Jaki grill wybrać? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Jaki grill wybrać? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

We współczesnej rzeczywistości grill to must have na każdym ogrodzie. Grillowane potrawy są wyjątkowo aromatyczne i bardzo zdrowe. Warto również podkreślić, że grillowanie to nie tylko pyszne jedzenie, ale również okazja do rodzinnych spotkań. Tylko jak sprawić, aby wyszło idealnie? Najlepiej zadbać o dobry sprzęt. Jeśli grill to jaki? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Jaki grill wybrać? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Grill węglowy

Grill węglowy jest najbardziej uwielbiany przez Polaków. Jest nie tylko bardzo tani, ale również prosty w obsłudze (przynajmniej w teorii). Do korzystania z grilla potrzebujemy węgla drzewnego lub brykietu. Bywa, że rozpalenie ognia to prawdziwa sztuka, a utrzymanie żaru często wiąże się z problemami. Aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, watro zainwestować w dobrej jakości grill. Ceny sprzętu wahają się od 50 do nawet 1000 zł. Jednak przyzwoity grill znajdzie się w cenie około 250 zł.

Jaki grill węglowy sprawdzi się najlepiej? Na pewno warto postawić na taki, który w komplecie będzie miał pokrywę. Dobrze jest postawić na grilla w kształcie kopuły, który będzie wyposażony w uchwyty, dla łatwego przenoszenia.

Wiele osób bardzo ceni sobie grille węglowe, ponieważ sprawiają, że jedzenie ma niepowtarzalny dymny aromat. Ponadto sam zapach unoszący się w powietrzu przywołuje miłe wspomnienia.

Jaki grill wybrać? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Grill elektryczny

Grill elektryczny to bardzo wygodna opcja dla osób, które mają większą przyjemność z jedzenia niż z grillowania. To sprzęt przeznaczony do użytku domowego. Bardzo chętnie kupują go osoby mieszkające w bloku i mające do dyspozycji jedynie balkon. Dużą zaletą grilla elektrycznego jest to, że znajdziemy zarówno niewielkie sprzęty, które można postawić na blacie w kuchni czy na balkonie, jak i duży zestaw ogrodowy.

Jaki grill elektryczny?

Przeciętna cena grilla elektrycznego waha się od 100 do 1500 zł. Z pewnością znajdą się droższe modele. Cena zmienia się w zależności od jego wielkości, mocy, konstrukcji, a także sposobu działania. Jeśli chodzi o grille elektryczne, warto wziąć pod uwagę fakt, że istnieją dwa rodzaje sprzętu. Grille jednostrefowe grzeją potrawę tylko od dołu oraz dwustrefowe, które przyrządzają ją z dwóch stron.

Spora część posiadaczy grilla elektrycznego jest zdania, że potrawy nie mają tej głębi smaku, którą można uzyskać, grillując na węglu. Warto wziąć pod uwagę fakt, że brak obecności dymu sprawia, że jedzenie nie jest chemiczne. Jednak nie da się ukryć, że sprzęt na prąd daje olbrzymi komfort. Grill elektryczny domowy, stojący na blacie w kuchni, daje możliwość grillowania, nawet nie mając ogrodu, czy tarasu. Grill elektryczny balkonowy, często będzie wykonany z lżejszych materiałów, takich jak aluminium, w przeciwieństwie do dużych grilli z rusztem żeliwnym. Taka opcja pozwoli nam go w łatwy sposób przenosić.

Jaki grill wybrać? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Grill gazowy

Grill gazowy to dla wielu osób najbardziej pożądana opcja. Z grilla gazowego można korzystać zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i wewnątrz budynku. Jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga żadnych umiejętności podczas użytkowania.

Niestety grill gazowy to najdroższa opcja. Jego cena waha się od 300 złotych za mały grill gazowy, do nawet kilkunastu tysięcy. Jednak jest to inwestycja na bardzo długi czas. Grille gazowe nie wymagają częstych wymian, a dodatkowo są niesamowicie łatwe w obsłudze. Dostępne są grille gazowe z rusztem żeliwnym, a nawet wędzarnią.

Warto powiedzieć, że podczas grillowania na sprzęcie gazowym nie jesteśmy w stanie uzyskać tego samego smaku, który dostajemy na węglowym. Nie doświadczymy charakterystycznego dymnego aromatu. Jednak wiele osób uważa, że jego brak pozytywnie wpływa na danie. Warto podkreślić, że brak obecności dymu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Jaki grill wybrać? Gazowy, węglowy czy elektryczny?

Grill elektryczny, gazowy czy węglowy?

Wybór grilla to trudne wyzwanie, Warto wziąć pod uwagę wszystkie dane, które pomogą podjąć decyzje. Ważną rolę odgrywa miejsce i sposób grillowania, smak potraw oraz wielkość sprzętu. Dobrze jest zastanowić się nad budżetem. Czasami lepiej przeznaczyć większą ilość pieniędzy jednorazowo, a dostać dobrej jakości grilla, niż wymieniać urządzenie co sezon.