Zasłony we wnętrzach. Jakie są rodzaje zasłon? Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Zasłony we wnętrzach. Jakie są rodzaje zasłon? Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Każde pomieszczenie ma swój niepowtarzalny charakter, który jest w dużej mierze zależny od znajdujących się w nim dodatków. Niemal niezbędnym elementem wystroju są także zasłony. Choć nie spotyka się ich we wszystkich wnętrzach, mają one duże znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Wybranie odpowiednich zasłon może przysporzyć nieco kłopotów, lecz obecnie dostępne są one w tylu wariantach, że każdy znajdzie najbardziej pasującą mu opcję. Jakie są rodzaje tych elementów i w jaki sposób dobrać je do wnętrza?

Zasłony we wnętrzach. Jakie są rodzaje zasłon? Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Rola zasłon we wnętrzach

Dobrze dobrane osłony okienne mogą w zależności od preferencji domowników stanowić dopełnienie lub główny element aranżacji. Kluczowe jest więc określenie celu ich zawieszenia na samym początku. Jeśli zasłony mają być jedynie dopełnieniem i spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną, należy trzymać się palety barw współgrającej z innymi elementami wystroju. Nie muszą być dokładnie w tych samych kolorach co ściany, meble czy podłogi, lecz nie wyróżniać się nadmiernie. Pomogą w tym zasłony wykonane z cienkich tkanin. Jeśli jednak zasłony muszą być grube, warto wybrać gładkie i jednolite materiały. W przypadku zasłon, które mają być przede wszystkim efektowne i stanowić główny element wystroju, można bardziej zaszaleć. Do dyspozycji klientów są produkty w kontrastujących kolorach, z unikatowymi wzorami i rzucającymi się w oczy zdobieniami. Warto mieć wciąż na uwadze podstawową funkcję zasłon, czyli ochronę przed promieniami słonecznymi i ciekawskimi spojrzeniami osób z zewnątrz.

Zasłony we wnętrzach. Jakie są rodzaje zasłon? Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Rodzaje zasłon

Zasłony można podzielić na trzy podstawowe kategorie, w zależności od tego, jaką główną funkcję mają spełniać. Zasłony zaciemniające uszyte są z grubych, nieprzepuszczających światła tkanin, takich jak aksamit, żakard i welur. Osoby potrzebujące całkowitego zaciemnienia,np. do sypialni, mogą zapoznać się z zasłonami z materiałów dimout i blackout, lub welurowych. Kolejny rodzaj to zasłony dekoracyjne uszyte z delikatnych, transparentnych materiałów, np. tiulu, woalu lub szyfonu. Niektóre z nich mają formę zasłon sznurkowych, zwanych też makaronami lub spaghetti. Wyróżnia się także zasłony panelowe, które całkowicie lub częściowo zaciemniają wnętrze. W ich przypadku szczególnie ważna jest jednak również rola dekoracyjna.

Jak dobrać zasłony do aranżacji wnętrza?

Zasłony będą pełniły inną funkcję w zależności od pomieszczenia. W sypialni sprawdzą się przede wszystkim zasłony zaciemniające, w kuchni zawiesza się je raczej w celach dekoracyjnych, a przy zasłonach do salonu możemy iść na kompromis między dekoracją, a zaciemnieniem. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę całość aranżacji i styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Do stylu glamour pasują przede wszystkim zasłony szare, białe, brązowe, złote, beżowe, czarne i złote. Zwolennicy minimalistycznych wnętrz powinni wziąć pod uwagę biel, szarość oraz grafit. Osoby, które nie chcą ograniczać się do stonowanych barw, mogą pomyśleć o zasłonach w równomierne, geometryczne wzory, w kwiaty, w kolorach takich jak żółty, turkusowy, czerwony, butelkowa zieleń. Chcąc nadać pomieszczeniu romantyczny klimat, warto sięgnąć po delikatne i zwiewne zasłony pastelowe. Salon urządzony w klasycznym stylu może zostać przyozdobiony zasłonami w kolorach beżu, écru, bieli lub brązu, granatu, czy nawet pudrowego różu i musztardowego. W tym przypadku tkaniny mogą mieć delikatny połysk.

Zasłony we wnętrzach. Jakie są rodzaje zasłon? Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Jak dobrać długość zasłon do wnętrza?

Wybór zasłon powinien w dużej mierze wiązać się z metrażem i wysokością pomieszczenia. By wiedzieć, jak długie zasłony kupić, należy zmierzyć odległość od karnisza do podłogi, a nie od sufitu. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku zawieszania tkanin na szynie. Istotne jest także to, na czym zostaną zawieszone zasłony – elementy mogą obniżyć poziom zawieszenia materiału nawet o 1,5 cm. Długie zasłony optycznie podwyższą wnętrze. Jeśli mają leżeć na podłodze, podczas pomiarów należy wziąć pod uwagę niezbędny zapas. W przypadku często otwieranych okien zasłona powinna kończyć się około 1,5 cm nad parapetem.