Kolor beżowy w domowych wnętrzach - z czym go łączyć?

Kolor beżowy w domowych wnętrzach – z czym go łączyć?

Istnieją kolory, które – przez swoją klasyczną, neutralną naturę – zawsze będą na topie. Jednym z nich jest bez wątpienia beż, który, podobnie jak biel i szarość, jest ponadczasowym wyborem do domu i mieszkania. Z jakimi kolorami warto łączyć beż, jakie dodatki do niego pasują i w jakiej aranżacji będzie sprawdzał się najlepiej?

Kolor beżowy w domowych wnętrzach - z czym go łączyć?

Beżowy kolor w mieszkaniu – do jakich wnętrz pasuje?

Beż to kolor, który jest zarazem elegancki, jak i niezwykle naturalny – w zależności od tonacji, może kojarzyć się z piaskiem, lnianą tkaniną lub zbożem. Przez swój uniwersalny charakter świetnie sprawdza się w wielu różnych aranżacjach, wśród których warto wymienić chociażby styl skandynawski, klasyczny, art deco i glamour. Dodatki w naturalnym, beżowym odcieniu świetnie sprawdzą się również w mieszkaniach urządzonych w stylu boho.

Neutralność beżu sprawia, że sam w sobie jest on jak płótno – to od wyobraźni użytkownika zależy, jaki styl przybierze wnętrze, w którym odgrywa on główną rolę. Beżowa, pikowana kanapa w stylu chesterfield sprawi, że salon nabierze wysmakowanego, eleganckiego klimatu. Z kolei czyste, minimalistyczne formy spowodują, że całość idealnie wpasuje się w gust Skandynawów.

  • własne przyzwyczajenia
  • co lubimy, czego nie
  • co jest konieczne w domu
  • jak duża ma być kuchnia
  • prysznic czy wanna
  • czy będzie sie przyjmować dużo gości (wybór stołu)
  • pralka czy pralka i suszarka
  • spiżarnia czy piwnica

Odpowiadając sobie na tych kilka kwestii będzie można łatwiej podjąć decyzję aranżacyjne i będzie większa szansa na to, że urządzanie wnętrz skończy sie pozytywnie i mieszkanie stanie się tym miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo.

Kolor beżowy – z czym łączyć?

Beżowy może wydawać się niełatwym kompanem dla kolorów innych niż biel i szarość. Ale to tylko pozory – w gruncie rzeczy trudno bowiem wyobrazić sobie wdzięczniejszą bazę wnętrza niż kolor beżowy. Z jakim kolorem go w takim razie połączyć? W wersji chłodnej beż doskonale koresponduje z granatowym i ciemnozielonym, a także khaki. Interesująco może wyglądać również z dodatkami w nasyconej barwie bordo.

Ciepły beż z kolei bardzo dobrze współpracuje z brązami, ecru czy kolorem pomarańczowym. Wielbiciele pastelowych odcieni zakochają się w połączeniu ciepłego beżu z pudrowym różem lub błękitem. Kolor beżowy ścian najlepiej wypadnie w połączeniu z meblami wykonanymi z płyty białej lub venge.

Kolor beżowy w domowych wnętrzach - z czym go łączyć?

W jakich pomieszczeniach sprawdza się kolor beżowy?

Przez swoją uniwersalność beż pasuje właściwie do każdego pomieszczenia domu lub mieszkania. Z powodzeniem można go stosować m.in. w salonie lub sypialni, gdzie daje duże możliwości aranżacyjne. Kolor beżowy do salonu polecany jest zwłaszcza wielbicielom klasyki, których celem jest stworzenie przytulnego, harmonijnego wnętrza. W salonie można zestawić ze sobą kilka odcieni beżu, najlepiej w tej samej tonacji, dzięki czemu całość będzie współgrać ze sobą. Aby ożywić nieco takie wnętrze, warto postawić na dużą ilość naturalnych roślin doniczkowych, które będą wspaniale kontrastować z piaskowym odcieniem ścian lub tapicerowanych mebli.

Kolor beżowy do sypialni to dobry pomysł w przypadku wielbicieli stylu glamour – beżowe ściany będą stanowić spójną całość z białym, pikowanym wezgłowiem łóżka i lakierowanymi frontami w tym samym kolorze. Całość można uzupełnić o dodatki – stylowe obrazy, ozdobne lustro ze złotą ramą. Beż w sypialni może równie dobrze sprawdzić się w typowo skandynawskiej aranżacji, w której zostanie zestawiony z minimalistycznymi wzorami, naturalnym drewnem i sporą ilością roślinnych akcentów. Miłośnicy niecodziennych połączeń mogą zdecydować się na beżowe ściany w sypialni połączone z białymi panelami podłogowymi w wersji z widoczną strukturą drewna. Takie zestawienie będzie sprawiało niezwykle przytulne wrażenie z lekko rustykalnym akcentem.

Decydując się na beż jako bazowy odcień do domowych wnętrz, warto jest porównać ze sobą próbniki farb i tkanin, tak aby ostateczny wybór był w pełni zgodny z założoną koncepcją i idealnie komponował się z ulubionymi dodatkami.