Las w słoiku - ciekawy pomysł na rośliny w domu

Las w słoiku – ciekawy pomysł na rośliny w domu

Las w słoiku, czyli miniaturowy zagajnik zamknięty w słoju to trend, który podbił serca zarówno miłośników roślin, jak i amatorów. Duże szklane słoje odtwarzają naturalne środowisko leśne, bogate w różnorodną gamę kwitnących roślin. W dzisiejszym artykule o tym, czym jest dokładniej taki las, a także jak zrobić las w słoiku własnymi rękami. Zapraszamy.

Las w słoiku - ciekawy pomysł na rośliny w domu

Rośliny w słoiku – które wybrać?

Panująca od kilku lat popularność na malutkie zagajniczki w słoikach nie maleje. Pokazuje to, że urzeka nas naturalny rytm wyznaczany przez naturę, a nie miasto. Z tego względu wiele osób stara się o wyhodowanie bogatej gamy roślin we własnym mieszkaniu. Alternatywą dla roślin doniczkowych staje się więc zamknięty las w słoiku. Jest to nie tylko efektowne, ale także przemyślane i łatwe do wytworzenia własnymi rękoma przedsięwzięcie.

Przy tworzeniu lasu w słoiku wszystkie elementy dekoracyjne (szyszki, mech, ozdobne kamienie czy żwir) odgrywają drugorzędną rolę. Najważniejszym czynnikiem jest odpowiedni dobór roślin. Jeśli do słoika umieścimy rośliny nienadające się do takiej przestrzeni lub umieścimy w nim gatunki o innych zasadach pielęgnacji, nasza roślinność może zostać po krótkim czasie zniszczona. Jak więc wybrać rośliny do lasu w słoiku?

Większe kompozycje wykonywane są w oparciu o wymagania roślinności w zakresie wilgotności. Jest to najważniejszy punkt, dlatego powinniśmy dokładnie się zastanowić, które rośliny lubią wilgoć, a które preferują powietrze od umiarkowane do suchego. Dlatego projektując las w słoiku, sukulenty nie zaprzyjaźnią się ze storczykami lub paprociami – te pierwsze potrzebują suchego powietrza, podczas gdy inne najlepiej rozwijają się w wilgotnym klimacie. Jakie przykładowe kompozycje nadają się więc do samodzielnego wykonania?

Las tropikalny w słoiku – jak wygląda?

Sukulenty, kaktusy, grasica i aloes tworzą tropikalny słój przypominający pustynny ogród. Zamiast mchu w doniczce z sukulentami stosuje się białe lub beżowe kamienie, aby odtworzyć naturalne środowisko tych roślin. Sukulenty nie lubią dużej wilgotności, więc taki słoik powinien być zawsze otwarty.

Kwitnący las w słoiku – czym się cechuje?

Wysoki słój może być również miejscem kwitnięcia kwiatów, zwłaszcza dla wilgotnych storczyków. Do takiej kompozycji wybiera się łatwą w uprawie miniaturowy Phalaenopsis, która mieści się w standardowych wymiarach szklanego słoja. Zamiast ziemi stosowany jest keramzyt ogrodowy.

Zielony klasyczny las w słoiku – zamknięta przestrzeń godna uwagi

Klasyczny las w szkle odzwierciedla niższe poziomy lasu liściastego. Obejmuje roślinność tworzącą ściółkę i runo leśne – mchy, porosty, paprocie, ale także drobne rośliny o niewielkich rozmiarach. Naturalną roślinność uzupełniają więc elementy odtwarzające dolne partie lasu, m.in. szyszki, kora, żwir, czy płaskie kamienie, dzięki którym kompozycja przypomina leśny zagajnik.

Las w słoiku - ciekawy pomysł na rośliny w domu

Jak zrobić las w słoiku własnymi rękami? – potrzebne materiały

Do przygotowania własnego lasu w słoiku wymagane są następujące materiały:

  • Słoik (przy sporządzaniu kompozycji sukulentowych powinien być otwarty, jeśli są to rośliny lubiące wilgoć – wymagany jest korek);
  • Keramzyt ogrodniczy jako warstwa drenażowa lub żwir;
  • Podłoże odpowiednie do rodzaju sadzonych roślin;
  • Węgiel aktywny (nie jest konieczny, biorąc jednak pod uwagę warunki panujące w słoju, warto go wrzucić, oczyszcza wnętrze z toksyn i nieprzyjemnych zapachów);
  • Dekoracyjna warstwa podłoża – żwir, piasek, drobne kamienie;
  • Ozdoby szyszki, kora drzew, gałęzie lub małe pnącza;
  • Drobne narzędzia do pracy – rękawiczki ogrodowe, mała szpatułka, szczypce, miękka szczoteczka lub ściereczka do wycierania ścianek słoika.

Warto wiedzieć, że wybierając żwir jako warstwę drenażową, czy kamienie ozdobne, należy wziąć pod uwagę, zjawisko zakwaszenia i odkwaszenia gleby. Niektóre kamienie nie nadają się do kompozycji i mogą prowadzić do natychmiastowej śmierci roślin.

Przygotowanie małego leśnego słoja – krok po kroku

  • Krok 1: Utwórz warstwę drenażową – drenaż z ekspandowanej gliny lub żwiru na dnie słoika zapobiega gromadzeniu się wody. Optymalna grubość takiej warstwy wynosi od 3 do 5 cm;
  • Krok 2: Stwórz odpowiednie podłoże – największą zaletą kompozycji w słoikach jest efektowne ułożenie gleby warstwami, na przemian ze żwirem lub piaskiem ozdobnym. Dlatego podłoże układamy warstwami, biorąc pod uwagę wysokość roślin, tak aby później bez problemu zmieściły się w słoiku. Pierwsza warstwa powinna być natryskiwana cienką warstwą węgla aktywnego. Drobinki pyłu można usunąć ze ścianek szkła za pomocą pędzelka lub ściereczki. Ostatnia warstwa ziemi powinna być nieco głębsza – to tam sadzimy rośliny;
  • Krok 3: Sadzenie roślin – umieść rośliny w przygotowanym podłożu. Ostrożnie wyjmij je z doniczek, strząśnij ziemię i włóż do słoika wraz z korzeniami. Zwykle jedna roślina może być podzielona na kilka sadzonek. Jeśli otwór w słoiku jest bardzo wąski, można pomóc sobie stworzyć kompozycję w podłożu za pomocą szczypiec, którymi manewrujemy rośliną w środku słoja;
  • Krok 4: Wykończenie słoika – to, jak wykańczamy wnętrze słoja, zależy od indywidualnej wizji i preferencji. Można pozostawić ziemię i sadzić rośliny bez dekoracji, pokrywając podłoże niewielką warstwą ozdobnego żwiru. Las w słoiku wygląda najlepiej, gdy stosuje się elementy związane z naturalnym krajobrazem występujących w nim roślin. Świetnym pomysłem jest wycieczka do lasu i uważna obserwacja krajobrazu zaprojektowanego przez naturę;
  • Krok 5: Zwilżenie wnętrza słoika – ostatnim etapem jest wprowadzenie niewielkiej ilości wody, która znajduje się w naczyniu o zamkniętym obiegu. Dzięki temu nie ma potrzeby ponownego zwilżania roślin, a to, czy w przyszłości nasz las będzie potrzebował dodatkowej wody, zależy od obserwacji roślin i gleby. Nawilżenie odbywa się za pomocą atomizera lub szklanki, za pomocą której wlewamy powoli i ostrożnie wodę do wnętrza. Wystarczy 100 do 150 mililitrów wody. Ważny jest również sposób podlewania. Woda nie powinna skapywać na liście, jedynie delikatnie zwilżać mech. Z tego względu atomizer jest szczególnie polecany, gdyż zwilża powierzchnię całego słoika bez negatywnego w skutkach zalewania roślin.

Po ostatnim kroku słój jest zamykany, a wytworzony las w słoiku zaczyna żyć własnym życiem. Warto pamiętać, że tak skonstruowany ogród w słoiku nie działa, gdy sadzimy w nim rośliny lubujące suchy klimat, jak np. sukulenty. W takiej kompozycji ważna jest minimalna ilość wody, otwarte wieko i regularne podlewanie co tydzień lub dwa.

Las w słoiku – lepiej kupić, czy wykonać samodzielnie?

Gotowe kompozycje w słoiku można kupić także w kwiaciarniach, specjalistycznych sklepach florystycznych oraz w Internecie. Cena oczywiście zależy od wielkości słoiczka, a także od ilości roślin czy sposobu ozdobienia. Za małe słoiki można zapłacić ok. 50 zł. Cena wzrasta wraz z ilością roślin i dokładnością wykonania. Za estetyczne, małe leśne zagajniki można zapłacić od 150 do 400 zł.

Z drugiej strony, samodzielne wykonanie lasu w słoiku to niepowtarzalna okazja do uruchomienia własnej kreatywności i pobycia z naturą. Co więcej, własnoręcznie wykonany słoik niesie ze sobą nierzadko o wiele więcej emocji i pozytywnego oddźwięku, niż te zakupione w kwiaciarni, czy Internecie.

Zagajniczek w słoju – praktyczny i estetyczny

Kompozycje roślinne w słoikach nie mają widocznych wad. Są efektowną dekoracją, która przypadnie do gustu każdemu. Uproszczona pielęgnacja to atut, który z pewnością zachęci tych, którzy nie mają rąk do roślin do samodzielnego wykończenia własnego zagajniczka w słoiku. Jest to także świetny pomysł na zainteresowanie znajomych skonstruowaniem własnych lasów w słoiku, dzięki czemu przestrzenie mieszkalne wzbogacane są o roślinne ozdoby o różnych, ponadczasowych kształtach.