Cegła na ścianę. Gdzie najlepiej się sprawdzi? Jaką cegłę wybrać.

Cegła na ścianę. Gdzie najlepiej się sprawdzi? Jaką cegłę wybrać.

Cegła na ścianę to trend w aranżacji wnętrz, który już od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością. Jest to bardzo modny materiał, który daje ogromne możliwości aranżacyjne głównie ze względu na to, że doskonale pasuje do wielu stylów. Ma także wiele innych zalet, którym warto bliżej się przyjrzeć. Poniższy artykuł pomoże podjąć decyzję dotyczącą tego, w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawi oraz jaką cegłę wybrać, aby spełniła oczekiwania.

Cegła na ścianę. Gdzie najlepiej się sprawdzi? Jaką cegłę wybrać.

Cegła na ścianę w domu i mieszkaniu- dlaczego warto się na nią zdecydować?

Cegła pasuje przede wszystkim do nowoczesnego loftowego stylu, który wyróżnia się nieco surowym i minimalistycznym charakterem. Doskonale podkreśla także wnętrza industrialne, a nawet klasyczne. Można zdecydować się ozdobienie z jej pomocą części lub całości ściany. Ciekawe pomysły na ścianę z cegieł znaleźć można w magazynach wnętrzarskich oraz stronach internetowych. Ogromną zaletą tego rodzaju dekoracji jest z pewnością uniwersalny charakter oraz to, że pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Taka powierzchnia dzięki temu, że nie jest idealnie gładka świetnie załamuje światło, co pomaga wprowadzić do wnętrza przyjemną atmosferę.

Cegła umieszczona na ścianie jest także bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem. Jest odporna na wysokie temperatury oraz na wilgoć, dlatego bez obaw można stosować ją również w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Jednocześnie wykazuje ona także właściwości wyciszające oraz kumulujące ciepło, co pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz domu czy mieszkania.

Rodzaje cegieł dekoracyjnych

W ofercie sklepów oferujących materiały budowlane znaleźć można różnego rodzaju cegły przeznaczone do dekoracji wnętrz. Cegły gipsowe dają niepowtarzalny i bardzo ciekawy efekt wizualny. Posiadają one najczęściej nietypowe kształty i są lekkie. Ten rodzaj cegieł nie jest jednak odporny na działanie wilgoci, dlatego trzeba jej unikać w wilgotnych pomieszczeniach. Z kolei cegły licowe wyróżniają się chropowatą strukturą, która doskonale pasuje do klasycznych wnętrz. Innym rodzajem jest klinkier, który posiada gładką powierzchnię idealnie komponującą się z minimalistycznie urządzonymi wnętrzami. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest cegła rozbiórkowa, którą pozyskuje się z rozbieranych budynków. Wyróżnia się ona przede wszystkim naturalnym i oryginalnym wyglądem.

Cegła na ścianę. Gdzie najlepiej się sprawdzi? Jaką cegłę wybrać.

Gdzie warto umieścić ścianę z cegieł?

Ściana z cegieł dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi pasuje doskonale do wielu pomieszczeń. Umieszczona w przedpokoju będzie przyciągała uwagę już od samego wejścia. Doskonale będzie prezentowała się także w pokoju pełniącym rolę domowego gabinetu. Podkreśli wyjątkowy charakter tego pomieszczenia i sprawi, że będzie prezentował się bardzo elegancko oraz stylowo. Ściana z cegieł to świetne rozwiązanie także do kuchni. Warto pomyśleć o jej umieszczeniu zwłaszcza w przestrzeni między blatem a górnymi szafkami. Ze względu na to, że ściany w kuchni narażone są na zabrudzenia oraz działanie wysokiej temperatury najlepiej wybrać cegły klinkierowe lub licowe.

Rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę jest cegła do salonu. Można udekorować nią całą ścianę bądź tylko wybrany fragment np. okolicę kominka. Cegła świetnie komponuje się zwłaszcza z dużymi i przestronnymi salonami z dużymi oknami. Dzięki nim pomieszczenie to nabiera niepowtarzalnego i przytulnego charakteru, co zachęca do spędzania w nim czasu. Dobre nasłonecznienie jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku cegieł o ciemnym kolorze.