Fotel uszak

Fotel uszak

„Uszak” to fotel, którego pochodzenie nie jest jasne. Jedni sądzą, że oryginalny projekt pochodził z Anglii, inni dopatrują się pochodzenia fotelu uszak w historii Francji. To, co pozostaje w historii tego mebla jasne i pewne, jest przeznaczenie, jakie fotel tego rodzaju miał pełnić, stworzony po to, by chronić przed przewiewami i chłodem. Czynić wnętrza ciepłymi i przytulnymi. Funkcja fotelu uszak w zupełności wystarczyła, by fotel ten do dziś był jednym z popularniejszych foteli wykorzystywanych w urządzaniu wnętrz (promowanie popularności mebli typu fotel uszak ikea wprowadza w życie od dawna) . W stosunku do funkcjonalności mebla, niejasność jego historii zeszła na dalszy plan, a fotele typu uszak cieszy oko w niezliczonej ilości domów. Czy i w twoim domu znajdą swoje miejsce? 

Fotel uszak – jakie rodzaje są dostępne?

Fotel uszak dostępny jest w kilku rodzajach. To, jaki rodzaj okaże się odpowiedni, zależne będzie od przestrzeni, do której kupowane są meble. Fotele uszaki doskonale nadają się do domu, sprawdzą się jednak także w kawiarniach, restauracjach, czy czytelniach, nadając każdemu wnętrzu przytulnego charakteru. Wybierać można pośród następujących rodzajów tego typu fotela. 

Fotel uszak rozkładany

Ten typ fotela ma możliwość pełnić dodatkową funkcję, będąc zarazem miejscem do spania. Fotel uszak tego rodzaju sprawdzi się w kilku sytuacjach. To idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni, gdzie rozwiązania wielofunkcyjne sprawdzają się z powodu niewielkiego metrażu (podążając za amerykańskimi trendami lat 80-tych i 90-tych). Rozkładany fotel uszak może także pełnić rolę leżanki, na której nie tyle śpimy, co wykonujemy codzienne czynności, np. oglądanie telewizji, tyle, że w dużo bardziej komfortowej pozycji. To doskonały wybór dla tych, którzy praktykują drzemki w ciągu dnia. Na krótki sen nie ma potrzeby ścielić łóżka – rozkładany fotel uszak pozwoli oszczędzić starań, przez co zyskamy więcej czasu na popołudniową drzemkę. 

Fotel uszak na wysokich nogach

Fotel uszak
Photo by Leon on Unsplash

Fotel tego rodzaju stworzony jest dla miłośników przykuwającego wzrok designu, z tego względu, że nogi fotela stanowią wyjątkowy rodzaj detalu, na który – jeżeli tylko wykonany jest z dobrej jakości materiałów – nie sposób nie patrzeć z zachwytem. Nogi fotela, przykuwające wzrok wysokością, stanowią dodatkową okazję, by dopasować mebel do wnętrza, w którym ma się znaleźć. W przypadku zaakcentowania nóg fotela uszak, pojawia się możliwość zabawy z fakturą i kolorem drewna, które mogą sprawić, że żółty fotel, który dotąd wydawał się niezbyt trafnym wyborem np. do salonu, nagle, poprzez inny (widoczny, z powodu wysokości), akcent kolorystyczny, staje się wyborem idealnym. Ten rodzaj fotela uszak stanowi więc zachętę do zabawy, pomysłowości i kreatywnego stosowania we wnętrzach tego urodziwego mebla. 

Fotel uszak z regulowanym oparciem

Fotel uszak z regulowanym oparciem dedykowany jest osobom, którym zależy na tym, by podczas codziennego użytku szczególnie odciążyć kręgosłup. Jest do doskonała opcja nie tylko dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu, ale dla każdego, kto długo nad czymś przysiaduje. Może być to telewizja, czytanie książek, ale także uczenie się lub praca biurowa. Wybór tego rozwiązanie okaże się doskonały, jeżeli w pozycji siedzącej spęczamy kilka godzin dziennie. To również bardzo dobry wybór do pokoju dla młodzieży. Jest to rozwiązanie zarazem designerskie, oswajające młodzież z historią dekoracji wnętrz, jak i wychodzące na przeciw dbałości o zdrowie młodych osób – mogące sprostać młodzieżowym nawykom. Młodzież często unika aktywności, przysiadując długie godziny w domu, czytając, rozmawiając czy spędzając czas przed komputerem – w każdym wypadku fotel uszak z regulowanym oparciem będzie doskonale, prozdrowotnie, balansował te praktyki, które, choć cenne, w nadmiarze mogą przyczynić się do odniesienia uszczerbku na zdrowiu. 

Fotel uszak z podnóżkiem

Fotel uszak z podnóżkiem przeżywa obecnie renesans, z dwóch powodów. Po pierwsze wpisuje się we współczesne dążenie do tego, by wnętrzarskie rozwiązania były nie tylko efektowne, ale i wygodne, funkcjonalne. Po drugie stanowi doskonały przykład mebla, który łączy powyższy wymóg z elegancją. Dawniej podnóżkami, bogato zdobionymi, cieszyć mogli się tylko władcy, obecnie fotel uszak z podnóżkiem może znaleźć się każdym salonie, czy sypialni. To rozwiązanie pośrednie pomiędzy fotelem uszak rozkładanym, a innymi rodzajami tego fotela, nie sprawdzającymi się zbyt dobrze podczas dłuższego snu. Pomimo bogatej historii, fotel tego rodzaju stanowi doskonałe rozwiązanie dla problemów współczesnych czasów, świata pełnego bieganiny, gdzie coraz więcej osób narzeka na zmęczone, czy chore nogi lub kręgosłup. Fotel tego rodzaju posiada więc dodatkowo walory prozdrowotne, pozwalając odpocząć zmęczonemu ciału. 

Fotel uszak bujany

Fotel uszak
Photo by Corinne Kutz on Unsplash

Fotel uszak na biegunach to również doskonały wybór dla tych, którzy znają i cenią bogatą historię mebli. Historia foteli bujanych sięga XVII wieku. Na fotele bujane wybiera się meble stabilne i solidne, a więc dokładnie takie, jakimi są popularne uszaki. Wzbogacenie oferty takich foteli o fotele bujane nie powinno dziwić. Warto zaznaczyć, że fotele tego typu oferowane są w rozmaitych kształtach i różnorodności materiałów, które potrafią zniwelować wspomnianą staromodność tak, że fotel uszak na biegunach z powodzeniem sprawdzi się także w nowoczesnym wnętrzu. Co więcej, ze wszystkich wspomnianych tu rodzajów foteli typu uszak, to fotel bujany idealnie nadaje się na taras, poszerzając tym samym ilość zastosowań i pomieszczeń, w których meble tego typu odnajdą się doskonale. Fotel bujany docenią także miłośnicy książek, mamy z dzieckiem, osoby starsze, lubiące wypoczywać na świeżym powietrzu, a także ci, którzy lubią na fotelu przysnąć – kołysanie tylko w tym pomoże, czyniąc sen przyjemniejszym.

Fotel uszak „Egg”(model kultowy)

Ze wszystkich uszaków, ten, jak i następny model to zdecydowanie modele najbardziej designerskie. Fotel uszak „Egg” został zaprojektowany przez Arne Jacobsena – duńskiego projektanta wnętrz, rozwijającego ideę modernizmu i skupionego na tym, by tak budynki, jak i meble mogły być określone nie tylko jako ładne, ale i użyteczne. Jacobsen projektował głównie osiedla i gmachy przeznaczony do publicznego użytku, zdecydował się jednak także na zaprojektowanie fotela do lobby hotelu Royal w Kopenhadze. By dać wyraz bliskim mu ideom, spektakularny design fotela połączył z wygodą wykonania, stosując piankę pod tapicerką mebla. Fotele tego typu, choć idealne do hoteli, barów itd, bo pozwalające gościom skryć się przed widokiem nieproszonych osób i osłonić przed przewiewami (taką właśnie funkcję pierwotnie pełniły fotele typu uszak) ze względu na dodatkowy element, wprowadzony przez projektanta, stanowią także doskonały element wyposażenia domowych wnętrz, tak, by wypełnić je nie tylko funkcjonalnością, ale i bogatą historią.

Fotel uszak „Wingback chair” (model kultowy)

Fotel uszak
Photo by Elle Cartier on Unsplash

Fotel uszak „Wingback chair”, nazywany inaczej fotelem, uszakiem „skrzydłowym”, to mebel, do którego oparcia przymocowane są „skrzydła”, pozwalające na ochronienie siedzącej osoby przed przewiewami, niechcianymi spojrzeniami, a także potęgującymi wygodę, bo wspomniane skrzydła pełnią często rolę podłokietników. Fotel ten zaprojektował Tom Dixon, współczesny, ale świadomy historii projektant, stylizujący mebel na fotele dżentelmenów z XVII wieku. Fotel uszak „wingback chair” zyskał taką popularność, że stał się jednym z flagowych dzieł wspomnianego projektanta. Miłośnicy klasyki i i odwoływania się do historii polubią ten rodzaj fotela w klasycznej czerni, obecnie jednak dostępna jest cała paleta intensywnych kolorów (np. fotel uszak niebieski), w których można ten model zakupić, podkreślając jego nowoczesność. Warto wspomnieć, że „skrzydła” nadają zarazem lekkości projektowi uszaka, sprawiając, że mebel wydaje się wpasowywać w wybraną przestrzeń najłatwiej i najpłynniej, z przedstawionych tu modeli. 

Fotel uszak – czy materiał jest istotny przy wyborze fotela?

Z przytoczonymi powyżej modelami fotela uszaka, współgrać musi wykończenie projektu, którego nieodłącznym elementem jest wybór odpowiedniego materiału. Popularne materiały, stosowane do wykonania foteli uszaków to skóra, eko skóra oraz welur. Każdy z tych materiałów, posiada zalety, jak i wady. 

Fotel uszak z naturalnej skóry

Fotel uszak
Photo by Filip Urban on Unsplash

Meble skórzane pozwalają powrócić stylem do lat 90-tych, kiedy to skóra budziła duże zainteresowanie wśród projektantów wnętrz. Dawniej skórę służącą do wykonania mebli, broniło po prostu to, że była synonimem luksusu, obecnie jednak potrzeba więcej plusów, by uznać ten materiał za wartościowy. Niekwestionowaną zaletą takich produktów jest to, że pod pewnymi względami meble wykonane z naturalnej skóry pozwalają uniknąć tego, co funduje użytkownikom tzw. „eko skóra”. Fotel uszak ze skóry naturalnej, jest przyjemny w dotyku, delikatny i miękki, a skóra nie lepi się do materiału, nawet w upalne dni. Skóra naturalna ponadto jest materiałem oddychającym, przez co na powierzchni mebla nie zbierają się wilgoć oraz bakterie. Minusem mebli tego rodzaju jest cena. Fotele uszak z naturalnej skóry należą do droższych propozycji na rynku, dostępnych dla tych, którzy dysponują większym budżetem. Skóra naturalna również szybko niszczeje i łatwo się brudzi. Jeśli zależy nam na podniszczonych modelu vintage typu fotel uszak allegro może okazać się dobrym rozwiązaniem. 

Fotel uszak z eko skóry

Skóra ekologiczna z kolei wyróżnia się na rynku nie tylko tym, że produkcja mebla z eko skóry nie przyczynia się do cierpienia zwierząt. W przeciwieństwie do mebli ze skóry naturalnej, eko skóra jest dużo mniej podatna na zniszczenia i odkształcenia. Fakt, że skóra naturalna niszczeje ładnie, widoczne zniszczenia, choćby najładniejsze, nie pasują jednak do każdego wnętrza. We wnętrzu bardzo nowoczesnym mogą po prostu wadzić. Wówczas warto zdecydować się na meble z eko skóry. Z eko skóry łatwo także usunąć zabrudzenia, w odróżnieniu do skóry naturalnej, z której nie zejdzie każda plama, a czyszczenie wymaga dużo większej wiedzy fachowej, niż porządkowanie mebli ze skóry eko. Wadą mebli ze skóry ekologicznej będzie mniejsza przyjemność w użytkowaniu, w stosunku do wyposażenia wnętrz ze skóry naturalnej. Niedogodność ta będzie szczególnie odczuwalna przy skrajnych temperaturach, takich jak chłody czy upały. 

Fotel uszak welurowy

Fotel uszak

Photo by Мария Травина on Unsplash

Fotel uszak welurowy z cechuje się miękkością i delikatnością w dotyku, co zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania tego rodzaju foteli, podkreślając także ich przytulność – czyli cechę, nawiązującą do pierwotnego zastosowania tych mebli, ochrony przed zimnem i przewiewami. Ponadto, welur, wśród innych meblowych propozycji, wyróżnia ciekawa, szlachetna faktura, przy stosunkowo niskiej cenie. Za minus fotela uszaka welurowego poczytać można to, że fotel łatwo się brudzi i wchłania wodę i wilgoć. Producenci mebli starają się jednak odpowiadać na te zarzuty nowoczesnymi technologiami, minimalizując minusy foteli welurowych, przez zastosowanie specjalnych powłok, które chronią przed wchłanianiem zabrudzeń. Zalety takich foteli to również trwałość, wytrzymałość i niepodatność na marszczenie. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy sztuczne włókna zostaną dodane do materiału. Wszystkie te informacje sprawiają, że i welur nie jest materiałem pozbawionych wad.

Nad wyborem każdego z wyżej przedstawionych foteli trzeba się więc dwa razy zastanowić, by wybrać taki, którego wady będą nam najmniej wadzić, a zalety będą przeważać i współgrać z wybranym stylem życia. 

Fotel uszak a dekoracja wnętrz

Do fotelu uszak w ramach dekoracji wnętrz można podejść dwojako. Z jednej strony warto uznać bogatą, sięgającą dawnych biznesmenów, czy arystokracji, historię tego mebla, wykorzystując mebel do wnętrz vintage czy romantycznych. Z drugiej nie można zapominać, że fotele typu uszak są obecnie stosowane najczęściej przy wykańczaniu wnętrz nowoczesnych, często skrajnie minimalistycznych (oferuje taki fotel uszak jysk, czy w innej firmie, szukając: fotel uszak – agata meble, bo także jest firmą, która oferuje nowoczesne rodzaje „uszaków). Warto pamiętać, że fotele uszak są zazwyczaj mniejsze od swoich historycznych pierwowzorów, przez co ten rodzaj mebla można wykorzystać tak w obszernych, jak i niewielkich pomieszczeniach. Fotele uszak sprawdzają się szczególnie dobrze w pomieszczeniach, które powinny cechować się przytulnością. Do ustawienia takiego mebla nadaje się więc salon dużej rodziny, jak i singla, który uwielbia przyjmować w domu przyjaciół. Fotel tego typu to także doskonałe uzupełnienie pomieszczeń, w których w samotności oddajemy się ulubionym hobby. Taki fotel doda uroku domowej biblioteczce, jak i kreatywnemu kącikowi, gdzie można np. wykonywać robótki ręczne. Funkcjonalność mebla sprawia, że sprawdzi się również idealnie w tzw. „kąciku do relaksu”. Klasykę i szlachetność wnętrz podkreślają „uszaki” w ciemnych barwach, z kolei sielskości, romantyczności i większej swobody pozwolą nadać wnętrzom fotele uszak w jasnych barwach. Podsumowując, fotele uszak nie mają jednoznacznej natury, sprawdzą się tak we wnętrzach nowoczesnych, jak i retro, romantycznych i vintage. Nowoczesne rozwiązania są bardziej popularne, ale nie znaczy to, że nie można przełamać tego trendu, poszukując fotela uszak, który pozwoli nadać pomieszczeniu romantyczności (ważne jest to gdzie zakupiony jest fotel uszak – olx to dobra opcja, bo starsze, używane modele mogą pięknie oddać tego rodzaju styl). 

Fotel uszak okazuje się więc fotelem dla każdego, ze względu na mnogość oferowanych rodzajów, a także wykończeń mebla. Różne są także sklepy, w ktrych można takich foteli szukać, przebierając w stylach. Pozostaje więc tylko wybrać się na zakupy.