Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?

Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?

Apartament czy mieszkanie? Jak je rozróżnić? Choć często nazwy te wymieniane są obok siebie, to nie są one ze sobą tożsame. Każda z nich posiada bowiem kilka szczególnych cech, charakterystycznych właśnie dla danego lokum. Warto o tym pamiętać, gdyż naszą niewiedzę łatwo mogą wykorzystać deweloperzy oraz sprzedawcy nieruchomości. Zatem czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?

Rozwój gospodarczy, a co za tym idzie podniesienie statusu majątkowego społeczeństwa spowodował, że wymogi dotyczące budynków mieszkalnych zmieniły się. Nabywcy oczekują coraz więcej, wobec czego częściej decydują się na zakup przestronnego i luksusowego wnętrza jakim jest apartament. Ma to na celu nie tylko podkreślenie ich statusu materialnego, ale przede wszystkim zapewnić komfort oraz wygodę. Obecnie na rynku można znaleźć przeróżne ogłoszenia dotyczące wnętrz o podniesionym standardzie, jednak nie każde z nich przedstawia w swej ofercie właśnie apartament. Zatem czym różni się zwykłe mieszkanie od apartamentu?

Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?

Apartament a mieszkanie – najważniejsze różnice

Obraz tradycyjnego mieszkanie niemal każdy z nas ma w swojej wyobraźni. Najczęściej są to dwa pokoje, mała kuchni, jedna łazienka oraz przedpokój. I rzeczywiście to najbardziej klasyczne wnętrza, które do dzisiaj zamieszkują Polacy – i to zarówno starsi jak i ci z młodszego pokolenia. Na słowo „apartament” najczęściej przychodzi nam do głowy filmowy wizerunek bogatych lokali zamieszkiwanych zamożne środowisko, zlokalizowanych najczęściej w pięciogwiazdkowych hotelach.

Choć rzeczywiście apartamenty powinny wyróżniać się luksusowymi dodatkami oraz spełniać kilka stosownych wymogów to często w ogłoszeniach możemy natknąć się na nieruchomości o nieco podniesionym standardzie, które nazywane są przez sprzedających jako apartamenty. W skutek tego nie trudno o dezinformację i zakup zwykłego mieszkania z małą dawką udogodnień. Problem nasila fakt, że prawo budowlane nie definiuje jasno, jakie wymogi musi spełniać dany lokal, aby mógł być nazwany apartamentem. Wobec tego, które cechy są charakterystyczne dla apartamentu? 

Cechy apartamentu – duża przestrzeń

Ogólnie przyjęło się, iż apartament powinien posiadać minimum 100 m2  jednak wartość ta może być niższa jeżeli spełnia on inne wymogi udogodnień. Liczba pokoi uzależniona jest w dużej mierze od potrzeb nabywcy jednak za minimalną ilość przyjmuje się 3 pomieszczenia. Dodatkowo musi być przestronny, dlatego jego wysokość powinna wynosić ok. 3 metrów. 

Cechy apartamentu – odpowiedni plan i luksus

Kolejną cechą odróżniającą apartamenty od mieszkań jest układ pomieszczeń. Plan wnętrza powinien być usytuowany na podstawie prostokąta. Projekt natomiast powinien być sporządzony przez renomowanego architekta. Istotne jest także wydzielenie części dziennej oraz nocnej. Dodatkowo w apartamencie muszą zaleźć się m.in.: garderoba, kilka łazienek, taras oraz balkon. 

Cechy apartamentu – dodatki i udogodnienia

Udogodnienia w apartamencie są podstawowym wymogiem i zdecydowanie wpływają na standard lokalu. W mieszkaniu powinna funkcjonować klimatyzacja, zdalne sterowanie temperaturą oraz światłem, kominek itp. Warto także zwrócić uwagę na kwestie związane nie tylko z częścią mieszkalną, ale i najbliższym otoczeniem. Teren na którym znajduje się apartament powinien być monitorowany oraz chroniony. W budynku powinna znajdować się natomiast wydzielona recepcja, winda, basen, siłownia bądź fitness. 

Cechy apartamentu – wysoki standard wykończenia

Tworzywa wykorzystane do budowy apartamentu powinny być najwyższej jakości. Dotyczy to zarówno materiałów konstrukcyjnych takich jak cegła, oraz wykończeniowych: czysta stal, prawdziwe drewno, kamień naturalny. Dodatkowo pomieszczenia powinny zapewniać odpowiednie wyciszenie, zarówno w nocy jak i w dzień. 

Cechy apartamentu – atrakcyjna lokalizacja

Istotna jest także lokalizacja apartamentu. Mieszkania utrzymane w wysokim standardzie powinny znajdować się w centralnych lub zurbanizowanych częściach miast. Dzięki temu zapewniają one łatwą komunikację i dostęp do ośrodków kultury: teatrów, kin, muzeów, bibliotek. Ważną kwestią jest także obecność terenów zielonych oraz bogata roślinność na terenie budynku, a także interesujący widok z okna. 

Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?

Apartament – na co warto uważać przy zakupie?

Zakup apartamentu to duży wydatek, który należy rzetelnie przemyśleć, ale także i dobra inwestycja. Warto jednak zwracać uwagę na informacje jakie zawarł w treści oferty ogłoszeniodawca i weryfikować je. Może bowiem się okazać, iż zamiast rzeczywistego apartamentu otrzymamy zwykłe mieszkanie, utrzymane w nieco wyższym standardzie z większym metrażem. Deweloperom często zdarza się bowiem nadużywać słowa „apartament” w celu poniesienia prestiżu oraz zainteresowania własnym lokalem. Dobrze jest zatem dokładnie sprawdzać rzetelność informacji oraz skrupulatnie przemyśleć zakup nieruchomości.