Wnętrza w stylu etno. Czym są i jak je urządzić?

Wnętrza w stylu etno. Czym są i jak je urządzić?

Na pewno słyszałeś o różnych typach wystroju wnętrz. Są to wnętrza skandynawskie, japońskie, indyjskie, francuskie itd. Istnieją też różne podstyle każdego z nich. Czy wiesz, że wnętrza mogą być jeszcze bardziej niszowe? Styl etno to jeden z takich podtypów wnętrz o unikalnym wzornictwie i stylistyce. Jest to w zasadzie połączenie niektórych kultur i ich tradycji. Wnętrza te czerpią inspirację z przedmiotów codziennego użytku używanych przez ludzi z danej grupy etnicznej lub regionu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej stylowi etno w urządzaniu wnętrz.

Czym charakteryzuje się styl etno?

Wnętrza w stylu etno charakteryzują się zazwyczaj geometrycznymi kształtami i wzorami, wykorzystaniem naturalnych faktur, takich jak słoma, drewno, suszona trawa itp., dekoracjami ściennymi, takimi jak drewniane rzeźby lub wieszaki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak liście lub gałązki, oraz wykorzystaniem jasnych kolorów podstawowych, takich jak czerwienie, żółcie i błękity w dodatkach, takich jak dywany, ozdoby, obrazy.

Jak urządzić wnętrze w stylu etno?

Etno-dekoracja to w swej istocie sposób na uchwycenie niepowtarzalnego piękna danej kultury poprzez użycie kolorów, wzorów i faktur. Może to być świetny sposób na dodanie ciepła i charakteru każdemu pomieszczeniu w domu, ale ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jeśli chcesz, aby Twój projekt dekoratorski wyglądał autentycznie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć: 

  1. W miarę możliwości używaj naturalnych materiałów. Używaj roślin zamiast plastikowych kwiatów; staraj się unikać bieli lub innych jasnych kolorów, które mogą sprawić, że wnętrze będzie wydawać się zimne lub sterylne. 
  2. Stosuj wzory geometryczne w swoich projektach. Geometryczne wzory, takie jak sześciokąty i trójkąty, mogą mieć ziemisty, organiczny charakter, który pasuje do wielu różnych rodzajów mebli i dekoracji. 
  3. Zwróć uwagę na szczegóły. Nawet drobne szczegóły, takie jak tekstylia, mogą mieć ogromny wpływ na ogólne wrażenie i wygląd przestrzeni. 
  4. Znajdź motyw przewodni, który odzwierciedla twoją własną kulturę. Może to być tekstylia, meble, elementy dekoracyjne, dzieła sztuki lub akcesoria, takie jak koraliki czy biżuteria. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, zacznij od małej rzeczy – wybierz jeden przedmiot i uczyń go swoim własnym.
  5. Myśl nieszablonowo, jeśli chodzi o dekorowanie pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Możesz użyć niestandardowych płytek lub mozaiki, aby dodać unikalne akcenty i osobowość do tych pomieszczeń.
Wnętrza w stylu etno. Czym są i jak je urządzić?

Kluczowe elementy wnętrza w stylu etno?

Jednym słowem, wnętrze w stylu etno jest wynikiem połączenia elementów tradycyjnych i współczesnych. Wnętrze w stylu etno charakteryzuje się również charakterystycznym ciepłem i autentycznością.

Jest to przestrzeń gościnna, zapraszająca i wygodna, w której można poczuć się jak w domu. Często jest przestronne i wypełnione światłem, z dużą ilością naturalnych materiałów użytych do budowy wnętrza, takich jak drewno i kamień. Do tego dochodzą żywe kolory i odważne wzory, które dopełniają wyjątkowy charakter domu. 

Niektóre elementy wnętrza w stylu etno mogą obejmować:

– ciepłe odcienie ziemi, takie jak naturalne drewno, odcienie ziemi;

– świeżą zieleń w postaci roślin lub kwiatów;

– dynamiczne wzory, takie jak wzory plemienne lub geometryczne;

– efektowne tekstylia, takie jak gobeliny lub dywany;

– meble, takie jak krzesła rattanowe;

– przedmioty dekoracyjne, takie jak świeczniki, wazony itp;

– unikatowe dzieła sztuki, takie jak grafiki lub obrazy.

Gdzie szukać inspiracji do stworzenia stylu etno?

Styl etno to termin używany do opisania wykorzystania lokalnych przedmiotów lub materiałów w projektowaniu wnętrz. Style te mogą być stosowane w celu odzwierciedlenia dziedzictwa kulturowego danego obszaru lub jako wyraz osobistego gustu. Oto co możesz zrobić, aby nadać wnętrzu etniczny charakter: 

  • wykorzystaj lokalnie pozyskane materiały, jak gliniane naczynia, dekoracje z danego obszaru etnicznego, ręcznie robione ozdoby, czy meble;
  • wykorzystaj lokalne artefakty, jak zabytkowe mapy, muszle;
  • użyj do dekoracji ręcznie robione przedmioty, takie jak oszewki na poduszki, dywany, makaty ścienne. 

Aby znaleźć inspiracje, najlepiej udać się samemu w region, którym chcemy się inspirować. Jednak warto skorzystać z mocy internetu i obejrzeć filmiki na YouTube o życiu mieszkańców danego regionu, jak żyją, jak mają urządzone mieszkania. W internecie również zakupisz wiele ciekawych akcesoriów w stylu etno. Odwiedzaj również Pchli Targ, gdzie z pewnością masz szansę na upolowanie perełek.