Wśród wielu rozwiązań aranżacyjnych pozytywnie wyróżnia się podłoga z mikrocementu. Łączy ona w sobie naturalność oraz surowość, która ostatnio jest bardzo pożądana we wnętrzarstwie. Jeśli nie wiesz, co to jest lub zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem w swoim domu, sprawdź jego zalety i wady.
Co to jest i jak wygląda podłoga z mikrocementu?
Mikrocement to system wykończeniowy o niewielkiej grubości, który wykorzystuje się do pokrywania podłóg. Robi się go ze zwykłego cementu oraz specjalnej żywicy. Takie połączenie jest znacznie bardziej wytrzymałe. Mikrocement kładzie się na wysokość zaledwie 3 milimetrów. To sprawia, że jest wyjątkowo wydajny. Położony na posadzkę może stanowić świetne wykończenie wnętrza. Dodaje pomieszczeniom surowości, dlatego jest chętnie wykorzystywany w mieszkaniach inspirowanych stylem industrialnym. Jeśli jesteś fanem/ką prostoty, prawdopodobnie podłoga z mikrocementu przypadnie Ci do gustu.
Zalety podłogi z mikrocementu
Do najważniejszych zalet podłogi z mikrocementu należą:
- uniwersalność mikrocementu – mikrocement najczęściej jest używany w pomieszczeniach industrialnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką podłogę umieścić także w innym stylu. Świetnie sprawdzi się również jako uzupełnienie stylu skandynawskiego, rustykalnym, czy boho.
- trwałość mikrocementu – mikrocement jest znacznie trwalszy niż zwykły cement dzięki połączeniu z żywicami. To sprawia, że może służyć przez długie lata. Jest także odporny na ścieranie nawet przy częstym użytkowaniu.
- dostępność mikrocementu – w każdym większym sklepie budowlanym istnieje możliwość zakupu mikrocementu jako gotowego produktu. Nie trzeba go samodzielnie robić ani odmierzać proporcji. Dzięki temu tworzenie podłogi z mikrocementu jest stosunkowo proste.
- łatwość aplikacji mikrocementu – mikrocement ma świetną przyczepność. Nawet niezbyt zaawansowana osoba poradzi sobie z jego aplikacją. Można go nałożyć nawet bezpośrednio na płytki bez konieczności skuwania ich. Przyśpiesza to znacznie pracę.
- wodoodporność mikrocementu – choć nie jest to regułą, to część mieszanek mikrocementowych ma właściwości wodoodporne. Dzięki temu taką posadzkę można położyć nawet w miejscach o dużym ryzyku zachlapania. Mikrocement możemy położyć w łazience czy kuchni.
- szeroka paleta kolorystyczna – podłoga z mikrocementu może mieć każdy dowolny kolor. Dzięki temu da się stworzyć różowy pokój dziecięcy, zielony salon czy niebieską sypialnię.
Wady podłogi z mikrocementu
Do najważniejszych wad podłogi z mikrocementu należą:
- trudność w otrzymaniu identycznego wykończenia – jeśli marzysz o podłodze z mikrocementu w każdym pomieszczeniu swojego mieszkania, możesz mieć problem z uzyskaniem identycznego wykończenia. Nawet fachowcom nie udaje się uzyskać takiego samego efektu ze względu na liczne nierówności. Niele osób jednak tę cechę mikrocementu uznaje za zaletę, ponieważ każda podłoga jest oryginalna.
- długi czas tworzenia podłogi z mikrocementu – czasami proces aplikacji mikrocementu wraz ze schnięciem może sięgać prawie tygodnia. Choć zakup odpowiedniej jakości produktów może skrócić ten czas, to wciąż trzeba uzbroić się w cierpliwość.
- niska temperatura podłogi – beton z mikrocementu jest chłodny dla stóp. Zazwyczaj istnieje konieczność położenia na nim dywanu lub chodzenia po domu w kapciach.
Podłoga z mikrocementu to innowacyjne rozwiązanie. Jeśli marzysz o nowoczesnym mieszkaniu, zastanów się nad wykorzystaniem jej w swoich wnętrzach. Efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć!