Łóżko wodne to nie tylko bardzo ciekawy mebel. To również doskonały sposób na dość przyjemną walkę z dolegliwościami ze strony układu krążenia czy układu nerwowego. Podstawą konstrukcji łóżka wodnego jest materac wodny, zmniejszający nacisk na kręgosłup. Czym jest łóżko wodne? Czy warto stosować takie rozwiązanie w czasie snu?
Jak działa łóżko wodne?
Postawą konstrukcji łóżek wodnych są specjalne materace stworzone z winylowej powłoki PVC, które jak łatwo się domyślić są wypełnione wodą. Nowoczesne modele łóżek mają możliwość regulacji temperatury wody, co pozwala na utrzymanie ciepła materaca nawet przez całą noc. Jeżeli nie za bardzo przepadamy za ruchem wody, można wybrać łóżko posiadające specjalne wkładki stabilizujące.
Materace stosowane w łóżkach wodnych można podzielić na:
- jednokomorowe – jeszcze do niedawna było to standardowe rozwiązanie, dziś jednak ze względu na to, że jest mało wygodny materac, wykorzystywany jest coraz rzadziej;
- wielokomorowe – ich budowa jest bardziej złożona. Na taki materac składa się kilka bloków cylindrów z wypełniaczem. Modele łóżek z materacem wielokomorowym, jeżeli mają regulowaną sztywność, charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami ortopedycznymi;
- materace z blokiem poliuretanowym polecane są osobom nielubiącym intensywnego ruchu fal. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość jednolitego rozłożenia obciążenia.
Wybierając odpowiedni model łóżka wodnego, można skorzystać również z tych wyposażonych w hydromasaż czy podświetlenie.
Czy łóżko wodne jest zdrowe?
Łóżka wodne może stosować tak naprawdę każdy, zapewniając sobie tym samym komfortowy sen i jak najlepszą regenerację organizmu w czasie nocnego wypoczynku. Szczególnie polecane są jednak osobom zmagającym się z alergiami, problemami z kręgosłupem czy układem krążenia. Wielu specjalistów podkreśla, że łóżka wodne doskonale sprawdzają się również w przypadku kobiet w ciąży.
Łódka wodne z hydromasażem doskonale radzą sobie z łagodzeniem wielu dolegliwości bólowych, powodują uczucie odprężenia, zmniejszają napięcie mięśniowe, a przy tym są całkowicie bezpieczne w zastosowaniu. Łóżka wodne mogą być przydatne również w walce z bezsennością czy stresem. Ich zbawienny wpływ na zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania mogą zauważyć również osoby zmagające się z nadwagą, otyłością, cellulitem, osteoporozą czy schorzeniami zwyrodnieniowymi stawów.
Jak dbać o łóżko wodne by posłużyło jak najdłużej?
Łóżka wodne wyposażone są w materace o pojemności od 300 do 800 litrów – wszystko zależy od ich wielkości. Ze względu na wagę i wymiary mebla, jego napełnienie wodą dla wygody i bezpieczeństwa powinno odbywać się w miejscu jego docelowego ustawienia.
Materac wypełniony jest wodą, a jak wiadomo, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście można tego uniknąć, stosując odpowiednie preparaty. W tym przypadku należy sięgać przede wszystkim po płyny antybakteryjne oraz specjalne odżywki. Dzięki tym ostatnim winylowa powierzchnia materaca na dłużej zachowuje swoją sprężystość.
Gdy dojdzie do uszkodzenia materaca (a są one w większości przypadków bardzo solidne, więc nie zdarza się często), należy skorzystać ze specjalnych zestawów naprawczych do materiałów skórzanych czy winylowych.
Ile kosztuje łóżko wodne?
Cena łóżka wodnego uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości i typu zastosowanego materaca. Dodatkowo na koszta jego zakupy wpływają również funkcje dodatkowe takie jak hydromasaż czy specjalna wkładka redukująca intensywność falowania. Ceny łóżek wodnych rozpoczynają się od 200-300 zł, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych.