Taras drewniany czy kompozytowy

Taras drewniany czy kompozytowy

Deski na taras, nie tylko te drewniane, ale również kompozytowe, cieszą się ostatnimi czasy sporym zainteresowaniem. Za sprawą funkcjonalności oraz wysokich walorów wizualnych, stosuje się je celem wykończenia tarasów, na których chętnie spędzamy ciepłe dni wiosny i lata. Jakie deski na taras najlepiej będzie wybrać? Drewniane czy kompozytowe? Jakie mają one zalety i wady? Na te pytania, postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule. 

Taras drewniany

Zalety

Taras drewniany czy kompozytowy
Photo by Jonathan Cooper on Unsplash

Zamontowanie na tarasie naturalnych, drewnianych desek, wydaje się być najbardziej sensownym rozwiązaniem. W końcu faktura oraz kolor drewna to coś oryginalnego, co potrafi nadać każdej spośród konstrukcji niepowtarzalny urok, a u czyni całość optycznie cieplejszą. Warto zatem poznać najważniejsze plusy zastosowania tego rodzaju surowca. 

Drewno jest przede wszystkim łatwe do obróbki, piękne, a ponadto nierzadko dosyć tanie. Ma niepowtarzalną fakturę i barwę. To bezsprzecznie jedna z tychże zalet, która zwykle przemawia za wyborem drewnianych desek tarasowych. Można je także dowolnie wybarwić przy pomocy specjalistycznych olejów, niemniej jednak celem zachowania pożądanej barwy, trzeba nakładać je przynajmniej raz na rok. Kolejna zaleta, to możliwość łatwej obróbki. Dzięki temu, można bez przeszkód wykonać na takim tarasie różnorodne eleganckie ozdobne elementy. W pewnym sensie zaletę stanowić może również cena. Niewątpliwie sporo zależy w tym przypadku od wybranego przez nas drewna, jednakże w wypadku najbardziej popularnych typów desek, będą one znacznie tańsze od tych, które wykonano z kompozytu. 

Wady

Taras drewniany czy kompozytowy
Photo by Anthony Cantin on Unsplash

Pierwszą wadą, którą należy wymienić, jest konieczność wykonywania konserwacji drewnianego tarasu. Niestety ten materiał, wymaga od nas dużych nakładów pracy. Jego struktura jest dosyć podatna na działanie słońca, spore różnice temperatur, mrozy, jak również wilgoć. W rezultacie drewniany taras, będzie musiał zostać od czasu do czasu poddany konserwacji, co nie jest zbyt drogie, niemniej jednak zajmuje sporo czasu. Kolejna wada, to skłonności drewna do wypaczania się, tym bardziej jeśli nie zadba się właściwie o jego proces konserwacji. Drewniana deska tarasowa, jest także trudna do układania. Wymagać to będzie od nas posiadania odpowiednich narzędzi, trochę technicznych umiejętności, jak i dużej ilości wysokiej jakości wkrętów. Wbrew temu, co może się wydawać, jakość użytych wkrętów pozostaje bardzo istotna. Źle dobrane zniszczą deskę w czasie jej wkręcania, a przy tym mogą także w przyszłości spowodować trzeszczenie całości konstrukcji. 

Taras kompozytowy

Zalety

Taras drewniany czy kompozytowy
Photo by Francesca Tosolini on Unsplash

Tarasy z deski kompozytowej, są ostatnimi czasy hitem na rynku. Stanowią zwykle mieszaninę materiałów mających strukturę polimerową z mączką drzewną. Tego typu rozwiązanie sprawi, iż deska ta ma niesamowitą wytrzymałość, a i właściwe jej wykończenie umożliwia dość wierne odwzorowanie kolorystyki czy struktury drewna. Warto jednakże poznać kilka innych zalet tego typu desek.

Deski kompozytowe odznaczają się tym, iż dotykowo i wizualnie przypominają bardzo drewno, niemniej jednak nie posiadają charakterystycznych sęków, zaś ich barwa pozostaje jednolita. To jedne spośród tychże kwestii, które decydują, iż są one łatwiejsze do układania. Wymienione systemy tarasowe projektuje się w taki sposób, żeby ich zamontowanie było maksymalnie ułatwione.

Tarasowe deski kompozytowe prezentują się estetycznie i efektownie, zaś jeśli chodzi o wygląd, przypominają zwykle egzotyczne drewno. Nierzadko podkreśla się kwestię, iż deska kompozytowa nie wymaga tak sporo uwagi, jak naturalne drewno. Czyszczenie oraz pielęgnowanie drewna jest czasochłonne, jeżeli zechcemy, aby ułożone na zewnątrz przepięknie się prezentowało przez długi okres czasu. Tarasowe deski kompozytowe, zwykle można nabyć w różnych kolorach. Są to zwykłe odcienie szarości oraz brązu. Deski kompozytowe po zamontowaniu mogą zmienić swoją barwę. W przypadku tarasu wykonanego z kompozytowych desek, właściwie nie mamy opcji na wybarwienie desek na nowo, powinny one utrzymywać dożywotnio swój kolor.

Biorąc pod uwagę zakup desek kompozytowych, zwykle napotkamy systemy tarasowe w wersji gotowej, które są dosyć łatwe do zamontowania. Często gotowe systemy tarasowe z kompozytowych desek tarasowych znajdziemy w supermarketach, takich, jak Castorama, Obi, Leroy Merlin. Deski tarasowe kompozytowe to wydatek rzędu 280 zł za m2. Po tym, jak zostaną one ułożone, nie są widoczne żadne gwoździe czy wkręty. Nie trzeba także układać dodatkowej izolacji, zaś możemy je położyć bezpośrednio na wylewkę betonową.

Wady

Taras drewniany czy kompozytowy
Photo by Sonnie Hiles on Unsplash

Tak samo, jak inne surowce, tak i deski wykonane z kompozytu nie są zupełnie pozbawione wad. O ile w wypadku prostych i dużych powierzchni ich ułożenie będzie proste, o tyle, kiedy trzeba je ułożyć w nietypowym miejscu, mogą występować pewne trudności. Inny minus desek kompozytowych to fakt, iż mogą one zostać łatwo zarysowane, na przykład w wyniku przesuwania po nich mebli tarasowych. Nie są one również uodpornione na działanie wysokiej temperatury. Po deszczu widoczne są na nich zacieki, a z uwagi na działanie promieni UV, mogą po czasie występować przebarwienia. Jest to typowe dla wielu modeli, chociaż jednak nie dla wszystkich.