Umiejętne zaaranżowanie przestrzeni do pracy z domu ma ogromne znaczenie dla komfortu i efektywności naszych działań. Właściwe oświetlenie, ergonomiczne umeblowanie, czy obecność zielonych roślin w domowym kąciku nie tylko służy zdrowiu i sprzyja koncentracji, ale też czyni pracę przyjemniejszą. Jak urządzić biuro w domu, by spełniało swoją rolę – o tym dowiesz się w dalszej części tekstu.
Domowe biuro – czy jest mi potrzebne?
Odpowiednio zorganizowane stanowisko do pracy w domu może służyć zarówno do wykonywania obowiązków zawodowych, jak i realizacji celów prywatnych. W miejscu tym możesz bowiem przeglądać portale internetowe, robić zakupy w sieci lub opłacać rachunki online. W analogiczny sposób można również urządzić kącik w pokoju dziecka, zapewniając mu właściwe warunki do nauki.
Organizacja domowego biura
Zastanawiając się jak urządzić biuro w swoim domu warto pamiętać o następujących kwestiach:
- kącik do pracy powinien znajdować się w odosobnionym pomieszczeniu odizolowanym od wszelkich źródeł hałasu, jak np. zgiełk uliczny, wrzaski dochodzące zza ściany pokoju dziecięcego, czy odgłos pracy pralki;
- stanowisko pracy powinno być możliwie najlepiej wyeksponowane na światło słoneczne;
- pomieszczenie musi mieć również dostęp do sieci elektrycznej;
- przestrzeń do pracy powinna być na tyle obszerna, aby umożliwiać umieszczenie w niej biurka z fotelem na którym będzie się można swobodnie przesuwać.
Wyposażenie biura – niezbędnik
Główny element stanowiska pracy stanowi biurko, które powinniśmy ustawić frontem lub lewym bokiem do okna. Takie usytuowanie sprawi, że przestrzeń do pracy będzie właściwie oświetlona, a w ekranie komputera nie będzie się odbijało światło słoneczne.
Bardzo ważne jest również dopasowane do wysokości biurka wygodne krzesło bądź fotel na kółkach.
Kolejny element, w jaki musi być wyposażone domowe biuro, to lampka. Najlepiej, żeby posiadała ona regulowane ramię i emitowała światło o chłodnej barwie, co sprzyja koncentracji. Optymalna odległość żarówki od blatu powinna wynosić 35-50 cm.
W biurowym kąciku przydatne będą też schowki. Zazwyczaj ich rolę pełnią szuflady, w które wyposażone jest biurko. W przypadku braku szuflad warto zaopatrzyć się w nadstawkę lub półkę do zawieszenia na ścianie.
Innym detalem, który może wydawać się błahostką, jest kosz na śmieci. Mając go pod ręką łatwiej utrzymamy porządek, co jest istotne dla efektywności pracy.
Ergonomia pracy w domu
Dla zapewnienia wygodnej i efektywnej pracy niezwykle istotna jest ergonomia pracy. Chodzi o to, aby użytkowane sprzęty oraz umeblowanie były dostosowane do naszych uwarunkowań fizycznych i nie powodowały dyskomfortu. Ważna jest tutaj zwłaszcza odpowiednia wysokość biurka z umieszczonym na nim laptopem lub monitorem komputera, którego górna krawędź powinna się znajdować nieco poniżej linii naszego wzroku. Optymalna odległość ekranu od oczu wynosi 70 cm. Krzesło lub fotel powinny z kolei posiadać regulowane siedzisko. Umożliwi to nam siedzenie w takiej pozycji, gdzie oparte o biurko przedramiona będą tworzyły kąt 90 stopni.
Na dobre samopoczucie podczas pracy wpływa również obecność roślin. Warto wybierać takie gatunki, które poza kojącym wzrok zielonym kolorem posiadają właściwości oczyszczające powietrze. Dobrze sprawdzą się tutaj paprocie, draceny, czy skrzydłokwiaty, a także wyróżniające się przyjemnym zapachem pelargonie.
Dla relaksacji oczu dobrym pomysłem jest powieszenie nad biurkiem obrazu lub plakatu. Najlepiej aby przedstawiały one motywy sprzyjające odprężeniu, np. las lub plażę z błękitnym morzem. Zielony kolor likwiduje bowiem napięcie i służy pracy koncepcyjnej, błękit natomiast obniża stres i zwiększa kreatywność.
Zorganizowane w taki sposób home office pozwoli nam efektywnie pracować w komfortowych warunkach.