Jak urządzić minimalistyczne wnętrze? Jak dobierać dodatki do minimalistycznego stylu?

Jak urządzić minimalistyczne wnętrze? Jak dobierać dodatki do minimalistycznego stylu?

Minimalizm jest w modzie, zarówno w życiu, jak i w aranżacjach wnętrz. Wystrój minimalistyczny kojarzy się z ładem i porządkiem, z dużą ilością wolnej przestrzeni, ze stonowanymi kolorami i brakiem przepychu. Jak urządzić minimalistyczne wnętrze? Czy jest w nim miejsce na dodatki? Jak udekorować minimalistyczne mieszkanie? 

Jak urządzić minimalistyczne wnętrze? Jak dobierać dodatki do minimalistycznego stylu?

Złote zasady stylu minimalistycznego – sprawdź, jak urządzić minimalistyczne wnętrze!

W minimalistycznym wnętrzu nie ma miejsca na przedmioty pozbawione funkcjonalności. Mieszkania urządzone zgodnie z koncepcją minimalizmu muszą bowiem sprzyjać koncentracji i wyciszeniu. Projektując taką aranżację, należy przestrzegać kilku najważniejszych zasad:

  • im mniej, tym lepiej – minimalizm potrzebuje mnóstwa wolnej przestrzeni, dlatego pomieszczeń nie wolno zagracać meblami. W mieszkaniu powinny znaleźć się wyłącznie najpotrzebniejsze elementy wyposażenia wnętrza o maksymalnej funkcjonalności. Pożądane są zatem meble z dodatkowymi schowkami, a także te warianty, które zamiast otwartych półek posiadają gładkie, eleganckie fronty
  • stonowana paleta barw – aranżacje minimalistyczne bazują na naturalnej, stonowanej palecie kolorów. Dominuje w nich biel, szarość, beż czy czerń. Jeśli we wnętrzu ma znaleźć się jakiś bardziej wyrazisty akcent, to może on stanowić jedynie subtelny, ożywiający wystrój dodatek i nie może nadmiernie przyciągać uwagi
  • klasyka – w minimalistycznym wnętrzu jest miejsce wyłącznie dla minimalizmu, oznacza to, że każde meble, które trafiają do takiej aranżacji muszą reprezentować klasyczne kanony piękna – geometryczne formy, prostota, nieco surowy wygląd, a przy tym łatwość pielęgnacji to cechy, którymi należy kierować się przy wybieraniu elementów wyposażenia w takim wystroju
  • najwyższa jakość (surowców i wykonania) – minimalizm równa się ponadczasowość, a przy niskiej jakości materiałów czy wykonania nie ma mowy o ponadczasowości. Surowce wykorzystywane w aranżacji minimalistycznej to przede wszystkim beton, szkło, drewno, metal i naturalne tekstylia, zwłaszcza te nieco bardziej luksusowe, jak jedwab czy kaszmir. 
Jak urządzić minimalistyczne wnętrze? Jak dobierać dodatki do minimalistycznego stylu?

Czy w minimalizmie jest miejsce na dodatki?

Minimalistyczna aranżacja ma być maksymalnie prosta i funkcjonalna, ale przy ograniczonej ilości mebli i tekstyliów takie wnętrze mogłoby prezentować się wręcz sterylnie, co nie wpływałoby korzystnie na komfort przebywania w sypialni czy salonie. Wnętrzarski styl minimalistyczny przewiduje zatem możliwość wykorzystania ograniczonej liczby dodatków, które nadają charakter i nieco ocieplają przestrzeń. Nie mogą to być jednak dekoracje przypadkowe, oderwane od ogólnej koncepcji minimalizmu i nic nie znaczące. W tym przypadku, ponownie, bardziej liczy się jakość niż ilość. Przestrzegać należy także zasad dotyczących kolorystyki i materiałów stosowanych w stylu minimalistycznym. Czym ozdobić więc salon lub sypialnię, aby nie straciła panującego w niej ładu i harmonii? Oto kilka propozycji:

  • zielone rośliny, zwłaszcza sukulenty w gustownych ceramicznych donicach lub na metalowych stojakach,
  • jednokolorowe wazony, na przykład szklane,
  • lniane poszewki na poduszki,
  • metalowe abażury w geometrycznym kształcie,
  • lustra bez ramy.

Oczywiście, w minimalistycznym wnętrzu nie można umieścić wszystkich tych elementów obok siebie. Należy ograniczyć się do dosłownie kilku dodatków, rozmieszczając je w odpowiednich miejscach, czyli najlepiej tam, gdzie będą nie tylko dekoracją, ale też dodatkowym, funkcjonalnym elementem wyposażenia. Wcześniej trzeba zadbać jednak o to, aby nic nie odciągało od nich uwagi, ukrywając wszelkie zbędne przedmioty w szafkach i schowkach. 

Jak urządzić minimalistyczne wnętrze? Jak dobierać dodatki do minimalistycznego stylu?