Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Gdy już staniemy się właścicielami wymarzonego mieszkania czeka nas jego urządzenie, a więc złożony proces, w ramach którego przestrzeń mieszkania bądź domu zostanie wypełniona tym wszystkim, co sprawi że z przyjemnością będziemy tam spędzali każdy kolejny dzień. Nie da się zaprzeczyć, że urządzanie mieszkania to złożony proces, który wymaga inspiracji, cierpliwości i zaangażowania. Dla jednych to szansa na wyrażenie siebie, dla innych koszmar, który trzeba przejść. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi jak zacząć, na co zwracać uwagę i jak działać, by osiągnąć możliwie najlepsze efekty. 

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Jakie mamy potrzeby – zacznij od planowania?

Tak jak zostało wspominane powyżej urządzenie domu to skomplikowany proces, dlatego konieczne jest odpowiednie planowanie. Pierwsze kroki nim rozpocznie się właściwe urządzanie wnętrz powinny zakładać między innymi analizę potrzeb. Bez tego kroku trudno będzie potem osiągnąć zadowalające efekty w trakcie urządzania. Bez analizy potrzeb i planowania skończy się tak, że mieszkania czy dom nie będą gwarantowały komfortu, a wiele podjętych decyzji będzie potem żałowanych. Dlatego to najlepszy moment, by określić takie kwestie jak:

  • własne przyzwyczajenia
  • co lubimy, czego nie
  • co jest konieczne w domu
  • jak duża ma być kuchnia
  • prysznic czy wanna
  • czy będzie sie przyjmować dużo gości (wybór stołu)
  • pralka czy pralka i suszarka
  • spiżarnia czy piwnica

Odpowiadając sobie na tych kilka kwestii będzie można łatwiej podjąć decyzję aranżacyjne i będzie większa szansa na to, że urządzanie wnętrz skończy sie pozytywnie i mieszkanie stanie się tym miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo.

Czas na pomiary – nie zapominaj o inwentaryzacji

Mając już świadomość co do tego jakie są potrzeby i oczekiwania aranżacyjne będzie można podejmować kolejne kroki. W kolejnym kroku rozpoczynając urządzanie mieszkanie trzeba będzie zadbać także o dokonanie pomiarów mieszkania. Pomiary powinny dotyczyć całego pomieszczenia, należy uwzględnić otwory drzwiowe, okienne, kaloryfery, elementy stałe, wentylacje, miejsca z instalacjami elektryczną, hydrauliczną, kominową. Mając dokonane dokładnie pomiary łatwiej będzie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia w takim wnętrzu.

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Jaki styl wybrać – pomysł na mieszkanie

Mając już określone pomiary, znając potrzeby można będzie działać. To ten moment, gdy już coś zacznie się klarować. To chwila na wybór idei, stylu, pomysł. Warto mieć jeden przewodni motyw, którym będziemy się chcieli kierować. Wybór stylu to szansa na szukanie metod i rozwiązań, które sprawią, że wnętrze będzie spójne w swojej stylistyce. Oczywiście wybór inspiracji jest ogromny, pole do popisu właściwie nieograniczone, dlatego każdy może wybierać te formy estetyczne, które jemu będą najbliższe. Jednocześnie jest to ten moment, w którym trzeba jednak zadbać o należytą spójność. Dlatego tak istotne jest znalezienie atrakcyjnego stylu, którego potem będzie się można trzymać realizując swoje wnętrze.

Pomysł na aranżację i wizualizację

Ostatni krok, w momencie gdy chcemy zacząć urządzać mieszkanie to podjęcie decyzji o rozstawieniu poszczególnych elementów wyposażenia. To również ten moment, w którym można pokusić się o pierwsze wizualizację i mieć ogląd na to jak ostatecznie wnętrze będzie się prezentowało, gdy już zostanie ukończone. Warto mieć to na uwadze, planować i rozpoczynać urządzenie wnętrz z głową. W ten sposób bęzie można oczekiwać, że poszczególne kroki będą przemyślane i szansa na to, że efekt będzie zadowalający znacznie się zwiększy.