Styl pop-art jako kolorowa aranżacja wnętrz

Styl pop-art jako kolorowa aranżacja wnętrz

Styl pop-art czyli kolorowa aranżacja wnętrz.

W aranżacji wnętrz dostępnych jest wiele możliwości i rozwiązań. Jedną z koncepcji jest wprowadzenie stylu pop-art, który charakteryzuje się użyciem mocnych kolorów, oraz tworzyw sztucznych. Użycie stylu art-pop we wnętrzu nie wymaga dużych nakładów finansowych, a zastosowane rozwiązania wprowadzą do środka mieszkania sporo dawki optymizmu. Poniższym artykule podpowiemy jak korzystać z tej stylistyki.

Styl pop-art

Pop-art to skrót od popular art, co w języku polskim oznacza sztukę popularną. Jest to kierunek, który powstał w sztuce po drugiej wojnie światowej. Ilustruje on konsumpcyjny charakter świata zachodniego. Pop art już wtedy czerpał wiele z surrealizmu. Za jego pomocą przedmioty codziennego użytku, zaczęto przedstawiać w taki sposób jakby były sztuką. Pop-art odnosi się również do kultury masowej oraz życia wielkomiejskiego. Termin pierwszy raz został użyty w 1952 roku przez Lawrence’a Allowaya. Miejscem zadomowienia się kultury była Europa Zachodnia z wyszczególnieniem Wielkiej Brytanii, potem styl zastosowanie znalazł w Stanach Zjednoczonych. W Polsce panujące warunki ekonomiczne, oraz polityczne nie wpływały dobrze na rozwój tego kierunku.

Aranżacja wnętrz w stylu pop-art

Aranżowanie wnętrz w stylu pop-art odbywa się za pomocą wykorzystania wyraźnych kolorów, które to nadają sporą dawkę optymistycznego nastawienia. Intensywne barwy w pomieszczeniach mogą pomóc zaakcentować, te strefy, które należy podkreślić. W zastosowaniu kolorowych barw należy mieć umiar, aby nie powstało wrażenie chaosu oraz bałaganu. Umiar i wyczucie to dwa elementy, którymi należy się kierować w urządzaniu wnętrza według tego stylu. Styl ten bawi się kontrastami, podobnie jak w kompozycjach malarskich. Można dodać do wyżej opisanych barw nieco pasteli. Dzięki nim można pięknie podkreślić użycie modnych, zdecydowanych kolorów. Aranżacje w stylu pop-art wiążą się z zastosowaniem mocnych czerwieni, pomarańczy, zieleni, oraz fioletu.

Dekoracje oraz oświetlenie

W tym wypadku, tak jak przy wykorzystaniu już istniejących przedmiotów, liczy się pomysł. Poprzez dodanie dekoracji do stonowanego oświetlania można otrzymać ciekawy efekt. Jeśli dysponujesz białymi regałami, jednolitymi ścianami oraz sofą, użycie wyrazistych dodatków szybko zmieni Twoje wnętrze zgodnie z zasadami wyżej opisanego stylu. W nawiązaniu do oczekiwanego efektu sprawdzą się grafiki, oraz obrazy o wysokim kontraście. Na potrzeby stylu można również samemu stworzyć odpowiednią lampę, czy oświetlenie.

Zasady stworzenia stylu pop-art

Tak jak wyżej zostało wspomniane, odważny styl pop-art czerpie inspiracje z surrealizmu. Różnica polega tylko na tym, że pop-art wykorzystuje przedmioty już nabyte. Chętnie nawiązuje do ikon takich jak Marylin Monroe czy Prince, które zauważyć można na kolorowych grafikach. We wnętrzach w tym stylu nie tylko królują kolorowe ściany, ale również meble. Całość można uzupełnić charakterystycznymi neonami.

Dla kogo styl pop-art?

Nasycenie barw w taki sposób we wnętrzu, nie jest sposobem na urządzanie mieszkania dla każdego. Tym bardziej, że styl pop-art jest do dziś uważany przez wielu ludzi, za przedstawiciela kiczu. Projektowanie wnętrz w tym stylu, może sprawić dużo radości, jednak przebywanie w nim na co dzień nie koniecznie może się sprawdzić każdemu użytkownikowi mieszkania. Pop-art nie przypadnie do gustu melancholijnym introwertykom. Styl ten, zadedykowany jest osobom, które nie boją się kolorów, oraz odważnych wnętrz. Mają sentyment do ikon popkultury, których grafiki będą wisiały na ścianach.