Kolor światła w aranżacji wnętrz. Jakie barwy światła wybrać do domu?

christian-dubovan-gxsRL8B_ZqE-unsplash
Photo by Christian Dubovan on Unsplash

Kolorowe oświetlenie domu to jeden z najmodniejszych trendów we współczesnym wystroju wnętrz. Nie chodzi tu tylko o wyraziste kolory – czerwienie, zielenie i błękity. W poszczególnych pomieszczeniach domu stosujemy też różne odcienie światła białego i żółtego. Urozmaicenie barw światła w poszczególnych pomieszczeniach wiąże się jednak nie tylko z potrzebą interesującej aranżacji wnętrza. Światło o urozmaiconych barwach cechują też różne funkcje – inne kolory warto wybrać więc w salonie, garderobie, korytarzu, kuchni i pokoju dziecięcym.

Światło w garderobie. Całkowita przemiana pomieszczenia

Ciekawe oświetlenie garderoby sprawi, że nie będzie ona rodzajem składu ubrań, pomieszczenia gospodarczego. Nowoczesna, doskonale oświetlona garderoba przypomina sklepowe wystawy, stając się jednym z najpiękniejszych i najbardziej efektownych pomieszczeń w domu. Eksponowanie modnych ubiorów i butów, które cechują się przecież znacznymi walorami estetycznymi, to lepszy pomysł, niż ukrywanie ich przed wzrokiem. Barwne oświetlenie szafy z ubraniami jest też bardzo wygodne, pozwala na szybsze odnalezienie przedmiotów.

Garderoba to pomieszczenie, w którym przebywamy rzadko, możemy więc pozwolić sobie na ostre, zdecydowane światło w jaskrawych barwach. Zdecydowane fiolety, błękity, róże i czerwienie pomogą stworzyć garderobę o bardzo nowoczesnym wyrazie, a przy tym nietypowe i oryginalne. Różne kolory można stosować do segregacji ubrań, poszczególne segmenty garderoby oznaczając odmiennymi kolorami – pomoże to znacznie w utrzymaniu porządku wśród ubrań.

Kolorowe światło w salonie - największa ozdoba domu

janko-ferlic-sfL_QOnmy00-unsplash
Photo by 🇸🇮 Janko Ferlič on Unsplash

Salon to pomieszczenie o zróżnicowanych funkcjach – nie tylko pomieszczenie reprezentacyjne, ale także miejsce relaksu, miejsce pracy i ognisko życia rodzinnego. Zróżnicowanie funkcjonalne salonu można podkreślić także zróżnicowaniem światła. Ciepłe światło, zwłaszcza różne odcienie żółci, pomoże stworzyć miejsca nastrojowe i intymne, w których możliwy będzie relaks. Salony to jednak duże pomieszczenia, istotne jest więc także oświetlenie centralne, o silniejszym, białym świetle. Jeszcze inaczej oświetlamy stoły i ławy: chodzi tu o podkreślenie barwy posiłków, które we właściwym oświetleniu są bardziej apetyczne. Najlepiej sprawdzi się w tej funkcji ciepłe światło żółte, unikamy natomiast błękitów i innych chłodnych kolorów.

Różnorodne oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz w stylu skandynawskim. Chodzi tu nie tylko o regulację intensywności światła i urozmaicenie jego źródeł. Równie ważny jest przemyślany, zróżnicowany dobór odcieni światła żółtego i białego. We wnętrzach skandynawskich spotyka się żarówki i świetlówki bez kloszy – to odważne, a jednocześnie typowe dla stylu skandynawskiego rozwiązanie. Jego niezwykłość podkreślą właśnie kolorowe żarówki. Barwne światło pasuje dobrze także do salonów minimalistycznych, w których stanowi ono silny akcent dekoracyjny przełamujący występującą w nich czasem monotonię. Dobrym wyborem będzie tu np. zieleń, akcent, który ożywi chłód minimalistycznego wnętrza.

Barwy światła w kuchni

anastasia-eremina-DurCFilHc0w-unsplash
Photo by Anastasia Eremina on Unsplash

Kuchnia pozwala na wprowadzenie wielu pomysłów aranżacyjnych. Także w tradycyjnej, romantycznej kuchni warto wprowadzić barwne oświetlenie. Sprawdzi się zwłaszcza łączenie intensywnego światła białego z różem, pastelowym błękitem i kolorami lawendy.

Kolorowe światło to jednak szczególnie dobry pomysł w nowoczesnych, minimalistycznych i modernistycznych kuchniach. Bardzo modne są obecnie kuchnie w stylu klubowym i barowym – kuchnia przestaje być nudnym miejscem przygotowywania posiłków, stając się efektownym pomieszczeniem. W tego rodzaju aranżacji warto stosować ostre oświetlenie w kolorze niebieskim i czerwonym, a także kolor pomarańczowy. W kuchniach rzadko przebywamy długo, intensywny kolor nie będzie więc męczący.

Kuchnia wcale nie potrzebuje silnego, jednolicie białego oświetlenia. Wbrew pozorom, wcale nie pomaga ono w utrzymaniu czystości – zbyt silne światło podkreśla panujący niekiedy w kuchniach nieporządek, ujawnia wszystkie, w tym nawet drobne niedoskonałości. Jednolicie oświetlona kuchnia nabiera wyglądu pomieszczenia technicznego, stając się miejscem nieprzyjemnym do życia. Także kuchnia jest więc miejscem, w którym warto wprowadzić oświetlenie barwne.

Kolorowe światło to dobry pomysł na wyraziste oddzielenie aneksów kuchennych od salonu, pozwalające jednocześnie ukryć nieporządek, który panuje czasem w aneksie – w roli tej sprawdzi się raczej delikatne, przytłumione światło, np. przytłumione czerwienie i wpadające w brązy i złoto żółcie.

Kolory światła w pokojach dziecięcych

spacejoy-THR4LzUUUYA-unsplash
Photo by Spacejoy on Unsplash

Pokój dziecięcy to dobre miejsce na wielobarwne oświetlenie – możemy tu pozwolić sobie na żywe, wesołe barwy, które w innych pomieszczeniach byłyby niepoważne i mało eleganckie. Unikamy jednak nadmiaru jaskrawych kolorów. Mogą one powodować u dzieci niepokój i rozdrażnienie. W odróżnieniu od jaskrawego światła kolorowego, wesołe, żywe i pastelowe kolory to zawsze dobry pomysł w dziecięcym pokoju. W pokojach dziewczynek można stosować fiolety i róże – dorosłym mogą wydawać się one kiczowate, zaspokajają jednak potrzeby psychologiczne dziewczynek. W pokojach chłopców można zastosować ostrzejsze akcenty świetlne, intensywne barwy kojarzące się z grami komputerowymi i filmami – stworzymy w ten sposób bardzo ciekawy pokój dziecięcy.

W pokojach dziecięcych stosujemy też często niewielkie, energooszczędne lampki całonocne. Umożliwiają one dzieciom spokojny sen, dają poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko ze względu na oszczędność, ale także z uwagi na zapewnienie dziecku komfortowego, głębokiego snu warto wybrać w lampkach całonocnych światło przytłumione – najlepiej sprawdzi się tutaj właśnie światło barwne, np. delikatny, uspokajający błękit.

Kolorowe oświetlenie przedpokoju

sven-read-1TAM-xEwQrs-unsplash
Photo by Sven Read on Unsplash

Przedpokoje to często wąskie i ciemne pomieszczenia, pozbawione źródeł światła naturalnego. Potrzebują one więc przede wszystkim silnego, białego światła, które w ciemnym korytarzu jest najbardziej funkcjonalne. Jednocześnie przedpokoje bywają zbyt monotonne – ze względu na ograniczoną powierzchnię, rzadko umieszczamy w nich efektowne meble i dekoracje. Wśród dających silne światło białych lampek halogenowych warto więc zastosować chociaż kilka kolorowych. Chodzi tu o urozmaicenie pomieszczenia, najlepiej wybrać więc lampki wielobarwne – z powodzeniem sprawdzi się więc zestawienie kilkunastu żywych kolorów.

Innym miejscem przedpokoju, w którym warto zastosować barwne światło, są lustra i szafy. Błękitne światło umieszczone przy lustrze poszerza optycznie pomieszczenie. Jednocześnie sprawia, że przeglądanie się w lustrze staje się przyjemną czynnością – same ubrania wydają się wyglądać lepiej, co przy codziennym wchodzeniu i wychodzeniu z domu wprawia nas w dobry nastrój. Kolor światła w przedpokoju warto też dopasować do koloru światła w salonie: uzyskamy w ten sposób spójność aranżacji wystroju domu.

Zdjęcie zajawki artykułu: Kari Shea on Unsplash