W dobie wszechobecnego minimalizmu, który wprost wylewa się z magazynów wnętrzarskich, coraz większą popularność zaczynają zdobywać mozaiki. Te kolorowe aranżacje potrafią całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. Sprawdź, jak się je robi oraz jak zaaranżować mozaikę w łazience i kuchni.
Jak robi się mozaikę w łazience i kuchni?
Mozaikę wykonuje się z najróżniejszych materiałów. Do jej stworzenia można użyć szkła, metalu, kamienia, a nawet drewna. Ze względów praktycznych w łazienkach i kuchniach stosuje się jednak najczęściej płytki. Pozwalają one uzyskać ciekawy efekt, a jednocześnie sprawiają, że mozaika jest wyjątkowo trwała.
Wykonanie mozaiki składa się z kilku kroków. Przy odrobinie cierpliwości i precyzji możesz ją zrobić samodzielnie. Proces przebiega następująco:
- Przygotowanie projektu mozaiki wraz z planem jej rozmieszczenia. Musi on być znacznie bardziej precyzyjny niż w przypadku układania zwykłych płytek. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz.
- Przygotowanie odpowiednich narzędzi oraz materiałów (w tym zakup odpowiedniej ilości płytek we właściwym kształcie i kolorze).
- Jeśli mozaika składa się z wielu elementów, na tym etapie warto przerysować projekt na podstawę, np. podłogę lub ścianę. Nie jest to jednak konieczne, w przypadku kiedy projekt składa się z licznych płytek w podobnym kolorze.
- Rozłożenie płytek, które później ułatwi ich właściwe przytwierdzanie do podłoża.
- Klejenie płytek do podłoża. Po tym kroku należy zostawić je do wyschnięcia na minimum dobę.
- Fugowanie mozaiki i wypełnianie otworów pomiędzy płytkami.
Jak zaaranżować mozaikę w łazience?
Warto podkreślić, że mozaika tworzy wyrazistą aranżację, dlatego podczas jej projektowania, warto zachować umiar. W przypadku tworzenia łazienki większość osób zazwyczaj decyduje się na jedną kolorową ścianę, połączoną ze spokojnymi odcieniami. Dzięki temu udaje się stworzyć oryginalne pomieszczenie bez wywoływania chaosu. Taka barwna mozaika może pojawić się w okolicach wanny lub prysznica. Dobrym wyborem jest również umieszczenie jej na tle lustra i umywalki, dzięki czemu będziesz ją miał/a przed sobą każdego poranka, przygotowując się do pracy.
Decydując się na mozaikę w łazience, pamiętaj o tym, aby zachować umiar nie tylko przy wyborze kolorów pozostałych ścian, ale także mebli i armatury. Jeśli chcesz zachować spójną kompozycję, zadbaj o to, aby miały one naturalne kolory, np. biały, czarny, szary, beżowy, srebrny lub złoty.
Jak zaaranżować mozaikę w kuchni?
Decydując się na mozaikę w kuchni, należy kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku aranżacji łazienki. Tutaj także bardzo ważny jest umiar oraz właściwe wyważenie proporcji pomiędzy kolorowymi miejscami a stonowanymi elementami. W przypadku tego pomieszczenia mozaikę najczęściej umieszcza się w okolicach zlewu. Tam nie tylko pięknie wygląda, ale również pełni funkcję praktyczną. Dzięki niej łatwiej jest utrzymać kuchnię w czystości i usunąć ewentualne zachlapania.
Kuchnia zazwyczaj daje większe możliwości aranżacyjne niż łazienka. Można tutaj postawić na ciekawe lampy sufitowe, obrazy i rośliny. Warto dobierać je pod kolor mozaiki. Jeśli zdecydujesz się na płytki w zielonych barwach, a pozostałe ściany pomalujesz na stonowane beże, w takiej kuchni świetnie będą wyglądać dodatki w odcieniach seledynu oraz butelkowej zieleni.
Podsumowanie
Mozaika w łazience i kuchni zachwyca coraz więcej osób. Obecnie stosunkowo często pojawia się w projektach aranżacyjnych. Kto wie, może również sprawdzi się w Twoim domu?