Pokój nastolatków - jak urządzić pokój dla nastolatka

Pokój nastolatków – jak urządzić pokój dla nastolatka

Dla każdego nastolatka pokój jest niezwykle ważnym miejscem. To zdecydowanie więcej niż przestrzeń do nauki czy wypoczynku. Musi on odzwierciedlać gusta i zainteresowania młodego człowieka, a projektując takie wnętrze zdecydowanie należy wziąć pod uwagę zdanie nastolatka.

Pokój nastolatków - jak urządzić pokój dla nastolatka

Jaki powinien być idealny pokój dla nastolatka?

Pokój młodzieżowy powinien odpowiadać nie tylko na potrzeby młodego człowieka, ale również spełniać jego oczekiwania. Każdy nastolatek potrzebuje azylu i miejsca do nauki, wypoczynku, rozwijania swoich pasji i przyjmowania gości. Dobrze jest więc przyjąć, że taki pokój powinien posiadać trzy strefy:

  • do snu i odpoczynku,
  • do nauki,
  • do rozrywki.

Strefa do snu i relaksu – jak powinna wyglądać?

Podstawą w pokoju młodzieżowym powinno być wygodne łóżko. Nastolatek bowiem będzie spędzał w nim nie tylko noce, ale służyć ono będzie również do relaksu, czytania książek czy rozmów z przyjaciółmi. Jeśli nie przeszkadzają nam wizyty znajomych pociechy, które kończą się nocowaniem, warto zastanowić się nad łóżkiem posiadającym dodatkową, wysuwaną przestrzeń do spania.

Oprócz samego łóżka, warto jest również zadbać o prawidłowe oświetlenie, które będzie idealne podczas czytania książek. Dobrze również zaopatrzyć pokój dziecka w szafkę nocną, na którą można odłożyć najpotrzebniejsze rzeczy jak telefon czy czytaną właśnie książkę.

Ostatnio bardzo modnym i wygodnym zarazem dodatkiem są tapicerowane zagłówki. Te miękkie udogodnienie nie dość, że wygląda bardzo stylowo, jest również niezwykle praktyczne. Można go zakupić w sklepach meblowych lub marketach budowlanych bądź stworzyć samodzielnie dopasowując do stylu całego pokoju.

Pokój nastolatków - jak urządzić pokój dla nastolatka

Jak zaaranżować miejsce do nauki w pokoju nastolatka?

Część przeznaczona do nauki koniecznie musi składać się z wygodnego biurka oraz krzesła dopasowanego do wzrostu dziecka i zapewniającego prawidłową postawę podczas korzystania z komputera czy odrabiania lekcji. Są to elementy bardzo ważne i mające ogromny wpływ na rozwój nastolatka. Powinny więc zostać dobrane z należytą uwagą.

Ważne jest, aby przestrzeń do nauki było odpowiednio oświetlona. Światło dziennie jest w tym przypadku nieocenione, dlatego też tak istotne jest, żeby biurko znajdowało się blisko okna. Dodatkowo nie można zapomnieć o odpowiedniej lampie. Najlepszym wyborem będzie postawienie na światło zbliżone do naturalnego, tak aby nie męczyć wzroku młodego człowieka. Warto również postawić na dosyć spory blat, który pomieści wszystkie pomoce szkolne nastolatka, a tym zeszyty i książki.

W zachowaniu odpowiedniego porządku pomogą szafki oraz szuflady. Można także zamontować półki i tablicę, na której dziecko może zapisywać bądź przypinać ważne dla siebie informacje.

Sprytne miejsca do przechowywania

Nie można zapomnieć o miejscu do przechowywania. W swoim pokoju nastolatek musi zmieścić nie tylko ubrania, ale także kosmetyki, podręczniki, gry komputerowe czy też inne akcesoria. Niezastąpione w uporządkowaniu wszystkich rzeczy będą szafy, komody z szufladami, półki i szuflady. Jeśli miejsce w pokoju na to pozwala to warto wybrać szafę garderobianą, dzięki której nastolatek będzie w stanie zapanować nad porządkiem w swoim pokoju. W mniejszych wnętrzach warto pomyśleć nad łóżkiem na antresoli. Przestrzeń pod łóżkiem można zaaranżować jako mini garderobę bądź strefę do przechowywania.

Projektując pokój nastolatka ważne jest, aby brać pod uwagę jego potrzeby i preferencje. Wspólne urządzanie wnętrza pomoże w uniknięciu niepotrzebnych zgrzytów i pokaże młodemu człowiekowi, że jego zdanie jest ważne. W końcu to jego pokój i to on będzie w nim spędzał o wiele więcej czasu niż rodzice i inni dorośli.