Pokój na poddaszu - jak zaaranżować?

Pokój na poddaszu – jak zaaranżować?

Jak urządzić pokój na poddaszu ze skosami? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących zaaranżować przestrzeń dotąd niezagospodarowaną. Można w ten sposób stworzyć przytulne miejsce dla nastolatka, kilkulatka czy samego siebie. Aranżując pokój na poddaszu należy mieć na uwadze kilka aspektów. Skosy oraz zazwyczaj niewielką przestrzeń. Można to jednak wykorzystać jako atut. Wystarczy kreatywne podejście do nowego miejsca i dobre rozplanowanie wszystkich elementów. Od czego zatem zacząć, by cieszyć się przytulnym pokojem na poddaszu?

Dobre oświetlenie i kolor ścian. 

Urządzając pokój na poddaszu należy zastanowić się nad kolorem ścian. W przypadku ścian skośnych jest to bardzo istotne. Dekoratorzy wnętrz zalecają w tym przypadku kolory jasne, które ożywią przestrzeń i sprawią, że będzie wyglądała na większą. Ciemne kolory mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie elementów drewnianych, doskonale to wygląda przy różnego rodzaju skosach. Przestrzeń poddasza wymaga dobrego oświetlenia, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Polecam duże okna dachowe. Wyglądają stylowo i tworzą niezwykły klimat. Jeśli pokój na poddaszu ma służyć nastolatkowi chodzącemu do szkoły, biurko powinno znajdować się blisko okna. Obok oświetlenia głównego,  dobrym rozwiązaniem będą lampy stojące, które też pomogą w utrzymaniu odpowiedniego oświetlenia przestrzeni.

Meble dopasowane do pokoju na poddaszu. 

Jeśli mamy do czynienia z niewielką przestrzenią trudność może sprawić dobór mebli. Nie mogą być zbyt masywne, ze względu na spady. Zamiast wysokiej szafy polecam funkcjonalną komodę. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a jest niezwykle pojemna. I przede wszystkim dobrze się prezentuje. Zamiast tradycyjnej szafy dobrym rozwiązaniem będzie także stojak – wieszak na ubrania. Najważniejszym jednak meblem będzie łóżko. Wygodne, dopasowane do wieku użytkownika, z kolorowymi narzutami, poduchami i innymi akcesoriami. W pokoju na poddaszu powinno się znaleźć biurko lub stolik, krzesło. To najważniejsze elementy wystroju pokoju na poddaszu. Ważne, by pomieszczenie było funkcjonalne, ale nie przeładowane sprzętami i meblami. Liczą się praktyczne rozwiązania i wygoda.

Niebanalne rozwiązania. 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jak urządzić pokój na poddaszu ze skosami, ponieważ każdy inaczej może tę przestrzeń zaaranżować. Skos sprawia, że przestrzeń ta wymaga niebanalnych, a także nieoczywistych rozwiązań. Takie miejsce będzie idealne do urządzenia sypialni. Mało sprzętów, minimalizm jeśli chodzi o meble, a duże łóżko. To ono powinno stanowić centralny punkt pomieszczenia. Może być łóżko małżeńskie, duże, z ciekawymi ramami czy innymi dodatkami. W takim przypadku w pokoju powinna się znaleźć tylko niewielka komoda i dwa stoliki nocne z miejscem na lampki i drobne przybory. Jeśli przestrzeń jest nieco większa,  można zdecydować się na ustawienie z boku  wygodnego fotela. W takim samym kolorze jak łóżko. Wiele zależy od tego, jak dużą przestrzeń mamy do zaaranżowania. Dekoratorzy wnętrz podkreślają, że nawet niewielkie pokoje na poddaszu mogą zachwycać funkcjonalnością i przytulnością. Wystarczy wytężyć wyobraźnię i wziąć się do pracy.

Aranżacja pokoju na poddaszu może być świetną zabawą. Dobór mebli, koloru ścian czy wybór łóżka wcale nie musi stanowić kłopotu, wręcz odwrotnie. To okazja, by spędzić czas kreatywnie i stworzyć przestrzeń samodzielnie. Od początku do końca. To ogromna satysfakcja.  Efekt końcowy na pewno zachwyci wszystkich domowników, szczególnie tego, kto zamieszka w tak przytulnym i klimatycznym miejscu.