Dywan to nie tylko warstwa ochronna podłogi przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Nadaje on charakteru całemu pomieszczeniu. Może podkreślać styl pasując kolorystycznie do mebli i ścian. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kontrastował z wystrojem. Każde pomieszczenie jest inne, dlatego należy dobrać dywan do mieszkania w zależności od potrzeb. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kwestie wizualne, nie można jednak zapominać o funkcjonalności. Po przeczytaniu tego artkułu dowiesz się jaki wybrać dywan.
Dywan – jaki rozmiar wybrać?
Od wielkości dywanu w dużej mierze zależy jego funkcjonalność. Jeśli nie będzie dobrany prawidłowo może utrudniać otwieranie szaf i drzwi. Będzie się również zawijał i podwijał tworząc nieestetyczne miejsca. Dlatego w pierwszej kolejności zalecane jest zmierzenie szerokości na jaką otwierają się meble niskopodłogowe w pokoju.
Ważną kwestią jest również lokalizacja dywanu. Zwykle kładzie się go pod stołem w jadalni albo salonie. Ze względów praktycznych powinien on być większy od stołu o około 30- 40 cm. Jednocześnie należy zachować odległość od ściany o około pół metra.
Rozmiar dywanu do mieszkania jest ściśle powiązany z jego metrażem i przeznaczeniem. W przypadku mniejszych dywaników nie sprawdzą się one tak dobrze jako warstwa pod stół. Ich rolą będzie raczej pełnienie niezależnej dekoracji. Jeśli chodzi o rodziny z dziećmi preferowane są większe dywany. Solidnie zabezpieczą panele przed porysowaniem, a ryzyko upadku dziecka na skutek potknięcia będzie znacznie niższe.
Jakiego koloru wybrać dywan?
Jaki wybrać dywan kierując się jego walorami wizualnymi? Wszystko zależy oczywiście od gustu i wystroju pokoju. Bezpiecznym wyborem jest sprawdzona klasyka. Mowa oczywiście dywanie szarym, białym, czarnym czy beżowym. Pewne kolory przykładowo te wymienione pasują do każdej przestrzeni. Ich uniwersalność to gwarancja stylu i elegancji. Warto wspomnieć o tym, że ciemniejsze kolory to gwarancja mniej widocznych zabrudzeń. Przy połączeniach z jaskrawszymi aranżacjami nie ma potrzeby wyróżniania się. Do tego rodzaju kompozycji znacznie lepiej nada się stonowana barwa.
Co jeśli szuka się świeżości? Wtedy oczywiście lepiej sprawdzą się dywany o żywszych kolorach. Będą one jednak bardziej preferowane w przypadku stonowanych pomieszczeń. Ich kontrast nada charakteru salonowi lub jadalni. Jeśli podłoga jest ciemna pastele są ciekawą inspiracją. Pozwolą na uniknięcie zlewania się pokoju w jedną całość.
Większych trudności dostarczają wzorzyste dywany. Wzory mogą być wisienką na torcie, która uzupełnia charakter pomieszczenia. Dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Modernistyczne i minimalistyczne salony lubią się z geometrycznymi wzorami. Paski, linie, kwadraty to tylko kilka przykładów. Wszystkim znane wzory przypominające futro dzikich zwierząt to dobry pomysł dla pomieszczeń o cieplejszych barwach. Z pewnością nada to egzotyczności mieszkaniu. Trzeba pamiętać jednak o własnym guście, najważniejsze aby dywan trafiał w nasz smak.
Jaki wybrać materiał dywanu?
Materiały według podstawowego podziału dzieli się na sztuczne i naturalne. Zagłębiając się w typy dywanów, możemy znaleźć też dywany z juty, wełny, dywany sznurkowe. Zwykle zabrudzenia lepiej znoszą nienaturalne tkaniny. Poliamid jest stosunkowo częstym wyborem do przedpokojów i salonów. Zawdzięcza to miękkości podłoża oraz wysokiej wytrzymałości na plamy.
W pomieszczeniach gdzie liczy się nastrój lepiej postawić na przytulne dywany. Tutaj odnajdą się obie opcje. Zarówno poliamid, akryl albo wełna z domieszką naturalnych włókien to strzał w dziesiątkę.