Jeżeli jest takie rozwiązanie architektoniczne, które w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością, to będą to z pewnością sufity napinane. Fantastycznie prezentują się w wielu wnętrzach, a w szczególności w tych nowoczesnych oraz minimalistycznych. Niewiele jednak osób wie, czym tak naprawdę różnią się one od równie często wybieranych sufitów podwieszanych. Różnica jednak jest spora i dotyczy nie tylko względów estetycznych. W tym artykule dowiesz się najpotrzebniejszych informacji na temat sufitów napinanych.
Z czego wykonuje się sufit napinany?
Ten rodzaj sufitów wykonuje się zazwyczaj z termokurczliwej folii PCV albo tkaniny poliestrowej, w przeciwieństwie do tradycyjnych sufitów podwieszanych, najczęściej wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim łatwość wykonania, ponieważ folia PCV może idealnie wkomponować się w gotowy sufit właściwy. Nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych operacji, takich jak równanie powierzchni sufitu. Producentom zazwyczaj wystarczą jedynie dokładne pomiary.
Jakie jeszcze zalety posiada sufit napinany?
Moc personalizacji
To, co sprawia, że sufity napinane stały się tak popularne, to również swoboda w dopasowywaniu do aranżacji domu lub mieszkania. Materiały, z których się je wykonuje, są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a także wykończeń. Można najczęściej wybierać spośród połysku, półmatu oraz matu. Wiele osób decyduje się również na wydrukowanie ulubionego zdjęcia. Niebo na suficie lub ulubiony fresk? Z sufitem napinanym to możliwe! Łatwość w dopasowaniu do indywidualnych preferencji to również powód, dlaczego sufity napinane są chętnie wykorzystywane w profesjonalnych wizualizacjach współczesnych projektantów wnętrz.
Prosty i przyjemny montaż
Osoby planujące renowacje lub wykończenia domów wybierają sufity napinane, bo bezproblemowo można je montować, a następnie demontować, właściwie bez jakichkolwiek komplikacji. To fantastycznie rozwiązanie do pokoju dziecięcego, kiedy najmłodsi domownicy mają jeszcze tendencje do zmieniania swoich preferencji wizualnych we własnych pokojach. W jaki sposób montuje się sufity napinane? Po odpowiednim wyrównaniu górnych partii ścian, rozmieszczeniu instalacji sufitowych (np. oświetleniowych), rozgrzewa się folię PCV do około 65 stopni Celsjusza, a następnie zawiesza na suficie. Pozostaje jedynie ogrzać pomieszczenie, aby materiał termokurczliwy mógł odpowiednio się umocnić. Tak! To takie proste! A będzie jeszcze prostsze z pomocą instrukcji od producenta, który z pewnością postarał się, aby przekazać niezbędne wskazówki do osiągnięcia sukcesu.
Łatwość w czyszczeniu
Sufit napinany można bezproblemowo czyścić – odkurzać nawet całą powierzchnię! Wiele producentów oferuje również warianty wykonane z tworzyw zapobiegających powstawaniu pleśni i grzybów. Idealne rozwiązanie dla alergików!
Najnowocześniejsze pomysły z wykorzystaniem sufitu napinanego
Warto zdecydować się na sufity napinane, kiedy zależy nam na optycznym powiększeniu pokoju. Rewelacyjnym pomysłem będzie folia PCV z wysokim połyskiem, która sprawia iluzję lustrzanej tafli. Będzie się pięknie prezentować w towarzystwie przykuwającego wzrok oświetlenia sufitowego. To może być finezyjna listwa ledowa, oryginalna lampa w stylu loftowym lub ekstrawagancki żyrandol, idealnie komponujący się we wnętrzu w stylu glamour. Sufity napinane można wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu. To rozwiązanie architektoniczne łączy w sobie zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne.