Jakie barwy światła wybrać do domu

Jakie barwy światła wybrać do domu

Barwa światła w aranżacji wnętrz.

Barwy światła domu to jeden z najmodniejszych trendów we współczesnym wystroju wnętrz. Nie chodzi tu tylko o wyraziste kolory – czerwienie, zielenie i błękity. W poszczególnych pomieszczeniach domu stosujemy też różne odcienie światła białego i żółtego. Urozmaicenie barw światła w poszczególnych pomieszczeniach wiąże się jednak nie tylko z potrzebą interesującej aranżacji wnętrza. Światło o urozmaiconych barwach cechują też różne funkcje – inne kolory warto wybrać więc w salonie, garderobie, korytarzu, kuchni i pokoju dziecięcym.

Barwa światła do garderoby

Odpowiednie oświetlenie garderoby sprawi, że nie będzie ona wyglądała jak zwykła szafa. Głównym celem doboru barwy światła i rozmieszczenia punktów świetlnych w garderobie, jest to, by zobaczyć przed wyjściem, jak będziemy wyglądać na zewnątrz domu. Powinniśmy się wzorować na najlepszych, czyli na sklepach z ubraniami. Barwa światła powinna w jak największym stopniu odzwierciedlać, barwę światła na zewnątrz.

Garderoba to pomieszczenie, w którym przebywamy rzadko, możemy więc pozwolić sobie na ostre, zdecydowane światło, czyli na barwę światła 4000k – 4500k. Jest to barwa, która w łazience, zwłaszcza z samego rana będzie dla nas zbyt ostra, i będziemy musieli mrużyć oczy.

Kolorowe światło do salonu

Salon to pomieszczenie o zróżnicowanych funkcjach jest to nie tylko pomieszczenie reprezentacyjne, ale pełni również funckję strefy reklasu, pracy i odpoczynku, a czasem również posiłku. Barwa światła w takim pomieszczeniu jest ciężka do jednoznaczego określenia. W trakcie reklasu idealnie sprawdzą się ciepłe barwy światła 3000k, natomiast w trakcie pracy, czy codziennych czynności barwa ta będzie zbyt ciepła i powinniśmy zdecydwoać się na barwę od 3500k-4000k.

Idealnym rozwiązaniem wydają się żarówki ledowe RGB, które dzięki wielu kolorowym diodom, moga zmieniać swoją barwę i natężenie światla w zależności od danego sposobu wykorzystywania salonu. Do wieczornych romantycznych wieczorów, ciepłe i przyciemnione światło, do układania puzli z rodziną jasne i mocne światło. 

Barwy światła w kuchni

Ceramiczna lampa nad stołem jadalnianym
Photo by Anastasia Eremina on Unsplash

Kuchnia pozwala na wprowadzenie wielu pomysłów aranżacyjnych. Także w tradycyjnej, romantycznej kuchni warto wprowadzić barwne oświetlenie. Sprawdzi się zwłaszcza łączenie intensywnego światła białego z różem, pastelowym błękitem i kolorami lawendy.

Kolorowe światło to jednak szczególnie dobry pomysł w nowoczesnych, minimalistycznych i modernistycznych kuchniach.

Bardzo modne są obecnie kuchnie w stylu klubowym i barowym – kuchnia przestaje być nudnym miejscem przygotowywania posiłków, stając się efektownym pomieszczeniem. W tego rodzaju aranżacji warto stosować ostre oświetlenie w kolorze niebieskim i czerwonym, a także kolor pomarańczowy. W kuchniach rzadko przebywamy długo, intensywny kolor nie będzie więc męczący.

Trzeba natomiast pamiętać, że potrzebujemy również światło robocze, takie które oświetli nam blat w trakcie przygotwoywania posiłków. Zdecydowanie w tym askepcie potrzebujemy mieć stosunkowo mocne światło o barwie w okolicach 4000K.

Kolorowe światło to dobry pomysł na wyraziste oddzielenie aneksów kuchennych od salonu, pozwalające jednocześnie ukryć nieporządek, który panuje czasem w aneksie – w roli tej sprawdzi się raczej delikatne, przytłumione światło, np. przytłumione czerwienie i wpadające w brązy i złoto żółcie.

Kolory światła w pokojach dziecięcych

Stylowa lampa w salonie
Photo by Spacejoy on Unsplash

Pokój dziecięcy to dobre miejsce na wielobarwne oświetlenie – możemy tu pozwolić sobie na żywe, wesołe barwy, które w innych pomieszczeniach byłyby niepoważne i mało eleganckie. Unikamy jednak nadmiaru jaskrawych kolorów. Mogą one powodować u dzieci niepokój i rozdrażnienie. W odróżnieniu od jaskrawego światła kolorowego, wesołe, żywe i pastelowe kolory to zawsze dobry pomysł w dziecięcym pokoju. W pokojach dziewczynek można stosować fiolety i róże – dorosłym mogą wydawać się one kiczowate, zaspokajają jednak potrzeby psychologiczne dziewczynek. W pokojach chłopców można zastosować ostrzejsze akcenty świetlne, intensywne barwy kojarzące się z grami komputerowymi i filmami – stworzymy w ten sposób bardzo ciekawy pokój dziecięcy.

W pokojach dziecięcych stosujemy też często niewielkie, energooszczędne lampki całonocne. Umożliwiają one dzieciom spokojny sen, dają poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko ze względu na oszczędność, ale także z uwagi na zapewnienie dziecku komfortowego, głębokiego snu warto wybrać w lampkach całonocnych światło przytłumione – najlepiej sprawdzi się tutaj właśnie światło barwne, np. delikatny, uspokajający błękit, lub przytłuiona czerwień.

Kolorowe oświetlenie przedpokoju

Oświetlenie klatki schodowej
Photo by Sven Read on Unsplash

Przedpokoje to często wąskie i ciemne pomieszczenia, pozbawione źródeł światła naturalnego. Potrzebują one więc przede wszystkim silnego, białego światła, które w ciemnym korytarzu jest najbardziej funkcjonalne. Jednocześnie przedpokoje bywają zbyt monotonne – ze względu na ograniczoną powierzchnię, rzadko umieszczamy w nich efektowne meble i dekoracje. Wśród dających silne światło białych lampek halogenowych warto więc zastosować chociaż kilka kolorowych. Chodzi tu o urozmaicenie pomieszczenia, najlepiej wybrać więc lampki wielobarwne – z powodzeniem sprawdzi się więc zestawienie kilkunastu żywych kolorów.

Innym miejscem przedpokoju, w którym warto zastosować barwne światło, są lustra i szafy. Błękitne światło umieszczone przy lustrze poszerza optycznie pomieszczenie. Jednocześnie sprawia, że przeglądanie się w lustrze staje się przyjemną czynnością – same ubrania wydają się wyglądać lepiej, co przy codziennym wchodzeniu i wychodzeniu z domu wprawia nas w dobry nastrój. Kolor światła w przedpokoju warto też dopasować do koloru światła w salonie: uzyskamy w ten sposób spójność aranżacji wystroju domu.

Zdjęcie zajawki artykułu: Kari Shea on Unsplash