Klimatyzacja cieszy się coraz większą popularnością. Niegdyś była montowana jedynie w biurowcach, w centrach handlowych, natomiast dziś spotkać ją można także w domach i mieszkaniach. Podnosi komfort użytkowania wnętrz, nawet podczas intensywnych upałów. Montaż kimatyzacji należy planować jak najwcześniej. Najlepiej wykonać go przed położeniem tynków oraz ocieplenia. Natomiast w przypadku klimatyzacji w bloku lub apartamentowcu najlepiej jest zastanowić się nad jej montażem zaraz po odebraniu kluczy, czyli w sytuacji, kiedy mieszkanie jest w stanie deweloperskim. Wynika to z możliwości łatwiejszej instalacji wszystkich elementów, a także uzyskaniu większej estetyki. Klimatyzacja składa się z wielu przewodów, rurek oraz innych elementów. Dlatego montaż na wczesnym etapie umożliwia zakrycie wszystkich tych przewodów pod tynkiem. Natomiast jeżeli nie ma możliwości montażu klimatyzacji podczas budowy wówczas przewody i rurki ukrywa się w specjalnych plastikowych korytkach. Jest rozwiązanie umożliwiające uniknięcie czasochłonnych prac remontowych, jednak jego estetyka nie jest najwyższa.
Montaż klimatyzacji w bloku
Najczęściej do bloków wybierana jest klimatyzacja typu Split. Umożliwia chłodzenie powietrza w jednym pomieszczeniu. Klimatyzator złożony jest z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są połączone. Natomiast możliwe jest zastosowanie również w bardziej zaawansowanej opcji, czyli multisplit. Daje ona możliwość chłodzenia kilku pomieszczeń w bloku. Jej ogromną zaletą jest fakt, że wszystkie elementy generujące dźwięk i hałas są umieszczone na zewnątrz. Tym samym w mieszkaniu pozostaje cisza, nie słychać w pracy urządzenia. Tego typu instalacje nie sprawiają większego problemu podczas montażu. Jednak przed zawieszeniem jednostki zewnętrznej należy wykonać odpowiednie procedury. Elewacja, balkon czy dach są częścią wspólną bloku, dlatego ingerencja może odbywać się tylko po wcześniejszym uzyskaniu zgody organów lub wspólnoty mieszkaniowej. Najczęściej decyzje podejmuje zarządca budynku.
Klimatyzacja centralna do domu
Klimatyzacja w domu jednorodzinnym powinna zostać uwzględniona już na etapie projektowania budynku. Idealnym rozwiązaniem jest ponadto instalacja centralnej klimatyzacji. Można nie tylko chłodzić lecz również wentylować i ogrzewać wnętrze. System obejmuje montaż w budynku układu kanałów wentylacyjnych. Wówczas powietrze rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń. Elementami klimatyzacji centralnej jest agregat, chłodnica lub piec powietrzny. Dzięki czemu instalacja może być wykorzystywana przez cały rok. Umożliwia ona uzyskanie oszczędności, natomiast poszczególne elementy można kupować stopniowo, tym samym nie stanowi to dużego obciążenia budżetu domowego jednorazowo. System jest również nienaganny jeśli chodzi o jego estetykę. Urządzenia nie są instalowane w pomieszczeniach, co jest dużą wygodą. Dlatego klimatyzacja centralna to praktyczny oraz wydajny system, który sprawdza się nawet w przypadku budynków o bardzo dużej kubaturze. Szeroki wachlarz oferowanych na rynku klimatyzatorów sprawia, że każdy klient może dobrać ceny do własnych możliwości. Urządzenia różnią się pod względem mocy oraz efektywności energetycznej. Na ostateczny koszt instalacji mają między innymi stopień skomplikowania urządzenia, warunki instalacji, a także kubatura budynku. Rozpatrując opłacalność inwestycji należy brać pod uwagę koszty zakupu urządzenia, koszty serwisowania, eksploatacji, koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej, a także z zakupem zużytych elementów.