Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Małe mieszkania często wymuszają połączenie salonu z sypialnią. Mieszkania w blokach często mają tylko dwa pokoje. Jeśli jeden jest dziecięcy, w drugim pokoju mieści się salon z sypialnią. Przed tego typu wyzwaniem stają także właściciele kawalerek. W jednym pomieszczeniu musi znaleźć się łóżko – często dwuosobowe – a także inne meble. Wydzielone miejsce do przyjmowania gości brzmi jak coś niemożliwego. Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Salon z sypialnią – rozwiązanie dla małych mieszkań

Choć sypialnia jest obowiązkowym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu, nie możemy rezygnować z miejsca do przyjmowania gości. Nikt z nas nie chce, by odwiedzający siedzieli na łóżku czy podłodze. Mieszkając w małym mieszkaniu czy kawalerce musimy zaaranżować niewielką przestrzeń tak, by była jak najbardziej funkcjonalna. Sypialnia w salonie to jedyna słuszna opcja.

Wyobrażasz sobie, że w jednym pomieszczeniu staje ogromne łóżko, stół i krzesła do przyjmowania gości, telewizor, komoda, a także wielka szafa na ubrania… nie ma miejsca na nic innego, a przejście przez pomieszczenie jest znacznie utrudnione. Wcale nie musi tak być! Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które ułatwiają zaaranżowanie niewielkich mieszkań. 

Sypialnia w salonie – zasady planowania aranżacji

Planowanie aranżacji pomieszczenia, które ma być jednocześnie sypialnią i salonem, nie musi być trudne. Pamiętaj o tym, że pomieszczenie to ma być jak najbardziej funkcjonalne. Nie możesz go zagracić, ponieważ utrudni to przemieszczanie się. W nocy przejście przez pomieszczenie bez uszczerbku na zdrowiu może być praktycznie niemożliwe! Wybierz meble, które nie będą zajmować dużo miejsca, a jednocześnie będą spełniały swoje zadanie.

Estetyka pomieszczenia także jest ważna. Zaplanuj, jak ma wyglądać pomieszczenie. Czy ma być spójne z wystrojem pozostałych pomieszczeń? A może ma być urządzone w zupełnie innym stylu? Być może zechcesz, by część sypialniana wyglądała inaczej od części salonowej? Wybór należy tylko i wyłącznie do ciebie. Dopiero gdy zdecydujesz, co będzie ci potrzebne oraz jak wszystko ma wyglądać – możesz przystąpić do wybierania konkretnych mebli. 

Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Sypiania i salon 2w1 – ciekawe rozwiązania

Urządzając sypialnię w salonie możesz skorzystać z różnych trików, które pozwolą lepiej zaaranżować przestrzeń czy też zaoszczędzić trochę miejsca. Rozwiązań jest mnóstwo. Wybierz te, które odpowiadają ci najbardziej. 

Podziel pomieszczenie

Jeśli chcesz wyznaczyć granicę między salonem a sypialnią, możesz postawić ściankę działową. Nie sprawdzi się ona w najmniejszych pomieszczeniach, ale jeśli dysponujesz trochę większym – może być ona idealnym wyborem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł spokojnie korzystać z sypialni, gdy twoja żona będzie przyjmować gości. Pomieszczenia będą funkcjonować niezależnie od siebie. Koniec ze sprzątaniem łóżka, gdy tylko zadzwoni dzwonek do drzwi

Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Zamiast łóżka – narożnik z funkcją spania

Łóżko i krzesła zajmują razem dużo miejsca. Możesz je zaoszczędzić, wybierając narożnik z funkcją spania. Ma on na tyle dużą powierzchnię, by komfortowo się wyspać. Po złożeniu może usiąść na nim kilka osób. Do mniejszych pomieszczeń lepiej wybrać kanapę z funkcją spania – zajmuje mniej miejsca, a jest równie wygodna. Zwróć uwagę na to, by mebel posiadał miejsce do przechowywania pościeli. 

Jak pogodzić salon z sypialnią w jednym pomieszczeniu?

Wykorzystaj parawan

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na postawienie ścianki działowej, a jednocześnie chcesz mieć i łóżko, i dodatkowe miejsce do przyjmowania gości, możesz skorzystać z parawanu. Pomoże on zamaskować łóżko, a przy okazji będzie pięknie się prezentował. Możesz wybrać drewniany parawan lub taki, który został wykonany z płótna. 

Połączenie salonu z sypialnią nie musi być trudne. Wykorzystując odpowiednie rozwiązania, sprawisz że pomieszczenie będzie funkcjonalne i piękne zarazem.