Styl wnętrzarski urban jungle opiera się na wykorzystaniu wielu roślinnych motywów. Jego zastosowanie sprawia, że nawet w centrum miasta można poczuć harmonię z naturą. Naturalna roślinność pasuje do każdego wnętrza, wnosi pozytywną energię i wytwarza duże ilości tlenu.
Czym jest styl urban jungle?
Urban jungle w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza miejską dżunglę. Zastosowanie motywów roślinnych w różnej postaci sprawia, że surowe industrialne powierzchnie nabierają zupełnie innego charakteru. Są to raczej motywy egzotyczne, czyli rośliny przywodzące na myśl np. dżunglę amazońską, a nie roślinność występującą w naszym klimacie. Styl urban jungle powinien przypominać gąszcz roślin tropikalnych. Jest to bardzo wyrazisty styl, przebywając w otoczeniu mnóstwa egzotycznych kwiatów, szybciej można się zrelaksować i przenieść w typowo wakacyjne klimaty. Wzory roślinne rodem z tropików mogą znajdować się na różnych elementach aranżacji wnętrza. Styl jest kreowany nie tylko przez bujną roślinność, jest aranżowany także przez właściwie dobrane meble, dodatki i inne dekoracje.
Jak wybrać rośliny do dżungli w domu?
Do mniejszych pomieszczeń bardzo dobrze nadają się różnego rodzaju sukulenty, które gromadzą wodę w mięsistych pędach lub liściach, osiągają niewielkie rozmiary, bardzo lubią słońce i ciepło. Klimat wakacyjnej rajskiej wyspy wprowadzają dekoracyjne palmy, zwłaszcza jeśli są posadzone w dużych ozdobnych donicach. Obok roślin o ozdobnych liściach warto postawić rośliny kwitnące, które najlepiej prezentują się w grupach, takie jak azalia, fuksja, amarylis, kamelia i fiołek afrykański. Kwiaty doniczkowe, aby długo kwitnąć, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego nawożenia. Na odpowiedniej wysokości nie może zabraknąć również pnączy, nie potrzebują one szczególnie intensywnej pielęgnacji, ale powinny posiadać odpowiednie podpory, aby wyeksponować swoje liście. W dżungli nie może także zabraknąć paproci, które nie lubią suchego powietrza i ostrego słońca, bardzo dobrze czują się w półcieniu. Specjalne miejsce wśród domowych roślin powinny mieć orchidee, charakteryzują się one wyjątkowo długim okresem kwitnienia i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Aby styl urban jungle był rzeczywiście ozdobą, rośliny należy obserwować codziennie, można wówczas zauważyć, że mogą potrzebować nawodnienia, nawożenia, lub po prostu przeniesienia w inne miejsce.
Egzotyczne dodatki w stylu urban jungle
Doskonałym sposobem na obcowanie z naturą jest zastosowanie tapet albo fototapety z motywem roślinnym. Duże motywy roślinne mogą powiększać przestrzeń oraz ożywiać wnętrze. Naturalną bazą kolorystyczną dla takich motywów są kolory ziemi, czyli odcienie brązu i beżowego, ale warto zastosować bardziej energetyczne zabarwienie żółty, pomarańczowy, fiolet czy odcienie różu. Klimat urban jungle nie może obyć się bez dodatków wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan czy wiklina. Aranżując sypialnię i salon w stylu urban jungle, można też zastosować ciężkie i grube rośliny z motywem roślinnym. Trzeba pamiętać, że ten styl powinien sprawiać wrażenie lekkiego chaosu, podobnie jak w dżungli. Z tego powodu nie trzeba poprzestawać na zastosowaniu tylko jednego z elementów, ale można zdecydować się na kilka z nich o zróżnicowanych wzorach. Meble mogą być wykonane w różnych stylizacjach, zestawione razem mogą ze sobą współgrać.
Innym sposobem na wykorzystanie urban jungle we wnętrzach jest zastosowanie jedynie delikatnych akcentów z klimatu tropikalnego buszu. Minimalistyczne pomieszczenie, w którym dominują monochromatyczne barwy, można udekorować jedynie dodatkami w zielone liście monstery.