Aneks kuchenny czy kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu?

Aneks kuchenny czy kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu?

Aneks kuchenny – co to jest?

Aneks kuchenny to rozwiązanie architektoniczne, które zyskało popularność stosunkowo niedawno. Polega ono na połączeniu przestrzeni kuchennej z dzienną. W praktyce więc sprzęty i szafki kuchenne oraz wyposażenie salonu znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Częstym zjawiskiem jest przedzielenie aneksu kuchennego z salonu, wyspą kuchenną, stołem lub wysokim barkiem z krzesłami. Wciąż jednak istnieje wielu zwolenników tradycyjnego rozwiązania jakim jest umiejscowienie kuchni w całkowicie osobnym pomieszczeniu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, o których przeczytasz w tym tekście. Sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie bardziej korzystne!

Aneks kuchenny czy kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu?

Aneks kuchenny z salonem

Aneks kuchenny z salonem jest rozwiązaniem stworzonym dla osób, które komfortowo czują się gotując w pomieszczeniu, w którym jednocześnie bawią się dzieci, a inni domownicy oglądają telewizję lub uprawiają sport. W takim miejscu, przygotowany posiłek już w kilka sekund ląduje na salonowo-kuchennym stole, a zgłodniali mieszkańcy równie szybko siadają do stołu.

Mały aneks kuchenny z salonem to doskonałe rozwiązanie dla mieszkań, które mają w swojej konstrukcji długie pomieszczenia z oknami ulokowanymi na jednej tylko ścianie i często metraż w granicy 20m2. Dla mieszkań nawet o mniejszych metrażach jedym rozwiązaniem jest mini aneks kuchenny. W takiej sytuacji, trudno byłoby zaaranżować dwa jasne pomieszczenia, a połączenie kuchni z salonem jakim jest mały aneks kuchenny daje możliwość posiadania przestrzeni estetycznej, widnej i przyjemnej w użytkowaniu. Zalety aneksu kuchennego to m.in.:

  • możliwość szybkiego serwowania posiłków,
  • możliwość pilnowania dzieci podczas gotowania,
  • możliwość rozmawiania z gośćmi podczas przygotowywania przekąsek,
  • możliwość „pilnowania” gotujących się potraw podczas wypoczynku na sofie.

Ważne: Aby aneks kuchenny był naprawdę funkcjonalny, należy zaaranżować go w przemyślany sposób. Szafki kuchenne powinny być jak najbardziej pojemne i umożliwiać chowanie przypraw, naczyń i jedzenia tak, aby salon prezentował się schludnie wtedy kiedy używamy go jako przestrzeni dziennej.

Wady aneksu kuchennego

  • przenikanie zapachów kuchennych do salonu,
  • brak możliwości gotowania w „ukryciu” przed domownikami,
  • para i tłuszcz mogą zanieczyszczać powierzchnię mebli i ścian.

Kuchnia w osobnym pomieszczeniu, czyli klasyka z dawnych lat

Kuchnia służy do gotowania, a fani tradycyjnych rozwiązań doskonale to rozumieją. Ci, którzy chcą mieć w swoim mieszkaniu lub domu przyjemne i praktyczne zacisze do pichcenia i testowania nowych przepisów są często zwolennikami urządzania kuchni jako osobnego pomieszczenia. Zaletą takiego aranżowania przestrzeni jest możliwość zapobiegania przenikania zapachów do innych części mieszkalnych oraz stworzenie swego rodzaju przyjemnej, przytulnej i iście kuchennej atmosfery. Dzięki temu rozwiązaniu domownicy, którzy oglądają w salonie telewizję nie będą zirytowani odgłosem młynka do kawy, blendera lub maszynki do mielenia użytkowanej tuż pod ich nosem, a może raczej „uchem”.

Osobna kuchnia to wspaniały pomysł dla gospodyń i gospodarzy, którzy uwielbiają w spokoju gotować posiłki dla rodziny i nie lubią, gdy ktoś lub coś przeszkadza podczas tej czynności. Posiadając oddzielne pomieszczenie do gotowania, nie musisz także odczuwać presji związanej ze zmywaniem naczyń, które bez przeszkód mogą poczekać w zlewie do następnego dnia. Pamiętaj także, że gdy w osobnej kuchni, podczas wizyty gości, starannie przygotowany deser, powolnym i nieodwracalnym ruchem zderzy się z kuchenną terakotą – nikt tego nie zauważy.

Cóż. Zarówno aneks, jak i osobna kuchnia mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Jeśli więc stajesz przed wyborem jednej z tych opcji, dobrze przemyśl wszystkie za i przeciw. 

Aneks kuchenny – inspiracje

Aneks kuchenny z salonem w bloku 

Aneks kuchenny czy kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu?

Aneks kuchenny narożny

Aneks kuchenny czy kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu?