Wybór materaca - na co należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca

Wybór materaca – na co należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca

Wybór materaca tylko z pozoru jest łatwy, a nieznajomość tematu bardzo często kończy się problemem z zasypianiem lub bolącym kręgosłupem po przebudzeniu. Warto więc przed wyjściem do sklepu dowiedzieć się, na co szczególnie zwracają uwagę, by wybrać dobry materac, który posłuży nam przez wiele lat i pozwoli na przyjemny i regenerujący sen.

Wybór materaca - na co należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca

Lateks, sprężyny, a może pianka? Jaki materac wybrać?

W sklepach z materacami znaleźć można różne ich typy. Wypełnienie powinno być pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę w trakcie zakupu. To, co znajduje się w środku materaca, ma ogromny wpływ na jakość snu oraz nasze zdrowie. Powinno ono zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i umożliwić odprowadzenie nadmiaru ciepła na zewnątrz.

Warto pamiętać, że w łóżku spędzamy około 30-35% naszego życia dlatego należy zadbać, by przestrzeń, na której śpimy, była dostosowana do naszych potrzeb.

Materace ze względu na rodzaj wypełnienia można podzielić na:

  • kieszeniowe – konstrukcja bazuje na specjalnych sprężynach kieszeniowych, które połączone są ze sobą cienkim woreczkiem wykonanym z tkaniny. Zapewniają sporą elastyczność i bardzo dobrze podpierają kręgosłup, dostosowując się do kształtu ciała i wagi konkretnej osoby.
  • piankowe – jeszcze niedawno był to zdecydowanie najgorszy typ materaca bazujący na wypełnieniu zwykłą pianką poliuretanową, ale obecnie materace takie zawierają wysokoelastyczne wypełnienie z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia prawidłowe ułożenie w trakcie snu.
  • lateksowe – zapewniają wysoką trwałość, dopasowują się do kształtu ciała. Dodatkowo mają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, a dobra ich wentylacja sprawia, że roztocza namnażają się wolniej, co może być szczególnie istotne w przypadku alergików.

Jaki materac wybrać, by dobrze się wyspać i nie narażać swojego kręgosłupa na skrzywienie? Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo nowoczesne materace renomowanych firm zapewniają bardzo dobre właściwości. Podczas zakupu powinniśmy więc kierować się własnymi preferencjami. Warto przed złożeniem zamówienia dokładnie sprawdzić materac, dopasować twardość do swojej wagi i dopiero wtedy zdecydować się na zakup.

Wybór materaca - na co należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca

Twardy czy miękki? Jaki materac do spania zapewni najlepszy komfort snu?

Zdecydowana większość osób zastanawiając się, jaki materac do spania wybrać myśli głównie o jego twardości i trudno się temu dziwić, bo jest to bardzo ważny parametr pozwalający na idealne dopasowanie się do ciała. W sklepach znajdziemy produkty opisane oznaczeniami od H1 do H4. Jak interpretować te symbole?

  • H1 – materac miękki, przeznaczony dla drobnych osób o wadze nieprzekraczającej 60 kg,
  • H2 – jest to tzw. twardość uniwersalna, która powinna odpowiadać większości osób, o wadzę od 60 do 80 kg,
  • H3 – materac twardy przeznaczony dla osób o wadze od 80 do 10 kg
  • H4 – najtwardszy materac zapewniający komfortowy sen osobom o masie przekraczającej 100 kg.

Jak wybrać materac, gdy podczas sprawdzenia go w sklepie okazuje się, że dobranie danego modelu do wagi nie zapewnia nam oczekiwanego komfortu? W takiej sytuacji należy szczególną uwagę zwracać na ułożenie kręgosłupa w trakcie testowego wypoczynku. Leżąc na boku, powinien się on układać w linii prostej. Jeśli widoczne są wyraźne fale, oznacza to, że twardość jest dobrana w sposób niewłaściwy.

Sama twardość to jednak nie wszystko, ważne by materac zapewniał odpowiednią wentylację, co pozwoli odprowadzać nadmiar ciepła na zewnątrz. Bardzo ważną rzeczą jest też dobranie materaca w taki sposób, by jego długość była przynajmniej 20 cm większa od osoby, która będzie na nim spać. Wszystko to sprawi, że nocny odpoczynek będzie nie tylko przyjemny, ale także bardzo efektywny.