Wnętrza, pomysły, inspiracje – Parer.pl

Portal o inspirujących wnętrzach. Znajdź pomysły dla swojego domu lub mieszkania.

Jak szybko i niedrogo urządzić mieszkanie dla studenta?

Szafki wiszące z kolorowymi szufladami

Studenckie życie rządzi się swoimi prawami. Toteż, mieszkanie dla studenta będzie nieco różnić się od mieszkania dla pary, rodziny czy osoby pracującej. Studenci zazwyczaj decydują się na zamieszkanie w kawalerce. Jest to idealna przestrzeń dla jednej osoby. Jak jednak ją zagospodarować, aby była w pełni funkcjonalna oraz przytulna? Istnieje kilka prostych trików, dzięki którym mieszkanie studenckie będzie miejscem idealnym do nauki i odpoczynku.

Mieszkanie dla studenta – niezbędne wyposażenie

  • Rozkładana kanapa – sprawdzi się idealnie w mieszkaniu dla studenta. Może być równie wygodna, co tradycyjne łóżko. Jednak możliwość rozłożenia pomaga w zaoszczędzeniu przestrzeni mieszkalnej. Najlepiej zdecydować się na sofę, która posiada dodatkową komorę na pościel i poduszki. Ułatwi to ich przechowywanie i ochroni przed kurzem.
  • Biurko – to must have mieszkania studenckiego. Powinno posiadać odpowiednio duży blat, tak aby można na nim było rozłożyć książki, zeszyty i notatki. 
  • Lampka i krzesło – na biurku powinna zagościć lampka. Z pewnością przyda się podczas nocnej nauki, która często jest nieodłącznym elementem życia studenta. Krzesło powinno być wygodne i dopasowane swoją wielkością do biurka. 
  • Szafa – w studenckim mieszkaniu nie może zabraknąć pojemnej szafy, która pomieści wszystkie ubrania i inne osobiste rzeczy. 
  • Regał – z pewnością przyda się każdemu studentowi. To miejsce na książki i wszelkie pomoce naukowe. Może stanowić także miejsce na ulubione pamiątki, np. zdjęcia.

W kuchni z pewnością przyda się mikrofalówka. Dzięki niej można szybko podgrzać jedzenie i zaoszczędzić czas. Kolejnym niezbędnym elementem w kuchni jest czajnik. Podczas sesji, każdy student docenia napój jakim jest kawa. Dlatego bez czajnika się nie obejdzie. Natomiast w łazience nie powinno zabraknąć pralki i miejsca do przechowywania ręczników oraz kosmetyków. Prysznic będzie z pewnością lepszym wyborem niż wanna. Jest bardziej ekonomiczną opcją i pozwala na zaoszczędzenie wody.

Kobieta w białej koszuli ucząca się na kanapie
Vlada Karpovich

Nowoczesność i kolor

Studenci to młode osoby, które cenią sobie komfort. Dlatego mieszkanie studenckie powinno być urządzone w nowoczesnym stylu. Białe ściany z pewnością optycznie powiększą niewielką przestrzeń, a kolorowe dodatki doskonale ją przełamią. Warto postawić na jeden lub dwa dodatkowe kolory poduszek i zasłon. Będą się ze sobą doskonale komponować i ożywiać wnętrze. Zielone rośliny także mogą stanowić doskonały dodatek w mieszkaniu. Dla tych, którzy zapominają o podlewaniu, dobrym rozwiązaniem mogą być sztuczne kwiaty, które łudząco przypominają swoje żywe odpowiedniki. Mieszkanie studenta nie musi być wcale nudne i bezbarwne. Odpowiednio zagospodarowane i stylowo urządzone będzie miejscem służącym nie tylko do nauki, ale też do odpoczynku. Przebywanie w przytulnej, ciepłej przestrzeni bez wątpienia wpływa korzystnie na samopoczucie. 

Szafki wiszące z kolorowymi szufladami
Atbo

Jak nie wydać fortuny na urządzenie mieszkania?

Podczas urządzania mieszkania warto zwracać uwagę na promocje i specjalne okazje w sklepach. Ceny mebli i dodatków podczas obniżek mogą różnić się od pierwotnej ceny nawet o kilkadziesiąt procent. Dobrym sposobem mogą okazać się zakupy na portalach sprzedażowych. Wiele osób wyprzedaje swoje rzeczy naprawdę tanio. Niektórzy nawet oddają je za darmo, chcąc się ich szybko pozbyć. Meble z drugiej ręki można z powodzeniem odnowić lub przemalować według własnego uznania. Z pewnością jest to ekologiczna opcja i ograniczenie konsumpcjonizmu. Warto pamiętać o tym, aby podczas urządzania wybierać meble, które cechują się wysoką jakością oraz trwałością. 

W jakich miastach opłaca się wynająć mieszkanie dla studenta

Najpopularniejszymi miastami, w których opłaca się wynająć mieszkanie dla studenta to Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Katowice, Łódź, czy nawet Lublin i Wrocław. Są to miasta, które posiadają duże uczelnie lub uniwersytety. Akademiki niestety nie starczą dla wszystkich i nie wszyscy chcą w akadamiku mieszkać. Te miasta mogą okazać się idealną inwestycją dla mieszkań dla studenta.