Prześcieradło frotte, bawełna, czy jersey?

Prześcieradło frotte, bawełna, czy jersey?

Na pierwszy rzut oka wybór prześcieradła wydaje się bardzo prosty. W sklepach możemy znaleźć wiele ich rodzajów, kolorów, czy rozmiarów. Jednak, jaki materiał wykonania prześcieradeł będzie najodpowiedniejszy? Czym się kierować przy ich zakupie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Prześcieradło frotte, bawełna, czy jersey?

Wybór prześcieradła — na co zwrócić uwagę?

Na samym początku zwróć uwagę na rozmiar prześcieradła. Jeśli wybierzesz za małe, będzie nieestetycznie wyglądać i nie zasłoni całego materaca. Z kolei za duże będzie się podwijać lub zsuwać. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar powinno mieć prześcieradło, najlepszym rozwiązaniem będzie zmierzenie materaca. Pamiętaj, aby w sklepie poprosić o prześcieradło kilka centymetrów większe. Da nam to pewność, że zasłoni materac w całości.

Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest to, czy prześcieradło ma posiadać gumkę, czy też nie. To pierwsze będzie bardziej praktyczne. Prześcieradła, które posiadają gumkę, nie zsuwają się, a także nie zwijają. Ponadto bardzo dobrze dopasują się do materaca. Z kolei modele bez gumki bardzo dobrze sprawdzą się w eleganckich wnętrzach oraz na materacach w niestandardowych rozmiarach. Prześcieradła bez gumki mogą się zwijać, dlatego prawdopodobnie będą wymagać poprawiania.

Prześcieradło frotte, bawełna, czy jersey?

Materiał na prześcieradło — jaki wybrać?

Na rynku dostępne są prześcieradła wykonane z różnorodnych materiałów. Należą do nich m.in. frotte, bawełna, a także jersey. Poniżej prezentujemy ich krótką charakterystykę, która z pewnością pozwoli Ci dobrać prześcieradło dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Prześcieradło Frotte

Prześcieradło frotte powstaje z bawełny oraz poliestru. Jest miękkie, wytrzymałe oraz tanie. Prześcieradło frotte ma jednak chropowatą powierzchnię, dlatego nie każdy będzie jego zwolennikiem. Materiał ten pochłania wilgoć, dlatego na prześcieradła tego typu, powinny zdecydować się osoby, które latem nadmiernie się pocą. Prześcieradło to świetnie sprawdza się w upalne dni. Równie dobrze nadaje się do użytkowania zimą, ponieważ jest nieco grubsze, niż prześcieradła wykonane z bawełny, czy jerseyu. Prześcieradło frotte zapewni Ci dobrą izolację cieplną w chłodne dni. Prześcieradło frotte najczęściej występuje w wersji z gumką, czasem możemy je spotkać bez gumki. Najpopularniejszymi rozmiarami prześcieradeł frotte z gumką są: 160×200, 200×220

Prześcieradło bawełniane

Bawełna jest jednym z najbardziej popularnych materiałów, z których powstają prześcieradła. Bawełna bardzo dobrze odprowadza wilgoć oraz pozwala oddychać skórze. Idealnie sprawdzi się zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni. Prześcieradła wykonane z bawełny są wytrzymałe, miękkie oraz odporne na rozciąganie. Nie posiadają gumek, dzięki czemu nadadzą się na wersalki, czy kanapy oraz wszystkie inne łóżka pozbawione materaca. Na prześcieradła z tego materiału powinni zdecydować się przede wszystkim alergicy, ponieważ bawełna jest bezpieczna dla skóry. Warto dodać, że prześcieradła bawełniane dosyć długo schną i mogą zwijać się podczas snu. Popularnym materiałem na prześcieradła jest również satyna bawełniana. Jest bardziej elegancka niż sama bawełna. Ponadto jest chłodna w dotyku, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzi się w upalne dni. Prześcieradło bawełniane najczęściej spotkamy w wersji bez gumki.

Prześcieradło jersey

Prześcieradło jersej — co to za materiał? Jersey to materiał bardzo delikatny oraz przyjemny w dotyku. Wykonuje się go włókien syntetycznych oraz bawełny. Prześcieradło wykonane z jerseyu jest przewiewne, pochłania wilgoć i nie mechaci się. Jest również wytrzymałe, zapewnia dobrą izolację cieplną, a także jest przyjazne dla skóry. W sprzedaży dostępne są nawet nieprzemakalne prześcieradła, których wierzchnia warstwa jest pokryta właśnie jerseyem. Ta opcja sprawdzi się u osób, które nie chcą, aby na ich prześcieradłach pojawiały się jakiekolwiek zabrudzenia. Jersey nawet po wielokrotnym praniu nie traci wyrazistości swojego koloru. Prześcieradło z tego materiału jest cieńsze niż to wykonane z frotte. Bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w ciepłe, jak i zimniejsze dni. Tak jak prześcieradło frotte, prześcieradło jersey możemy spotkać w wersji z gumką lub bez w najpopularniejszych rozmiarach: 140×200, 180×200, czy 200×220.

Wszystkie opisane powyżej prześcieradła mają swoje zalety, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, który z materiałów jest najlepszy. Pamiętaj jednak, że wybór prześcieradła jest bardzo ważny, ponieważ to m.in. od niego zależy komfort Twojego snu. Każdy z nas ma inne preferencje, dlatego jednej osobie będzie odpowiadać chropowata powierzchnia frotte, a jeszcze innej — śliska satyna bawełniana. Wybór należy do Ciebie.