Lamele ścienne to ażurowy ozdobny element wykończenia wnętrza. Lamele ścienne możemy wykorzystać na dwa sposoby albo dekorując stałą ścianę w mieszkaniu, albo jako ażurową ścianę działową, oddzielająca przestrzeń.
Lamele ścienne to najczęściej drewniane, wąskie słupki stojące w równej odległości od siebie tworzącą ażurową konstrukcję — czyli taką, która nie jest w pełni wypełniona. Nadaje to efektu przestrzeni, a przy podziale pomieszczeń przy pomocy takiej ściany, oddziela strefy od siebie, zapewniając przezierność i wymianę powietrza między strefami.
Jest to idealne rozwiązanie do podziału biur w przypadku ścianek działowych, ale idealnie pasuje do mieszkań na stałych ścianach jako element ozdobny nadający dodatkowej faktury i przestrzeni na naszych ścianach.
Jak zrobić lamele na ścianie
Lamele ścienne najlepiej wykonywać z drewnianych kantówek, mocowanych do ziemi i do sufitu lub do ściany. Wybór drewna zależy tylko od upodobań i od ceny. Alternatywą dla drewnianych lameli mogą być gotowe lamelki imitujące drewno, wykonane z MDF w okleinie albo plastikowe. Najlepszy efekt uzyskamy wykonując taką ścianę z naturalnego drewna, ale niesie to za sobą dużo pracy i kosztów związanych z utrzymaniem w najlepszym stanie powierzchni.
Ciekawym rozwiązaniem może być pomalowanie ściany na ciemny kolor i zamontowanie do niej drewnianych lameli z jasnego drewna lub materiału. Nada to ścianie dodatkowej głębi. Dla pasjonatów istnieje też możliwość zamontowania za lamelami oświetlenia LED, które może dać miękkie światło do naszego pomieszczenia idealnie wprowadzające w odprężający nastrój.
W internecie znajdziemy specjalnie przeznaczone do lameli zestawy śrub montażowych, wkręcanych do podłogi i do sufitu. Możemy też lamele przykleić do ściany specjalnym klejem lub zamontować na kołkach rozporowych do ściany. To rozwiązanie nadaje się jedynie, jeżeli za lamelami mamy stałą ścianę. Jeżeli chcemy wykonać ażurową ścianę działową z lameli, pozostaje nam jedynie montaż podłoga-sufi przy pomocy specjalnych kołków, śrub lub kątowników.
Szerokość lameli i przerw między nimi zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań stylistycznych. Polecamy zachować proporcję szerokości, tak by przerwy między lamelami były takie same, jak szerokość samej lameli. Najlepsza szerokość oscyluję od 10 do 30 mm.
Ściana z lameli jako oddzielnie przestrzeni
Czy warto wykonywać ścianę z lameli jako oddzielnie przestrzeni?
To zależy od pomieszczenia. Lamele ścienne idealnie sprawdzą się jako wygodzenie części sypialnej od dziennej w pokoju dziecka, utrzymując jednocześnie otwartą przestrzeń.
Możemy też w ten sposób oddzielić część aneksu kuchennego lub samej kuchni o ile nie przeszkadza nam zapach gotowanego jedzenia w pokoju dziennym. Najpowszechniejsze zastosowanie lameli jako oddzielnie przestrzeni to biura i wszelkie przestrzenie co-workignowe, gdzie taka ściana nie odgradza nas od przestrzeni, ale zapewnia część prywatności.
Ściana z lameli jako element ozdobny
Jeżeli używamy ściany lamelowej jako ozdoby np. do salonu, mamy bardzo duże pole manewru w projektowaniu.
Mamy szeroki wybór szerokości lameli, koloru i typu drewna, jak i innych materiałów. Wszystko zależy od naszej fantazji.
Gotowe rozwiązanie czy DIY?
W przypadku takich projektów możemy wykonać je albo samodzielnie, wspomóc się gotowymi rozwiązaniami albo wykonać wszystko samodzielnie, wszytsko zalezy od naszych umiejętności i budżetu, który możemy na to przeznaczyć.
Możemy wziąć fachowców, którzy wykonają dla nas taką ścianę albo kupić gotowe lamele i samemu je zamontować, ale możemy również sami kupić drewno, lub kantówki, oheblować, polakierować i zamontować do ściany. Na pewno samodzielnie wykonany projekt cieszy najbardziej.
Lamele ścienne – drewniane czy z tworzywa sztucznego
Jaki materiał wybrać do lameli ściennych? Na rynku dostępne są lamele z tworzyw sztucznych, które są tańsze, ale nie dadzą nam ciepłego efektu drewna.
Naturlane materiału w mieszkaniu wyglądają lepiej i powodują, że mieszkanie jest przytulniejsze, ale z powodzeniem można używać tańszych lameli z tworzyw sztucznych, które nie wymagają impregnacji.
Należy przy tym sprawdzić jakość tworzywa i powłoki, ponieważ ewentualne uszkodzenia kończą się wymianą całego elementu. Szeroki wybór lameli ściennych znajdziemy w sklepach takich jak Vox, Castorma czy Leroy Merlin.