Regularna zmiana pościeli jest kluczem do utrzymania odpowiedniej higieny snu. Na poszewkach gromadzą się zabrudzenia, których nie dostrzegamy gołym okiem. Aby się przed nimi uchronić, należy regularnie zmieniać poszewki. Jak często zmieniać pościel? Jak zadbać o właściwą higienę w sypialni?
Zadbaj o komfort w sypialni – jak często zmieniać pościel?
Pomimo że zazwyczaj kładziemy się do łóżka po kąpieli, na kołdrze i poduszkach gromadzą się zanieczyszczenia. Mowa o pocie, wydzielinach ciała, martwym naskórku czy włosach. Szacuje się, że każdego dnia zostawiamy na prześcieradle nawet 30 000 do 40 000 komórek skóry. Pomimo że niektóre z tych elementów są dla nas niewidoczne gołym okiem, stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii czy grzybów. Według ekspertów optymalnie powinno się zmieniać pościel co tydzień. Dzięki temu poszewki pozostaną świeże, co wpłynie na higienę w sypialni.
Oczywiście właściciele czworonogów powinni zmieniać pościel odpowiednio częściej, nawet co kilka dni. Gromadzenie się na poduszkach sierści zwierzaka może być powodem alergii lub namnażania się bakterii. Nawet jeśli zwierzę jest czyste i regularnie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym, kontakt z sierścią może negatywnie wpływać na stan cery.
Co ile zmieniać pościel latem?
Zbyt długie spanie w tej samej pościeli może skutkować alergią, chorobami skóry lub astmą. O regularną zmianę pościeli warto zadbać przede wszystkim latem. Pod wpływem wysokiej temperatury zaczynamy się pocić, a wszystkie wydzieliny wsiąkają właśnie w pościel. Przepocone poszewki negatywnie wpływają na stan cery. Często to właśnie latem powraca trądzik, który wywołany jest spaniem na zanieczyszczonej poduszce. Podobnie reagują włosy, które często się przetłuszczają. Zdjęte poszewki najlepiej prać w 60 st. Celsjusza. Niestety niższa temperatura nie zwalczy drobnoustrojów.
Odpowiednia higiena snu kluczem do zdrowia
Regularna zmiana pościeli sprawia, że po prostu śpi się lepiej. To również ważny element dbania o odpowiednią higienę snu. Wysypianie się jest szczególnie istotne w kontekście osób cierpiących na zaburzenia rytmu dobowego. Oprócz zmiany pościeli, należy zrezygnować z drażniącego oświetlenia w sypialni. Ekspozycja na światło lub jego brak może poważnie wpływać na rytm dobowy, regulując go lub destabilizując. Warto kłaść się do łóżka, gdy rzeczywiście jesteśmy zmęczeni i unikać kontaktu z pościelą, jeśli mamy na sobie codzienne ubrania, w których byliśmy w pracy. Co istotne, odpowiednia higiena snu obejmuje również przerwy w korzystaniu z telefonu. Warto na co najmniej pół godziny przed snem odłożyć telefon. Dzięki temu można się lepiej zrelaksować.
Odpowiednia higiena w sypialni to jednak nie tylko regularna wymiana pościeli, ale również dbanie o czystość materaca. Warto co jakiś czas delikatnie posypać materac sodą oczyszczoną. Pozwoli to na skuteczne usuniecie drobnoustrojów z jego struktur. Dodatkowo warto regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym zasypiamy. Należy to robić o każdej porze roku, zarówno latem, jak i zimą.
Nieświeża pościel jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy. Roztocza w pościeli mogą wywoływać alergie. Osoby, które zmagają się z łzawieniem oczu, katarem oraz dyskomfortem powinny zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość wymiany poszewek. Już po kilku tygodniach regularnej wymiany pościeli można odczuć wyraźną ulgę. Alergia na roztocza jest leczona na kilka sposobów, m.in. poprzez podskórne iniekcje. Jednak dużym wsparciem w zwalczaniu dolegliwości jest dbanie o środowisko, w którym śpi się na co dzień.