Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

W ostatnich latach kładzie się duży nacisk na aranżację wnętrz. Ważnym aspektem w tym zakresie jest odpowiedni dobór kolorystyki. Kolor liliowy nie jest wprawdzie najpopularniejszym rozwiązaniem, jednak nie oznacza to jeszcze, że nie można go nigdzie zastosować. Wręcz przeciwnie: jeśli jest właściwie dobrany, może nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

Kolor liliowy — jak wygląda i gdzie pasuje?

Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie istnieje uniwersalny zestaw kolorów i aranżacji, z którymi można łączyć kolor liliowy. To, czy kompozycja będzie odpowiednia, zależy od indywidualnego układu w mieszkaniu i indywidualnych preferencji. Ciężko jedno znacznie stwierdzić, komu pasuje kolor liliowy.

Zasadniczo jednak przyjęło się, że farba w kolorze liliowym dobrze sprawdzi się w połączeniach z takimi trendami w projektowaniu wnętrz jak między innymi:

  • styl prowansalski – w takim przypadku można nadać kolor liliowy całym ścianom (w przypadku jaśniejszych odcieni lilu) lub dobrać meble tego koloru (wówczas warto zastanowić się nad nieco ciemniejszymi odmianami). Barwa liliowa w stylu prowansalskim sprawdzi się szczególnie w takich pomieszczeniach jak pokój gościnny czy sypialniany;
  • styl glamour – podczas gdy trend prowansalski zakłada wręcz dominację lilu we wnętrzach, w stylu glamour kładzie się nacisk raczej na takie chłodne, stonowane barwy jak między innymi biel oraz różne odcienie szarości. W takim wypadku kolor liliowy powinien stanowić raczej dodatek. Fotel, kanapa, zasłony czy lampy – to właśnie tego typu elementom wyposażenia wnętrz warto nadać barwę liliową.
  • własne przyzwyczajenia
  • co lubimy, czego nie
  • co jest konieczne w domu
  • jak duża ma być kuchnia
  • prysznic czy wanna
  • czy będzie się przyjmować dużo gości (wybór stołu)
  • pralka czy pralka i suszarka
  • spiżarnia czy piwnica

Odpowiadając sobie na tych kilka kwestii będzie można łatwiej podjąć decyzję aranżacyjne. Będzie większa szansa na to, że urządzanie wnętrz skończy się pozytywnie i mieszkanie stanie się tym miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo.

Kolor liliowy — z czym łączyć?

Często stosowaną praktyką jest łączenie koloru liliowego z takimi barwami jak na przykład:

  • biel (tak jak w przypadku wspomnianego już stylu prowansalskiego),
  • fiolet – w przypadku jadalni lub pokoju dziecięcego dla dziewczynki,
  • żółć – mix kolorów: liliowego i żółtego to kompozycja, która rozjaśni i optycznie powiększy dane pomieszczenie,

oraz wiele innych, w tym między innym błękit, zieleń czy pomarańcz (szczególnie, jeśli chodzi o jaśniejsze odcienie tych kolorów).

W tych połączeniach kolor liliowy może stanowić zarówno główną barwę w całym pomieszczeniu, jak i być subtelnym, ale znaczącym dodatkiem w jasnym odcieniu. W tym ostatnim przypadku może on być zastosowany dla takich elementów jak na przykład: poduszki, zagłówki, wazony z kwiatami, zastawa stołowa, filiżanki itp. Możliwości wyboru w tym zakresie są doprawdy różnorodne i ograniczone właściwie przez wyobraźnie gospodarza domu.

Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

Kiedy powinno się go unikać?

Jak widzisz, kolor liliowy daje dość szerokie możliwości aranżacyjne. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że można stosować go w każdej sytuacji. Wręcz przeciwnie. Barwa ta nie sprawdzi się na przykład w połączeniu ze stylem retro, który zakłada raczej chłodne barwy (brąz, różne odcienie szarości itd.).

W przypadku vintage (trend nawiązujący swoją stylistyką do Stanów Zjednoczonych z połowy ubiegłego stulecia) także zaleca unikanie się tego koloru. Dlaczego należy tak robić? Powód jest bardzo prosty. Styl vintage opiera się przede wszystkim na wyrazistych, krzykliwych barwach, do których należą m.in. intensywna żółć, czerwień itp. Niestety, kolor liliowy nie wpisuje się w te ramy.

Kolor liliowy nie jest zalecany także w przypadku domowych gabinetów dla osób pracujących w trybie zdalnym home office. Również odradzany w przypadku pokojów dziecięcych dla chłopców. W takich sytuacjach zalecanym działaniem jest wykorzystanie innych kolorów.