Pralka to z pewnością jedno z najważniejszych urządzeń w każdym domu. W zależności od jej typu – ładowana od przodu lub od góry – oraz wielkości, znalezienie dla niej idealnego miejsca w mieszkaniu może okazać się nieco mniej lub bardziej kłopotliwe. Jakie rozwiązania warto rozważyć?
Pralka w pomieszczeniu gospodarczym
Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, aby stworzyć pomieszczenie gospodarcze na pralkę lub dopiero projektujemy dom i mamy szansę przewidzieć w nim osobną pralnię, to będzie to najlepsze rozwiązanie z możliwych. Dzięki temu, że urządzenie będzie miało swój własny kąt, nie zaburzy estetyki aranżacji łazienki ani żadnego innego wnętrza. Nie zabierze też cennej przestrzeni i nie zmniejszy komfortu użytkowania pozostałych pomieszczeń hałasem czy zapachami. W osobnej pralni można przechowywać brudną odzież i suszyć pranie po wyjęciu go z bębna. Takie pomieszczenie gospodarcze to marzenie nie jednej pani domu – zwłaszcza, jeśli jest w nim jeszcze miejsce na rozstawienie deski do prasowania.
Pralka w domu najczęściej w łazience
Większości osób pralka w domu kojarzy się z łazienką. To dla niej naturalne miejsce, bowiem najczęściej to właśnie w pokoju kąpielowym gromadzimy brudną odzież. Praktycznym rozwiązaniem jest więc upranie jej w tym samym miejscu. Poza tym, łazienka z pewnością zapewni pralce dostęp do bieżącej wody i odpływ kanalizacyjny, a także źródło zasilania. Gdzie ustawić pralkę w łazience? Urządzenia AGD nie stanowią zwykle żadnej ozdoby wnętrza, dlatego staramy się lokalizować je w pomieszczeniu przede wszystkim w sposób praktyczny. Możemy więc ustawić pralkę we wnęce, aby nie zajmowała zbyt wiele miejsca albo ukryć ją pod blatem obok zlewu. Dobrym rozwiązaniem jest też zabudowanie urządzenia i wygospodarowanie nad nim funkcjonalnych półek. Należy jednak pamiętać przy tym, że pralka musi mieć odpowiednio dużo wolnej przestrzeni z każdej strony, aby mogła prawidłowo pracować.
Jak urządzić kącik z pralką w łazience?
Pralka w łazience to najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze rozwiązanie. Przy wyborze takiego urządzenia, warto zastanowić się nad opcją zakupu sprzętu pod zabudowę, który da się ładniej wkomponować w aranżację wnętrza. Pralka wolnostojąca również nie musi wpływać negatywnie na wystrój – wystarczy zamontować ją wewnątrz regału tak, aby pod nią lub nad nią umieścić wszystko, co niezbędne do zrobienia prania. Taki kącik może okazać się dla gospodarza równie dobrym rozwiązaniem, co osobna pralnia. Wystarczy, że przy pralce umieścimy w zasięgu ręki wszystkie środki chemiczne, kosz na brudną odzież i kosz na odzież wypraną (do rozwieszenia). Cały ten asortyment ustawiony na półkach nad urządzeniem pozwoli oszczędzić cenną przestrzeń i korzystać z pralki w najpraktyczniejszy sposób.
Pralka w kuchni czy w łazience?
Choć dla wielu to niecodzienne rozwiązanie, niektórzy rozważają, co lepsze: pralka w kuchni czy w łazience? Tak naprawdę ustawienie tego urządzenia w kuchni powinno być alternatywą na wypadek braku wolnej przestrzeni w pokoju kąpielowym. Nie jest to bowiem najpraktyczniejsze miejsce dla tego typu sprzętu. Po pierwsze, uruchomiona pralka jest hałaśliwa. Po drugie, generuje drgania i zapachy, które mogą okazać się w kuchni co najmniej dokuczliwe. Do tego dochodzi jeszcze wątpliwa estetyka takiego urządzenia wśród kuchennej zabudowy. Na pralkę w kuchni decydują się zatem przede wszystkim ci, którzy w żaden sposób nie są w stanie znaleźć dla niej miejsca w łazience oraz ci, którzy chcą stworzyć w pokoju kąpielowym prawdziwy salon SPA, niestety kosztem aranżacji kuchni.