Fornir - Wady i zalety mebli z fornirem

Fornir – Wady i zalety mebli z fornirem

Fornir w naszych wnętrzach. Czy jest dobrym rozwiązaniem i materiałem wykończeniowym? Kiedy może przydać nam się fornir?

Aranżacja nowego wnętrza jest nieodłącznym elementem każdej przeprowadzki. Na samym początku, należy postawić przede wszystkim na dobór odpowiednich mebli, pozwalając dodatkom zejście na dalszy plan. W dzisiejszym artykule omówimy zarówno wady, jak i zalety mebli pokrytych fornirem.

Fornir - Wady i zalety mebli z fornirem

Fornir – co to za tworzywo?

Fornir jest materiałem, cieszącym się sporym uznaniem w przemyśle meblowym. Stanowi on rodzaj okleiny, a powstaje poprzez cięcie na cienkie arkusze drewna, które następnie poddawane jest procesowi impregnacji. Wyróżniamy fornir sztuczny oraz fornir naturalny, które różnią się sposobem produkcji. Fornir naturalny wyrabia się poprzez skrawanie kłody na cienkie arkusze. Arkusze następnie łączy się w wiązki. Na tym etapie najistotniejszy jest fakt, aby gotowy produkt jak najdokładniej odwzorowywał kolor, a także ułożenie słojów w naturalnym drewnie. Z kolei ten drugi jest nieco trudniejszy w produkcji, zważywszy na fakt, iż zajmuje ona o wiele więcej czasu. Najpierw, przygotowywany jest fornir naturalny, według powyższej metody. Potem, poszczególne wiązki klei się i prasuje, a następnie tnie się je na plastry. 

Meble z fornirem – zalety, których nie sposób przeoczyć

Do niekwestionowanych zalet forniru, sprawiających, że meble pokryte tą okleiną cieszą się coraz większą popularnością w naszych gospodarstwach domowych, należy jego niezwykła trwałość. Fornir jest tworzywem, wyróżniający się wytrzymałością, a co za tym idzie odpornością zarówno na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać wskutek użytkowania. Doskonałym przykładem, który stanowi swoisty dowów ogromnej długowieczności forniru, jest fakt, iż antyki z poprzednich epok, oklejone właśnie tym materiałem, przetrwaly do czasów dzisiejszych.

Kolejną kwestią, która stanowczo wyróżnia meble z fornirem, jest ich oryginalny wygląd. Od teraz, nie musisz już zastanawiać się, czy lepszym rozwiązaniem będzie podążanie za panującymi trendami, a może poszukiwanie własnego, unikalnego stylu. Szafa, łóżko czy komoda oklejona fornirem, stanie się ponadczasowym elementem w Twojej sypialni, salonie, kuchni, a nawet łazience. Minimalistyczna forma sprawia, iż wpiszą się one doskonale w klimat każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Mając w planach zakup fornirowych mebli, należy zwrócić uwagę na to, iż w obecnych czasach sklepy oferują szeroki asortyment tego rodzaju produktów. Zróżnicowana oferta sprawia, że każdy z klientów znajdzie coś, co odpowiada potrzebom zarówno jego, jak i jego pomieszczenia. Do wyboru rozmaite gatunki drzew, a co za tym idzie różne rozmiary oraz kształty słojów. Co ciekawe, niektóre gatunki są dodatkowo farbowane lub laminowane. 

Meble z fornirem – wady

Należy jednak podkreślić, że pomimo wielu nieocenionych walorów, meble z fornirem odznaczają się również kilkoma wadami. Pierwszą z nich jest trudniejsze czyszczenie, przez co nie sprawdzą się w przypadku osób, które pochłonięte pracą i spotkaniami, nie mają czasu na regularną, gruntowną pielęgnację. W tym przypadku, nie wystarczy jedynie standardowy impregnat do drewna, który możemy z łatwością znaleźć na sklepowych półkach.

Do wad mebli z fornirem możemy zaliczyć również ich stosunkowo wysoką cenę. Dotyczy to szczególnie tych wielkogabarytowych, takich jak szafy, łóżka czy biurka. Chcąc zakupić fornirowe meble do swojego domu czy mieszkania, musimy liczyć się z kosztami rzędu nawet kilku tysięcy złotych.