Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

W ostatnich latach kładzie się duży nacisk na aranżację wnętrz. Ważnym aspektem w tym zakresie jest odpowiedni dobór kolorystyki. Kolor liliowy nie jest wprawdzie najpopularniejszym rozwiązaniem, jednak nie oznacza to jeszcze, że nie można go nigdzie zastosować. Wręcz przeciwnie: jeśli jest właściwie dobrany, może nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

Kolor liliowy we wnętrzach. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie istnieje uniwersalny zestaw kolorów i aranżacji, z którymi można łączyć kolor liliowy. To, czy kompozycja będzie odpowiednia, zależy od indywidualnego układu w mieszkaniu.

Zasadniczo jednak przyjęło się, że kolor liliowy dobrze sprawdzi się w połączeniach z takimi trendami w projektowaniu wnętrz jak między innymi:

 • styl prowansalski – w takim przypadku można nadać kolor liliowy całym ścianom (w przypadku jaśniejszych odcieni lilu) lub dobrać meble tego koloru (wówczas warto zastanowić się nad nieco ciemniejszymi odmianami). Barwa liliowa w stylu prowansalskim sprawdzi się szczególnie w takich pomieszczeniach jak pokój gościnny czy sypialniany;
 • styl glamour – podczas gdy trend prowansalski zakłada wręcz dominację lilu we wnętrzach, w stylu glamour kładzie się nacisk raczej na takie chłodne, stonowane barwy jak między innymi biel oraz różne odcienie szarości. W takim wypadku kolor liliowy powinien stanowić raczej dodatek. Fotel, kanapa, zasłony czy lampy – to właśnie tego typu elementom wyposażenia wnętrz warto nadać barwę liliową.
 • własne przyzwyczajenia
 • co lubimy, czego nie
 • co jest konieczne w domu
 • jak duża ma być kuchnia
 • prysznic czy wanna
 • czy będzie sie przyjmować dużo gości (wybór stołu)
 • pralka czy pralka i suszarka
 • spiżarnia czy piwnica

Odpowiadając sobie na tych kilka kwestii będzie można łatwiej podjąć decyzję aranżacyjne i będzie większa szansa na to, że urządzanie wnętrz skończy sie pozytywnie i mieszkanie stanie się tym miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo.
Z jakimi barwami łączyć kolor liliowy?

Często stosowaną praktyką jest łączenie koloru liliowego z takimi barwami jak na przykład:

 • biel (tak jak w przypadku wspomnianego już stylu prowansalskiego),
 • fiolet – w przypadku jadalni lub pokoju dziecięcego dla dziewczynki,
 • żółć – mix kolorów: liliowego i żółtego to kompozycja, która rozjaśni i optycznie powiększy dane pomieszczenie,

oraz wiele innych, w tym między innym błękit, zieleń czy pomarańcz (szczególnie, jeśli chodzi o jaśniejsze odcienie tych kolorów).

W połączeniach tych kolor liliowy może stanowić zarówno główną barwę w całym pomieszczeniu, jak i być subtelnym, ale znaczącym dodatkiem. W tym ostatnim przypadku może on być zastosowany dla takich elementów jak na przykład: poduszki, zagłówki, wazony z kwiatami, zastawa stołowa, filiżanki itp. Możliwości wyboru w tym zakresie są doprawdy różnorodne i ograniczone właściwie przez wyobraźnie gospodarza domu.

Kolor liliowy we wnętrzach. Jak i z czym łączyć?

Kiedy powinno się go unikać?

Jak widzisz, kolor liliowy daje dość szerokie możliwości aranżacyjne. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że można stosować go w każdej sytuacji. Wręcz przeciwnie: barwa ta nie sprawdzi się na przykład w połączeniu ze stylem retro, który zakłada raczej chłodne barwy (brąz, różne odcienie szarości itd.).

W przypadku vintage (trend nawiązujący swoją stylistyką do Stanów Zjednoczonych z połowy ubiegłego stulecia) także zaleca unikanie się tego koloru. Dlaczego należy tak robić? Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: styl vintage opiera się przede wszystkim na wyrazistych, krzykliwych barwach, do których należą m.in. intensywna żółć, czerwień itp. Niestety, kolor liliowy nie wpisuje się w te ramy.

Kolor liliowy nie jest zalecany także w przypadku domowych gabinetów dla osób pracujących w trybie zdalnym home office, a także w przypadku pokojów dziecięcych dla chłopców. W takich sytuacjach zalecanym działaniem jest wykorzystanie innych kolorów.