Jak urządzić dom dla 4-osobowej rodziny

Jak urządzić dom dla 4-osobowej rodziny

Jaki jest najbardziej klasyczny model rodziny? Chyba najczęstszą odpowiedzią na to pytanie będzie model 2+2 – dwójka dzieci i dwoje dorosłych. Biorąc pod uwagę budowę domu, warto zatem mieć w głowie pewne założenia, które znacznie ułatwią funkcjonowanie takiej komórce rodzinnej wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem. Dom wcale nie musi być przecież ogromną rezydencją. Wystarczy, że będzie odpowiednio rozplanowany i funkcjonalny. Jak zatem urządzić dom dla 4-osobowej rodziny?

Jak urządzić dom dla 4-osobowej rodziny

Odpowiednia powierzchnia

Dom dla 4 osób nie musi być przesadnie duży. Ważne jednak, żeby gwarantował każdemu domownikowi odpowiedni komfort – w końcu jesteśmy u siebie. 100 metrów to powierzchnia która dzięki odpowiednim rozwiązaniom spokojnie wystarczy do zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych mieszkańcom.

Podział pomieszczeń

4 osoby pod jednym dachem to dużo i mało. Z pewnością jednak nie zawsze będzie tak, że cała czwórka będzie miała ochotę spędzać ze sobą całe dnie. Kłótnie przecież się zdarzają, a czasem wystarczy słabszy humor i zwyczajny brak ochoty na rozmowy z innymi. W takim wypadku warto zadbać o odpowiedni podział przestrzeni, tak, by każdy domownik miał swój kąt. Wartym przemyślenia rozwiązaniem jest podział na duży, otwarty salon, służący za część dzienną, a także pokoje sypialne – najlepiej po jednym dla każdego – jako część nocna.

Dobrym pomysłem będzie też zadbanie o odpowiedni metraż poszczególnych pokoi. Sypialnie dla dzieci nie powinny mieć mniej niż 8-9 metrów kwadratowych. Oczywiście, dopóki pociechy nie podrosną, mogą spokojnie mieszkać razem, ale z biegiem lat będą do tego pomysłu podchodziły z rosnącym sceptycyzmem.

W związku z rosnącą popularnością pracy zdalnej, można zastanowić się nad jednym pokojem przeznaczonym na pracownię/gabinet. Dla własnego komfortu psychicznego, lepiej nie przebywać przez cały dzień w pomieszczeniu w którym się pracuje, więc najlepiej żeby oprócz pracy, niczym innym się tam nie zajmować.

Jak urządzić dom dla 4-osobowej rodziny

Przestrzeń sanitarna

Ilość łazienek to kolejny ważny temat. Tym ważniejszy, jeśli podopieczni zaczną dojrzewać. Warto wziąć pod uwagę projekt zakładający dwie łazienki. Dobrym pomysłem będą także dwie toalety lub dwie umywalki w jednej łazience. W ten sposób unikniemy nerwowych poranków, a chyba nie ma niczego gorszego niż zacząć dzień od bezsensownej kłótni.

Komunikacja

Następną rzeczą warto uwagi jest odpowiednie rozplanowanie domu. Zawsze należy brać pod uwagę, że w większości pomieszczeń może dojść do sytuacji, gdy jednocześnie obok siebie staną 4 osoby. Ma to szczególne ważne znaczenie zwłaszcza w przypadku tzw. wiatrołapu stanowiącego strefę buforową między częścią mieszkalną, a dworem. To tam zapewne będą trzymane buty oraz odzież wierzchnia i to tam bardzo często będą znajdowali się wszyscy domownicy naraz. Warto zatem zadbać o odpowiednią powierzchnię tego typu komórek, żeby nie musieć się przepychać lub ubierać na zmianę.

Wizualna optymalizacja przestrzeni

Pod tym hasłem kryje się takie urządzanie domu, żeby pomieszczenia sprawiały wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Służą temu min. duże okna, zwłaszcza jeśli dysponujemy stosunkowo niewielką przestrzenią dzienną. Większa ilość wpuszczanego z zewnątrz światła pozwoli nieco zatuszować braki. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z luster, np. w przedpokoju. Innym znakomitym pomysłem jest taras, który będzie służył za pomost pomiędzy domem, a ogrodem.

Jak urządzić dom dla 4-osobowej rodziny

Podsumowanie

Podsumowując – pomysłów na korzystne urządzenie domu dla 4-osobowej rodziny jest sporo. Zdecydowanie powinniśmy jednak pamiętać, że potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją. Jeśli nikt nie z mieszkańców nie pracuje z domu – wówczas pracownia nie będzie niezbędna. Małe dzieci mogą mieszkać w jednym pokoju, ale jak już to było wspominane – tylko do czasu. Planując zatem, musimy mieć na uwadze, że raz urządzony dom, będzie trzeba co jakiś czas nieco modyfikować.