Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia?

Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia?

Wybór telewizora może stanowić nie lada wyzwanie. Również pod względem dopasowania jego przekątnej do wymiarów pokoju. Przeczytaj i dowiedz się, jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia. Dzięki temu nacieszyć się doskonałą jakością obrazu i komfortem podczas oglądania ulubionych programów.

Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia?

Jaki rozmiar telewizora wybrać?

Wbrew pozorom wybór rozmiaru telewizora nie zawsze jest taki oczywisty, jakby się to mogło wydawać. Poszukując telewizora do domu trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Najważniejszym z nich jest to, by umieścić go we właściwym miejscu względem mebli. Tu więc pojawia się pytanie – jaką zachować odległość telewizora od kanapy lub fotela? Parametr ten wpływa bowiem znacznie na jakość obrazu, ale przede wszystkim na komfort. Ważne jest to, by móc uchwycić wzrokiem cały obraz, a zarazem nie narażać oczu na zbyt małą odległość od ekranu. Jaka odległość od telewizora jest zatem bezpieczna?

Gdzie ustawić telewizor – w jakiej odległości od kanapy?

Wszystko zależy od rodzaju telewizora. Jeszcze do niedawna, najczęściej można było spotkać się z telewizorami o rozdzielczości HD i Full HD. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od nich na rzecz sprzętu o rozdzielczości 4K Ultra HD, która ze względu na inne parametry – posiada też inne wymiary.

Telewizor HD i Full HD

  • 37 cali – 1,55 m;
  • 43 cali – 1,81 m;
  • 55 cali – 2,31 m;
  • 65 cali – 2,73 m;
  • 75 cali – 3,13 m.

4K Ultra HD

  • 43 cali – od 0,9 do 1,81 m;
  • 55 cali – od 1,16 do 2,31 m;
  • 65 cali – od 1,37 do 2,73 m;
  • 75 cali – od 1,58 do 3,15 m;
  • 75 cali – od 1,58 do 3,15 m.

Jak więc widać odległość w przypadku telewizorów 4K Ultra HD mniejsza jest nawet o połowę. Wynika to z dużo większej ilość pikseli na ekranie, jakie mają telewizory 4K Ultra HD. W przeciwieństwie do sprzętu HD mają ich 9 razy więcej, a w przypadku Full HD – 4 razy więcej. Jakość obrazu jest zupełnie inna, dlatego też nie trzeba martwić się tak bardzo zachowaniem odległości pomiędzy telewizorem a kanapą. Może być ona mniejsza, a komfort oglądania się nie zmieni. W dalszym ciągu będzie to również bezpieczne dla oczu.

Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia?

Miejsce ekspozycji telewizora w pokoju

Kolejnym ważnym aspektem, który wpłynie na komfort oglądania TV, jest to, w jakim miejscu telewizor się postawi. Przed zakupem konkretnego modelu warto najpierw wybrać miejsce i je dokładnie zmierzyć. Może się bowiem okazać, że nie będzie go można potem przykręcić do ściany lub postawić na szafce. Jeżeli ma się jednak do zagospodarowania całą ścianę, to z pewnością warto pokusić się o wybór większego ekranu. Z kolei stawiając telewizor na szafce RTV, warto wziąć mebel, który pozwoli ustawić ekran na takiej wysokości, by była ona optymalna dla wzroku. Im szafka jest niższa, tym telewizor powinien być większy. Z kolei dla telewizorów o małej przekątnej poleca się wybór nieco wyższych szafek.

Indywidualne preferencje

Na końcu warto uwzględnić własne, indywidualne preferencje. Telewizor jest ważnym elementem wystroju domu – duże rozmiary sprawiają, że nie sposób go nie zauważyć. Warto więc wygospodarować miejsce na kącik telewizyjny – zarówno na ścianie, jak i na podłodze salonu. Kluczowe znaczenie ma także to, gdzie telewizję będzie się oglądać. Wygodna kanapa lub fotel nadają się do tego idealnie. Wybierając miejsce dla telewizora, należy także pamiętać o tym, by nie zawieszać go na ścianie przeciwnej do okien. Taki układ sprawi, że sąsiedzi, a niekiedy nawet i przechodni będą mogli zobaczyć, co leci na ekranie telewizora.