześnie wyznaczając umowne centrum pomieszczenia. Warto też wspomnieć, że betonowa ściana w salonie daje wyjątkowo szerokie pole do popisu w zakresie mebli oraz rozmaitych dodatków.

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Lindsey LaMont on Unsplash

Tapeta do salonu

Tapeta do salonu kojarzy się w większości z trendami lat dawno minionych. Nic bardziej mylnego. Tapety po dziś dzień stanowią bowiem wyjątkowo popularny element aranżacji rozmaitych pomieszczeń. Co więcej – mnogość kolorów, wzorów oraz faktur sprawia, że odpowiednio ozdobiona ściana nie przyćmi pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – subtelnie podkreśli jego konkretny styl, nawet w przypadku większych i intensywniejszych modeli (o co nietrudno w przypadku fototapet). Te mogą również pomóc w stworzeniu swego rodzaju centrum pokoju dziennego.

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Dan Gold on Unsplash

Boazeria drewniana

Drewniane wykończenia salonowych ścian to trend stopniowo wracający do łask, szczególnie gdy w grę wchodzi jasna kolorystyka tego rodzaju krycia. Białe, stylizowane deski przywodzą bowiem na myśl wnętrza nadmorskich, skandynawskich chat, a tym samym idealnie wpasowują się w panującą od pewnego czasu „północną” modę. Warto też zauważyć, że odpowiednio zamontowane – a w późniejszym czasie zabezpieczone – drewno posłuży przez długie lata (i to w niezmienionej formie).

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Drew Coffman on Unsplash

Sztukateria na ścianę w salonie

Ścienna sztukateria, mimo że pierwotnie zdobiła najbogatsze wnętrza pałaców, dziś może stanowić idealne uzupełnienie domowego salonu. Co ważne, równie dobrze sprawdzi się w przypadku wnętrz określanych mianem glamour, jak i kontrastując z surowym, nowoczesnym wystrojem. Dekoracyjność tego rodzaju pokrycia daje bowiem niespotykane możliwości aranżacyjne, nie sprawiając jednocześnie wrażenia przepychu.

Płytki na ścianę w salonie

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Liana Mikah on Unsplash

Stylowe płytki? Właśnie tak. Mimo że kojarzą się one przede wszystkim z innymi domowymi pomieszczeniami, mogą wyjątkowo zgrabnie wpasować się także w wystrój salonu. Będą stanowić doskonały wybór zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych pomieszczeń – wszystko ze względu na uniwersalność dostępnych wzorów, mogących imitować najróżniejsze materiały (od drewna aż po marmur). Opcję tę warto wziąć pod uwagę szczególnie w przypadku obudowywania kominka lub też w momencie, gdy pokryta płytkami ściana ma stanowić centralny punkt salonu.

Kamień na ścianę w salonie

Kamień – w większości przypadków – niekoniecznie musi kojarzyć się z nowoczesnością. Wnętrzarskie trendy rządzą się jednak własnymi regułami. Kamienie dekoracyjne uznawane są w związku z tym za jedne z najbardziej eleganckich, a tym samym nowatorskich (choć stoją za nimi lata historii) rodzajów pokrycia. Wpływ na to ma przede wszystkim ponadczasowy charakter (na co wpływ ma chociażby jednorodność pojedynczych elementów), lecz także możliwość dopasowania do dowolnego rodzaju wnętrza. Odpowiednio dobrane materiały dadzą jednocześnie gwarancję długoletniej wytrzymałości na rozmaite warunki.

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Sonnie Hiles on Unsplash

Duże lustro do salonu

Powiększanie pomieszczenia za pomocą mniejszych lub większych luster to wyjątkowo popularny trik wnętrzarski. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokryły one całą ścianę, a tym samym dały niecodzienny i nowatorski efekt. Ten niebanalny sposób krycia idealnie uzupełni zarówno klasyczne i tradycyjne wnętrza, jak i wpasuje się w przestrzenie inspirowane wielkomiejskimi loftami.

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Cat Han on Unsplash

Żywy mech na ścianę

Wiecznie zielona, a na dodatek żywa ściana w salonie. Niemożliwe? A jednak. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi bowiem mech. Opcja ta sprawdzi się idealnie szczególnie w przypadku pomieszczeń utrzymanych w duchu zdrowego minimalizmu. Warto jednocześnie zaznaczyć, że – wbrew pozorom – odpowiednio spreparowane pokrycie pozostaje niezwykle łatwe w utrzymaniu, nie wymaga bowiem zachodu większego, aniżeli w przypadku klasycznej ściany.

Ściana w salonie - inspiracje
Photo by Robert Stemler on Unsplash