Ściana nad blatem w kuchni - najlepsze pomysły na jej aranżacje.

Ściana nad blatem w kuchni – najlepsze pomysły na jej aranżacje.

Ściana nad blatem w kuchni jest narażona na zabrudzenia, wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Musi być więc wykonana z trwałych i wytrzymałych materiałów. Jednocześnie musi także pasować do blatu oraz mebli kuchennych i tworzyć z nimi spójna całość. Warto poznać najpopularniejsze rozwiązania i dowiedzieć się co można umieścić na ścianie na blatem, aby przyciągała uwagę i zachwycała swoim wyglądem.

Płytki w nowoczesnej odsłonie

Płytki ceramiczne są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do kuchni ze względu na ich trwałość. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju płytki, dzięki czemu można dzięki nim stworzyć ciekawą ścianę. Bardzo popularne są płytki w kształcie heksagonu oraz posiadające efektowne ornamenty, co pozwala stworzyć w kuchni niepowtarzalną atmosferę. Można zdecydować się również na takie, które swoim wyglądem imitują beton lub drewno. Dzięki temu płytki na ścianie nad blatem nie muszą być nudne.

Ściana nad blatem w kuchni - najlepsze pomysły na jej aranżacje.

Drewno na ścianę

Drewno to bez wątpienia najbardziej klasyczny materiał, który można umieścić na ścianie w kuchni. Po odpowiednim zabezpieczeniu będzie odporny na działanie wysokich temperatur oraz uszkodzenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie forniru, czyli cienkiego płatu drewna, który poprzez odpowiednią obróbkę staje się wodoodporny. Idealnie pasuje on zwłaszcza do kuchni urządzonych w klasycznym stylu, w której królują naturalne i ekologiczne materiały.

Eleganckie wykończenie szkłem

W nowoczesnych kuchniach o minimalistycznym charakterze królują szklane tafle umieszczane na ścianie nad blatem. Można zamówić je w dowolnym kształcie oraz formacie, dlatego cieszą się one tak ogromną popularnością. Szkło poddawane jest procesowi hartowania, dzięki czemu staje się ono bardzo odporne i wytrzymałe. Dodatkowym atutem jest także to, że jest ono dostępne w wielu wzorach i kolorach. Można więc zdecydować się na zakup jednokolorowego lub wielobarwnego szkła, a także z różnymi motywami ozdobnymi i grafikami.

W jaki sposób można jeszcze wykończyć ścianę nad blatem?

Ciekawym pomysłem na wykończenie ściany w kuchni jest umieszczenie na niej efektownej cegły. Doskonale prezentuje się ona zwłaszcza w kuchniach urządzonych w stylu industrialnym w połączeniu z elementami drewnianymi lub metalowymi. Cegła jest jednak podatna na uszkodzenia oraz trudna w czyszczeniu, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę przed jej wyborem. Do kuchni w stylu skandynawskim idealnie pasować będzie cegła w kolorze białym.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany farbą tablicową, po której można swobodnie pisać kredą. Czarny odcień farby świetnie komponuje się z drewnianymi oraz kamiennymi blatami. Atutem takiego rozwiązania jest również możliwość umieszczenia na tak pomalowanej ścianie dowolnych napisów czy rysunków. Farba tablicowa jest w pełni odporna na ścieranie oraz mocne szorowanie. 

Coraz większą popularnością cieszy się także beton architektoniczny, który można umieścić nad blatem. Pasuje zwłaszcza do industrialnego i minimalistycznego stylu. Nie jest odporny na zabrudzenia, ale można dodatkowo zabezpieczyć jego powierzchnię przed szkodliwym działaniem tłuszczu. Płyty betonowe, które umieszcza się na ścianie są lekkie i nie obciążają ściany, na której są umieszczone. Ich montaż jest dość łatwy i bezproblemowy, dlatego poradzą sobie z nim osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Efekt przypominający beton można osiągnąć również poprzez pomalowanie ściany specjalną farbą lub stosując tynki dekoracyjne, których struktura przypomina prawdziwy beton.