Sztukateria - wszystko co musisz wiedzieć

Sztukateria – wszystko co musisz wiedzieć

Jesteś w trakcie remontu albo takowy planujesz i zastanawiasz się jak w oryginalny sposób nadać swojemu mieszkaniu niesamowitego charakteru? Nie przekonują cię typowe, popularne ozdoby, tapety, kolory ścian i kunsztowne płytki? Trafiłeś gdzieś na termin „sztukateria ścienna” i zastanawiasz, co to właściwie jest? A może już dawno marzysz o sztukaterii ściennej, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zatem bardzo dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o sztukaterii!

Sztukateria - wszystko co musisz wiedzieć

Sztukateria — czym jest?

Sztukateria to elementy ozdobne używane do wystroju wnętrz. Najpopularniejsza sztukateria na ścianę to styropianowa, drewniana, polimerowa, ale najczęściej gipsowa. Taka sztukateria montowana jest na ścianie lub suficie. Tworzy oryginalne wzory, przypominające płaskorzeźby. Taki rodzaj ozdób wywodzi się już z czasów starożytnych, ale są one szczególnie charakterystyczne dla okresu barokowego. Każdy z nas z pewnością kojarzy sztukaterię z wystawnymi pałacami i zamkami oraz bogatymi, renesansowymi budynkami.

Sztukateria dzisiaj!

Dawniej sztukateria kojarzyła się z przepychem i bogactwem. Jej elementy często malowane były na intensywne kolory. Złoto i srebro królowały! Dzisiaj używa się jej do wykańczania wnętrz w bardziej stonowany sposób. Najczęściej przyjmuje formę listw podłogowych, rozet czy kolumn. Można jej także użyć do udekorowania listw drzwi, okien, obudowy kominkowej czy lustra. Świetnie sprawdzi się do ukrycia pewnym mankamentów w mieszkaniu, takich jak obdrapane ściany czy kratki wentylacyjne, Sztukateria może być również drewniana! Taki rodzaj ozdób świetnie sprawdzi się w uroczych, drewnianych domkach lub altanach. Ten rodzaj ozdób świetnie podkreśli piękno lamp sufitowych, szafek czy innym mebli i akcesoriów.

Należy jednak pamiętać, że sztukateria nie sprawdzi się w małych, niezbyt przestronnych pomieszczeniach z niskimi sufitami. Taki rodzaj zdobienia optycznie zmniejsza i przytłacza niewielką przestrzeń, dlatego warto o tym pamiętać.

Sztukateria znacznie podnosi wartość każdej nieruchomości. Jest więc dobrą opcją dla inwestorów lub osób mających nadzieję na wynajem swojego mieszkania za dużo wyższą cenę. Szacuje się, że ceny mieszkań ze sztukaterią są wyższe nawet o 10-20 procent!

Sztukateria - wszystko co musisz wiedzieć

Chciałbym sztukaterię w swoim mieszkaniu — i co dalej?

Takie elementy wykończeniowe można kupić już gotowe w wielu sklepach budowlanych lub na stronach internetowych albo zdecydować się na projekt indywidualny. Taki oryginalny projekt będzie świetną dekoracją w każdym mieszkaniu. Montaż sztukaterii nie jest wcale skomplikowany. Nawet osoba niezwiązana z remontami może sama takie ozdoby zamontować. Wystarczy zaopatrzyć się w klej montażowy i można działać! Po odpowiednim zamontowaniu sztukaterii pokrywa się ją warstwą gruntującą. Następnie maluje wybraną farbą do malowania ścian.

Sztukateria na ścianie świetnie sprawdzi się w nowoczesnym salonie, sypialni, czy przedpokoju, a nawet w łazience . Będzie pasować do dużych okien, starych, ale odnowionych mebli i kolorowych ścian. W połączeniu z dużą liczbą roślin doniczkowych, książek, zapachem aromatyzowanych świec i obrazami na ścianach świetnie sprawdzi się jako odzwierciedlenie śródziemnomorskiego designu wnętrz.

Sztukateria na ścianach to ponadczasowy, ale też w obecnych czasach niezwykle oryginalny i nowatorski pomysł dekoracji we wnętrzu każdego domu czy mieszkania. Niebanalny, wyjątkowy i dający poczucie bogactwa i dobrego smaku. Nada każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, klasy i odrobiny nonszalancji!