Pomysły na wykorzystanie palet w ogrodzie

Pomysły na wykorzystanie palet w ogrodzie

Trend eko jest coraz bardziej modny w wielu płaszczyznach naszego życia. Na przykład, kiedy jesteśmy na etapie zakładania ogrodu na działce, możemy postępować w zgodzie ze środowiskiem unikając sztucznych nawozów, aby wyhodować zdrowe warzywa. By być jeszcze bardziej ekologicznym, nie kupujmy gotowych mebli ogrodowych, doniczek czy kwietników. Śmiało możemy wykorzystać w tym celu stare palety, które pozostały po budowie domu czy po remoncie u sąsiada. Dzięki temu damy niepotrzebnym przedmiotom drugie życie, a efekty majsterkowania z pewnością pozytywnie nas zaskoczą. Pierwszą inspiracją, stanowiącą odpowiedź na pytanie – co robić ze starymi paletami, jest zbudowanie z nich mebli do ogrodu lub na balkon czy taras. Przy niewielkim nakładzie finansowym możemy stworzyć stoliki, ławki, kanapy i narożniki paletowe. Jeśli odpowiednio je zakonserwujemy, będą nam służyć przez wiele sezonów, zachwycając oryginalnością.

Pomysły na wykorzystanie palet w ogrodzie

Pomysły na meble z palet do ogrodu, na których usiądziemy

Lubimy wypoczywać w ogrodzie, dlatego warto zadbać o to, aby w otoczeniu zieleni nie zabrakło wygodnych mebli do siedzenia. Możemy je samodzielnie wykonać z palet. Zanim jednak przystąpimy do majsterkowania, powinniśmy upewnić się, że dysponujemy kompletem niezbędnych narzędzi i innych akcesoriów. I tak do wykonania ławki, kanapy czy też narożnika z palet pomocne okażą się następujące rzeczy:

  • stare, niepotrzebne palety;
  • zestaw narzędzi (wkrętarka, śruby, kątowniki, prostowniki);
  • papier ścierny lub jeśli posiadamy, szlifierka;
  • akcesoria do malowania (pędzle, rozpuszczalniki, farby i lakiery do drewna);
  • poduszki lub materace, które ułożymy na paletowych meblach, by uczynić je bardziej komfortowymi w użytkowaniu.

Pracę rozpoczniemy od oczyszczenia i wyszlifowania palet. Pamiętajmy, aby dokładnie usunąć wszystkie ostre drzazgi. Żeby wykonać wygodną ławkę, postawmy na sobie 3 palety euro (są one standaryzowane, a ich wymiary wynoszą 1200 x 800 mm). Następnie połączmy palety za pomocą śrub. Ta konstrukcja będzie stanowić siedzenie. Pozostało nam jeszcze oparcie, za które posłuży część kolejnej palety, pozbawiona wypukłych „bloczków”. Podobnie wykonany również kanapę czy narożnik. Po przymocowaniu wszystkich elementów pozostał nam jeszcze ostatni etap – impregnacja i malowanie.

Pomysły na wykorzystanie palet w ogrodzie

Ogrodowe i balkonowe stoliki z palet

Inne pomysły na meble z palet to na przykład stworzenie z nich stołu. Biesiady przy grillu w ogrodzie są punktem obowiązkowym wielu wiosennych i letnich weekendów. Aby mogły się odbywać potrzebny jest nam solidny stół. Taki mebel także można samodzielnie skonstruować ze starych, niepotrzebnych palet. Najprostszą techniką będzie ustawienie na sobie trzech palet i połączenie ich (w ten sam sposób tworzyliśmy siedzisko do ławki). Jeśli potrzebujemy mniejszego stolika, na przykład na balkon, możemy przyciąć paletę. Pamiętajmy jednak, że podzielnie jej na pół będzie bardzo trudne – lepiej odciąć deseczki za wzmacniającymi bloczkami. Chcąc zaś uzyskać stolik z nóżkami, paletę lub jej fragment użyjmy jako blat, a nogi zróbmy z desek, albo skorzystajmy z gotowych, na przykład stalowych (dostępne w sklepach z wyposażeniem dla domu i ogrodu).

Gotowe stoliki, podobnie jak meble do siedzenia warto uszlachetnić. Impregnacja mebli ogrodowych z palet jest ważna, aby zapobiec niekorzystnemu działaniu czynników atmosferycznych i chronić przed pojawieniem się szkodników drewna. Malowanie farbą to etap nieobowiązkowy. Jeśli lubimy kolor naturalnego drewna nie musimy pokrywać mebli kolorową emalią. Gdy chcemy uzyskać oryginalne przedmioty w industrialnym stylu – pomalujmy je na czaro, grafitowo a nawet na czarno. Kiedy zaś wolimy styl rustykalny albo etniczny – bawmy się żywymi kolorami. Jedno jest pewne meble z palet będą oryginalną ozdobą naszych ogrodów, tarasów i balkonów.