Jaka barwa światła do salonu, łazienki, domu?

Jaka barwa światła do salonu, łazienki, domu?

Barwa światła w domu.

Barwa światła domu to jeden z najmodniejszych trendów we współczesnym wystroju wnętrz. Nie chodzi tu tylko o wyraziste kolory – czerwienie, zielenie i błękity. W poszczególnych pomieszczeniach domu stosujemy też różne odcienie światła białego i żółtego. Urozmaicenie barw światła w poszczególnych pomieszczeniach wiąże się jednak nie tylko z potrzebą interesującej aranżacji wnętrza. Światło o urozmaiconych barwach cechują też różne funkcje. Inne kolory warto wybrać więc w salonie, garderobie, korytarzu, kuchni i pokoju dziecięcym.

Oświetlenie garderoby

Odpowiednie oświetlenie garderoby sprawi, że nie będzie ona wyglądała jak zwykła szafa. Głównym celem doboru barwy światła i rozmieszczenia punktów świetlnych w garderobie, jest to, by zobaczyć przed wyjściem, jak będziemy wyglądać na zewnątrz domu. Powinniśmy się wzorować na najlepszych, czyli na sklepach z ubraniami. Barwa światła powinna być w jak największym stopniu neutralna.

Garderoba to pomieszczenie, w którym przebywamy rzadko. Możemy więc pozwolić sobie na ostre, zdecydowane światło, czyli na barwę światła 4000k – 4500k. Jest to barwa, która w łazience, zwłaszcza z samego rana będzie dla nas zbyt ostra, i będziemy musieli mrużyć oczy.

Barwa światła do salonu

Salon to pomieszczenie o zróżnicowanych funkcjach. Jest to nie tylko pomieszczenie reprezentacyjne, ale pełni również funkcję strefy relaksu, pracy i odpoczynku. Czasem również posiłku. Barwa światła w takim pomieszczeniu jest ciężka do jednoznacznego określenia. W trakcie relaksu idealnie sprawdzą się ciepłe barwy światła 3000k. Natomiast w trakcie pracy, czy codziennych czynności barwa ta będzie zbyt ciepła. Powinniśmy zdecydować się na barwę światła 4000K, najbardziej zbliżoną do neutralnej.

Idealnym rozwiązaniem wydają się żarówki LED RGB. Dzięki wielu kolorowym diodom, mogą zmieniać swoją barwę i natężenie światła w zależności od danego sposobu wykorzystywania salonu. Do wieczornych romantycznych wieczorów, ciepłe i przyciemnione światło, do układania puzzli z rodziną jasne i mocne światło. 

Barwa światła do kuchni

Jaka barwa światła do salonu, łazienki, domu?
Photo by Anastasia Eremina on Unsplash

Kuchnia pozwala na wprowadzenie wielu pomysłów aranżacyjnych. Także w tradycyjnej, romantycznej kuchni warto wprowadzić barwne oświetlenie. Sprawdzi się zwłaszcza łączenie intensywnego światła białego z różem, pastelowym błękitem i kolorami lawendy.

Kolorowe światło to jednak szczególnie dobry pomysł w nowoczesnych, minimalistycznych i modernistycznych kuchniach.

Bardzo modne są obecnie kuchnie w stylu klubowym i barowym. Kuchnia przestaje być nudnym miejscem przygotowywania posiłków, stając się efektownym pomieszczeniem. W tego rodzaju aranżacji warto stosować ostre oświetlenie w kolorze niebieskim i czerwonym, a także kolor pomarańczowy. W kuchniach rzadko przebywamy długo, intensywny kolor nie będzie więc męczący.

Trzeba natomiast pamiętać, że potrzebujemy również światło robocze, takie które oświetli nam blat w trakcie przygotowywania posiłków. Zdecydowanie w tym aspekcie potrzebujemy mieć stosunkowo mocne światło i barwę światła 4000K

Kolorowe światło to dobry pomysł na wyraziste oddzielenie aneksów kuchennych od salonu. Pozwala one jednocześnie ukryć nieporządek, który panuje czasem w aneksie. W roli tej sprawdzi się raczej delikatne, przytłumione światło, np. przytłumione czerwienie i wpadające w brązy i złoto żółcie.

Barwa światła do pokoju dziecka

Jaka barwa światła do salonu, łazienki, domu?
Photo by Spacejoy on Unsplash

Pokój dziecięcy to dobre miejsce na wielobarwne oświetlenie. Możemy tu pozwolić sobie na żywe, wesołe barwy, które w innych pomieszczeniach byłyby niepoważne i mało eleganckie. Unikamy jednak nadmiaru jaskrawych kolorów. Mogą one powodować u dzieci niepokój i rozdrażnienie. W odróżnieniu od jaskrawego światła kolorowego, wesołe, żywe i pastelowe kolory to zawsze dobry pomysł w dziecięcym pokoju. Do pokoju dziewczynek można stosować fiolety i róże – dorosłym mogą wydawać się one kiczowate, zaspokajają jednak potrzeby psychologiczne dziewczynek. W pokojach chłopców można zastosować ostrzejsze akcenty świetlne. Intensywne barwy kojarzące się z grami komputerowymi i filmami. Stworzymy w ten sposób bardzo ciekawy pokój dziecięcy.

W pokojach dziecięcych stosujemy też często niewielkie, energooszczędne lampki całonocne. Umożliwiają one dzieciom spokojny sen, dają poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko ze względu na oszczędność, ale także z uwagi na zapewnienie dziecku komfortowego, głębokiego snu warto wybrać w lampkach całonocnych światło przytłumione. Najlepiej sprawdzi się tutaj właśnie światło barwne, np. delikatny, uspokajający błękit, lub przytłumiona czerwień.

Przedpokój

Jaka barwa światła do salonu, łazienki, domu?
Photo by Sven Read on Unsplash

Przedpokoje to często wąskie i ciemne pomieszczenia, pozbawione źródeł światła naturalnego. Potrzebują one więc przede wszystkim silnego, białego światła, które w ciemnym korytarzu jest najbardziej funkcjonalne. Jednocześnie przedpokoje bywają zbyt monotonne – ze względu na ograniczoną powierzchnię, rzadko umieszczamy w nich efektowne meble i dekoracje. Wśród dających silne światło białych lampek halogenowych warto więc zastosować chociaż kilka kolorowych. Chodzi tu o urozmaicenie pomieszczenia, najlepiej wybrać więc lampki wielobarwne – z powodzeniem sprawdzi się więc zestawienie kilkunastu żywych kolorów.

Innym miejscem przedpokoju, w którym warto zastosować barwne światło, są lustra i szafy. Błękitne światło umieszczone przy lustrze poszerza optycznie pomieszczenie. Jednocześnie sprawia, że przeglądanie się w lustrze staje się przyjemną czynnością. Same ubrania wydają się wyglądać lepiej, co przy codziennym wchodzeniu i wychodzeniu z domu wprawia nas w dobry nastrój. Kolor światła w przedpokoju warto też dopasować do koloru światła w salonie: uzyskamy w ten sposób spójność aranżacji wystroju domu.

Zdjęcie zajawki artykułu: Kari Shea on Unsplash