Mole spożywcze - jak się pozbyć?

Mole spożywcze – jak się pozbyć?

Mole spożywcze – jak się pozbyć? O to, aby szkodniki, jakimi są mole spożywcze, pojawiły się w domu, nie jest wcale tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy przynieść z zakupów choć jeden zainfekowany produkt spożywczy. Mowa tu choćby o ryżu czy makaronie. W takich produktach mole spożywcze mogą przebywać już od dłuższego czasu. Dla tych szkodników opakowanie produktu nie stanowi żadnego problemu. Mogą wygryźć dziurę i przedostać się do środka. Jeśli taka żywność trafi do domu, wówczas mole szybko wydostaną się na zewnątrz i zaczną się rozprzestrzeniać po domu. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby się ich pozbyć.

Mole spożywcze - jak się pozbyć?

Domowe sposoby na mole spożywcze

W pierwszej kolejności wypróbować można kilka domowych sposobów. Podstawa to natychmiastowe wyrzucenie zainfekowanej żywności. Należy to zrobić jak najszybciej. Krok drugi to zapobiegnięcie rozpowszechnianiu się moli spożywczych w mieszkaniu. Dlatego po wyrzuceniu zainfekowanego jedzenia, następnie należy umyć wszystkie szafki w kuchni, na których wcześniej leżały wyrzucone produkty spożywcze. Meble muszą być umyte bardzo dokładnie, aby niepozostały na nich żadne reszki, na których mogłyby się rozwijać szkodniki. Do umycia szafek najlepiej jest zastosować ocet winny lub roztwór wody z octem z dodatkiem olejku cytrynowego. Pamiętać trzeba także o umyciu miejsc trudno dostępnych, takich jak rogi mebli czy inne zakamarki. W takich miejscach mogą bowiem rozwijać się larwy moli spożywczych. Po umyciu mebli konieczne jest jeszcze dodatkowe zabezpieczenie pomieszczenia. W tym celu warto w szafkach ustawić miski z gorącym octem. Szafki zamknąć i poczekać do ostygnięcia octu. Wówczas miski można wyjąć. Jeśli moli spożywczych nie było zbyt dużo, to powyższe sposoby powinny pomóc. Niestety nie zawsze tak jest. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie gotowych preparatów chemicznych.

Pułapka na mole spożywcze

Jednym ze skutecznych produktów na mole spożywcze jest pułapka. Swoim wyglądem przypomina nieco typowy lep na muchy. Jej zasada działania również jest podobna. Pułapki należy rozwiesić w pomieszczeniu, a latające mole zaczną w nią wpadać i się do niej przyklejać. Co jednak ważne, pułapki na mole spożywcze wydzielają specjalne feromony. To właśnie dzięki nim szkodniki wpadają w pułapkę. Stosowanie pułapek na mole to skuteczny sposób na wyłapanie dorosłych osobników.

Mole spożywcze - jak się pozbyć?

Preparat na mole spożywcze

Kulki na mole spożywcze

Wśród produktów, które są pomoce w pozbyciu się szkodników, wymienić można również kulki na mole spożywcze. Choć kojarzą się przede wszystkim z tępieniem moli odzieżowych, to skutecznie radzą sobie również z molami spożywczymi. Kulki na mole to nic innego jak specjalny materiał nasączony zapachem, który odstrasza szkodniki. W związku z tym kluki idealnie sprawdzają się do zabezpieczenia żywności przed molami w małych pomieszczeniach, np. w kuchni. Warto tu podkreślić, że w przeciwieństwie do pułapek, kulki odpychają szkodniki, a nie je przyciągają. Zapach, o którym wspomniano, jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Nie wpływa również w żaden sposób na samą żywność. Alternatywą dla kulek mogą być specjalne płytki, których sposób działania jest identyczny.

Spray na mole spożywcze

Jeszcze innym środkiem stosowanym w celu pozbycia się moli jest spray na te szkodniki. Spraye są bardzo skuteczne, jednak mają swoje wady. Po pierwsze, przed użyciem należy dokładnie zabezpieczyć żywność w pomieszczeniu. Po drugie, po jego zastosowaniu pomieszczenie musi być bardzo dokładnie wywietrzone. Poza tym, w międzyczasie nie można przebywać w pomieszczeniu, w którym sprawy został użyty.