Domowe uprawianie sportu nie jest zjawiskiem absolutnie nowym. Trening w domowym zaciszu spopularyzował się wraz z szeroką dostępnością treningów zamieszczonych w sieci, dzięki którym można było poczuć się dokładnie tak, jak na siłowni. Sytuacja pandemiczna zdecydowanie nasiliła te zmiany sprawiając, że coraz więcej osób angażowało się w trening domowy. Był on znakomitą odskocznią dla osób, które znajdowały się na kwarantannie. Trendy dotyczące treningu domowego zdają się nie maleć – dzięki szerokiej dostępności różnorodnych sprzętów treningowych i możliwości ćwiczenia razem z trenerami online. Jak zorganizować własny kąt do ćwiczeń, aby uprawianie sportu w domu było przyjemnością?
Domowa siłownia – aranżacja
Warto najpierw zastanowić się, jaki rodzaj treningu będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Jeśli preferujemy sporty siłowe, a wizyta na profesjonalnej siłowni działa na nas bardzo dobrze, to warto postawić na: hantle, ławeczkę, drążek czy kettle. Jeśli zaś preferujemy lekki trening rozruchowy, albo stawiamy na ćwiczenia wytrzymałościowe, a dom jest dla nas jedynie uzupełnieniem podstawowej aktywności sportowej – warto przemyśleć zakup bieżni domowej lub rowerka stacjonarnego. W bloku mieszkalnym dysponujemy zdecydowanie mniej rozległą przestrzenią, niż w domu jednorodzinnym. Rodzi to potrzebę minimalizacji potrzebnego miejsca na rozstawienie przyrządów. Jeśli więc chcemy zorganizować ciekawe miejsce do ćwiczeń w niedużym mieszkaniu – postawmy na pomysłowość.
Dobrym wyjściem jest zainstalowanie drążka rozporowego na futrynę. Nieodzowna będzie także składana ławeczka, która po demontażu stanie się nieprzeszkadzającym elementem wystroju mieszkania. Warto wyposażyć się także w rozwijaną matę do ćwiczeń, hantle z wymienianymi talerzami (dla oszczędności miejsca możemy je trzymać w walizce). Opcjonalnie wybierzmy również długi gryf, który można postawić pionowo za szafą lub w innym niewidocznym miejscu. Jeśli mieszkamy w bloku, to warto skorzystać także z amortyzowanych butów sportowych, dzięki którym nasza intensywna aktywność nie będzie uciążliwa dla sąsiadów.
Domowa siłownia na poddaszu
Mieszkając w domu jednorodzinnym dysponujemy znacznie większą przestrzenią użytkową. To sprawia, że nasza domowa siłownia możne zajmować znacznie więcej miejsca, niż w przypadku ciasnego, jak na warunki treningowe, mieszkania w bloku. Zagospodarowanie domowej siłowni na poddaszu warto rozpocząć od organizacji miejsca: przyda się wykładzina, która będzie wyciszała hałas związany z naszym treningiem (i jednocześnie zabezpieczy posadzkę). Oszczędzimy tym samym nerwów pozostałych domowników. Jeśli posiadamy dużo miejsca, to wśród akcesoriów sportowych będą musiały znaleźć się: ławeczka prosta, ławeczka składana, uchwyty na talerze, miejsce na hantle, duże lustro, mini-bieżnia.
Idąc krok dalej: nic nie stoi na przeszkodzie, aby z naszego domowego pomieszczenia stworzyć miejsce, które stanie się namiastką siłowni. Jak w każdym klubie fitness, tak i u nas trzeba zainstalować zestaw głośnikowy. Dla osób dysponujących dużym budżetem – ciekawym rozwiązaniem będzie sauna przydomowa, która pozwoli znakomicie odprężyć się po wysiłku fizycznym. Gospodarowanie miejsca w mniejszym lokum domowym można wykonać podobnie, jak w przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym.
Domowa siłownia w piwnicy lub w garażu
Trening w garażu lub piwnicy? Dlaczego nie. Jeśli posiadamy duże pomieszczenie techniczne, które nie jest w żaden sposób użytkowane – z powodzeniem możemy stworzyć z niego domową siłownię. Tego typu miejsca mogą być jednak słabo wentylowane, ze względu na brak okien i niedostateczny przewiew. Jeśli więc mamy zamiar ćwiczyć w garażu w gronie przyjaciół, to tego typu miejsce może bardzo szybko zmienić się w duszną i niekomfortową przestrzeń. Organizując miejsce do treningu domowego w piwnicy/garażu warto pomyśleć o wentylatorach lub innego rodzaju schładzaczach czy uzdatniaczach powietrza. Zdecydowanie zwiększą one komfort użytkowników.