Marzysz o pięknej przestrzeni wokół domu, ale nie wiesz, jak ją zaaranżować? Poznaj styl francuski! Ogrody projektowane w tym klimacie wyróżnia nie tylko wygląd, ale także niesamowita harmonia. Choć wymagają wiele pracy, to zdecydowanie są warte wysiłku.
Jak wygląda ogród francuski?
Ogrody francuskie swoją historią sięgają aż do czasów renesansowych. Wówczas podkreślały status swoich właścicieli i pokazywały ich dobry gust. Z tego względu cechuje je rozmach, precyzyjne wykonanie, funkcjonalność oraz harmonia. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe rośliny, nierówne alejki, przekwitnięte kwiaty i zniszczone figurki. Wszystkie rabaty są umieszczone na ściśle określonym terenie i idealnie przycięte. Jeśli popatrzysz na ogród francuski z góry, będzie Ci się zdawać, że wszystko zostało niemalże wyrysowane od linijki.
Ogród francuski możesz rozpoznać po kilku charakterystycznych elementach. Pierwszym z nich jest parter ogrodowy, czyli przestrzeń złożona z krzewów, traw i kwiatów. Drugi to gabinet. Tak nazywa się mały plac najczęściej służący odpoczynkowi, gdzie umieszcza się sofy, stoły i krzesła ogrodowe. Jest to także miejsce na rzeźby i fontanny.
W najbardziej ekskluzywnym i dopracowanym ogrodzie francuskim nie może także zabraknąć boskietu. Są to drzewa umieszczone po obu stronach drogi, które tworzą klimatyczną alejkę. Znajdują się one zazwyczaj na brzegach ogrodu z dala od jego centralnej części. Jeśli jednak właściciel przestrzeni przydomowej chciałby stworzyć osłonięta alejkę bliżej domu, wówczas może postawić na bindaże. Są to drzewka o niewielkich rozmiarach, które łączą się gałęziami i w ten sposób tworzą tunel nad ścieżką. Ostatnią charakterystyczną rzeczą dla ogrodu francuskiego są topiary, czyli ozdobnie przystrzyżone krzewy, które tworzą figury.
Jak zaplanować ogród francuski?
Ogród francuski jest trudny w wykonaniu i wymagający w utrzymaniu. Do jego wykonania należy się więc dobrze przygotować. Od czego zacząć? Od wytyczenia alejek. Powinny być one proste oraz ułożone w geometryczny, harmonijny sposób. Aby ułatwić sobie ten proces, warto w pierwszej kolejności zaplanować przebieg głównej ścieżki. Następnie czas na rabaty. Zastanów się, w których miejscach powinny się znajdować, a następnie je rozrysuj. Pamiętaj, aby były jednakowej wielkości i o podobnym kształcie. Jeśli będziesz już mieć projekt, zaplanuj, co ma znaleźć się na rabatach. W dalszym ciągu pamiętaj o harmonii i symetrii.
Co dalej? Teraz czas na wybór drzew i krzewów. Pamiętaj jednak, że wymagają one regularnego strzyżenia, dlatego dobrze zastanów się nad ich ilością. Choć zielone figury wyglądają spektakularnie, to niekoniecznie będą dobrym wyborem dla miłośników leżenia na hamaku. Ponadto pamiętaj, że w stylu francuskim wysokie drzewa znajdują się tylko na obrzeżach ogrodu. Na koniec czas na dobór dodatków. Mogą to być figury, fontanny, oświetlenie czy meble ogrodowe.
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie francuskim?
Do najbardziej popularnych roślin wykorzystywanych w stylu francuskim należą:
- kwiaty cebulowe – takie gatunki jak tulipany, krokusy, lilie czy żonkile pięknie zakwitają na wiosnę, a jednocześnie są w stanie przetrwać nawet srogą zimę;
- delikatne kwiaty – takie gatunki jak stokrotki, dzwonki czy aksamitki świetnie uzupełnią rabaty;
- krzewy – takie gatunki jak bukszpan, cis czy bluszcz wyglądają efektywnie, a w dodatku można je stosunkowo prosto modelować.
Ogrody francuskie to połączenie piękna, harmonii i luksusu. Ich zaprojektowanie i utrzymanie wymaga wysiłku, jednak pamiętaj, że nie musisz stosować się do wszystkich zasad, planując swoją przestrzeń przydomową. Już kilka rozwiązań zaadoptowanych z tego niezwykłego stylu pozwoli Ci stworzyć miły dla oka ogród.