Styl skandynawski. Czym jest, jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Styl skandynawski. Czym jest, jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Styl skandynawski to jeden z najczęściej występujących nurtów wnętrzarskich w naszych domach i mieszkaniach. Nie ma się co temu dziwić, jest on bowiem niezwykle prosty oraz bardzo estetyczny, nawiązujący mocno do natury. Czym dokładnie charakteryzują się wnętrza urządzone w stylu skandynawskim? Jak skutecznie zaaranżować je również w swoich przestrzeniach?

Styl skandynawski- czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski to nurt wnętrzarski wywodzący się ze Skandynawii. Jego twórcą był malarz i architekt wnętrz Carl Larsson. Wykorzystując jasne i naturalne barwy, pozytywnie odmieniał wnętrza Skandynawów, rozjaśniając je i podkreślając ich naturalny blask. Dzięki temu obecne aranżacje tworzone w tym stylu są niezwykle lekkie i przejrzyste, pełne światła i naturalnych materiałów. Nie brak tu minimalistycznych akcentów i praktycznego wyposażenia. Całość świetnie współgra z surowym drewnem, kamieniem i doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. W stylu skandynawskim możemy urządzić nowoczesne wnętrza, takie jak salon, łazienki czy sypialnie.

Do głównych cech stylu skandynawskiego z pewnością zaliczyć można:

  • jasne i neutralne barwy,
  • naturalne materiały,
  • prostota i nieskomplikowana forma,
  • funkcjonalność, minimalizm,
  • optyczne powiększenie wnętrz poprzez wykorzystanie jasnych barw i gry światła,
  • mała ilość dodatków, proste formy mebli.
Styl skandynawski. Czym jest, jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Jak zaaranżować wnętrza w stylu skandynawskim?

Aranżując wnętrza w stylu skandynawskim, wykorzystajmy jasne i klasyczne barwy, wybierając ciekawe pozycje spośród czystej i zgaszonej bieli, beżu, ecru, szarości, a nawet błękitu. Ważne jest, aby poprzez zastosowanie odpowiednich barw wpłynąć pozytywnie na odświeżenie i rozjaśnienie przestrzeni. To pozwoli również optycznie ją powiększyć. Sprawdzi się to zarówno w przypadku większych, jak i również kameralnych wnętrz.

Okap pod szafkowy w stylu skandynawskim

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim często wykorzystują okap podszafkowy jako praktyczny i funkcjonalny element kuchni. Okap podszafkowy doskonale wpisuje się w minimalistyczną estetykę tego stylu, ze swoją prostą formą i czystymi liniami. Wykonany z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna czy matowe tworzywa sztuczne, okap podszafkowy jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również harmonijnie komponuje się z pozostałymi elementami wnętrza. Dzięki swojej niewielkiej, dyskretnej formie, okap podszafkowy nie dominuje w przestrzeni kuchni, pozwalając na utrzymanie jej minimalistycznego charakteru. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących funkcjonalność i prostotę w stylu skandynawskim, które jednocześnie dbają o czystość i świeżość powietrza w swojej kuchni.

Trzymając się zasad, warto pamiętać przede wszystkim o estetyce i praktycznym podejściu do tworzonych aranżacji. Warto zadbać o obecność naturalnych materiałów i elementów takich jak surowe drewno, kamień, len, bawełna, juta, wiklina i inne. Ważnym aspektem oprócz funkcjonalności jest również dbałość o środowisko naturalne, czyli zrównoważone podejście. Bazując na naturalnych materiałach, wprowadzamy do wnętrz świeżość i lekkość.

Minimalizm w stylu skandynawskim

Minimalizm w skandynawskim wydaniu powinien być przede wszystkim praktyczny. Nie oznacza to jednak, iż należy ograniczać się podczas meblowania wnętrz. Warto postawić na funkcjonalne formy mebli i innych elementów oraz zadbać o to, aby wszystkie odpowiednio współgrały ze sobą. Można to uzyskać, wykorzystując możliwości naturalnych materiałów, które niezależnie od koloru i faktury zawsze będą ze sobą współgrały. Nie ma tutaj jednak miejsca na zbytnią przesadę i mnogość wielu różnych ozdób i elementów dekoracyjnych. Najlepiej nieco ograniczyć ich ilość i wybrać spośród nich najlepsze pozycje. Proste formy dywanów, grube pledy, koce i poduszki, a także ramki i obrazy będą w tym miejscu wystarczające. Styl skandynawski w naszych wnętrzach może pojawić się poprzez dodatki, takie jak komoda, lampy, czy nawet biurko.

Styl skandynawski. Czym jest, jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Styl skandynawski we wnętrzach

Styl skandynawski jest niezwykle popularnym nurtem wnętrzarskim, który spotkać możemy obecnie w większości domów. Nic w tym dziwnego, jest on bowiem niezwykle prosty, a zarazem efektowny sposób urządzania wnętrz. Łączy w sobie naturalność i surowość formy z nowoczesnym charakterem. Dlatego też wybierając go w swoich czterech kątach, możemy stworzyć wiele ciekawych aranżacji, które z pewnością zachwycą wszystkich domowników. Jasne i stonowane barwy działają odprężająco i relaksująco, sprawiając, że przestrzenie zaaranżowane w ten sposób pozwolą skutecznie odpocząć i naładować baterie. Domy i mieszkania w stylu skandynawskim to prawdziwe oazy, które pozwalają sięgnąć do natury i wydobyć z niej to, co najcenniejsze.